;

Társadalom;gyilkosság;Egyesült Államok;O.J. Simpson;

Simpsont ugyan emberölésért nem ültették le hosszú évekre, 2001-től kezdődően mégis többször meg­gyűlt a baja a törvénnyel. 2007-ben végül fegyveres rablásért ítélték el

- Ki volt valójában O.J. Simpson?

76 éves korában daganatos betegségben meghalt az egykori amerikaifutball-sztár és színész, akit az 1990-es években a volt felesége elleni gyilkosság vádjával állítottak bíróság elé, de végül felmentettek.

A szerdán Las Vegasi otthonában 76 éves korában prosztatarák következtében meghalt O.J. Simpson. Amerikaifutball-játékosként szerzett hírnevet és vagyont a múlt század hetvenes éveiben. Professzionális színész is volt, sok mozi- és tévéfilmben szerepelt, és sportközvetítőkén is dolgozott rádióknál, televízióknál. Kétszer házasodott, második feleségét Nicole Brown pincérnőt 1977-ben ismerte meg, 1985-ben házasodtak össze, két gyermekük született, 1992-ben váltak el. A házasság meglehetősen bántalmazó volt, a rendőrség többször is kiment hozzájuk családon belüli erőszak miatt. 1989-ben a kihívott rendőrök a ház előtt, a bokrok között rejtőzködve találták meg az ütésnyomokkal teli, félmeztelen Brownt, de érdemi intézkedés soha nem történt. A kapcsolatot próbálták rendbe tenni még a válás után is, de végül világossá vált, ez már nem lehetséges.

1994. június 12-én Nicole Brownt és barátját, Ron Goldmant halálra késelve találták meg a nő Los Angeles-i háza előtt. Bár nem voltak szemtanúk, a helyszínen gyűjtött bizonyítékok az Simpson bűnösségét támasztották alá, így rögtön az elsőszámú gyanúsított volt. Ő azt állította, a gyilkosság idején otthon tartózkodott, és egy autót várt, hogy a repülőtérre vigye. De miután a nyomozók által összegyűjtött bizonyítékok ellene szóltak, letartóztatási parancsot adtak ki. Ügyvédei meggyőzték, hogy adja fel magát, de Simpson nem volt hajlandó önként megjelenni a rendőrségen, és öt nappal a gyilkosságok után egykori csapattársával elmenekült egy fehér Ford Broncóval. Simpsont a slow speed chase-ként elhíresült, 60 km/órás Los-Angeles-i autós csigaüldözés végén fogták el, amiben legalább húsz rendőrautó és kilenc helikopter vett részt. A több óráig tartó autós üldözést helikopterekről közvetítették, 95 millióan nézték, még a nemzeti kosárlabda bajnokság döntőjének közvetítését is megszakították emiatt. Es ezzel megkezdődött az Egyesült Államok bűnügyi történetének legnagyobb médiacirkusza.

A kettős gyilkossággal megvádolt Simpson perének tárgyalása 11 hónapig hatalmas médiaérdeklődés mellett zajlott, az egész világon - nálunk is - figyelemmel kísérték. Ez idő alatt az ügy nagyobb teret kapott e csatornák esti híradóiban, mint a boszniai háború és az 1995. április 19-i Oklahoma City-beli, 168 halálos áldozatot követelő terrortámadás együttvéve. A Los Angeles Times a gyilkosságok másnapjától számított 300 napon (!) keresztül csinált belőle címlapsztorit. Ilyen őrületes felhajtás mellett nehéz lett volna elképzelni olyan tárgyalást, ahol csak a tények, és a fekete-fehér bizonyítékok számítanak.

Bár a bizonyítékok meggyőzőek voltak - volt DNS-minta, Brown és Goldman vére Simpson autójában és zokniján, a helyszínen és a Simpsonnál talált kesztyűkön kimutatták mindhármójuk vérét -, de történtek különös hibák is. Egy fotó eltűnt, a DNS-mintákat helytelenül tárolták, és egy nyomozó házkutatási engedély nélkül gyűjtötte be a tárgyakat, például a véres kesztyűt. (Ő volt az egyetlen, akit azután elítéltek az ügyben.) A kesztyűket a tárgyaláson egyébként felpróbáltatták Simpsonnal, de túl kicsinek bizonyultak. A kesztyűvel kapcsolatban hangzott el a tárgyalás leghíresebb mondata, amikor Johnnie Cochran védőügyvéd záróbeszédében közölte az esküdtekkel: ,,Ha nem megy fel, mentsed fel!" A gyilkos fegyver, a kés soha nem került elő. 1995. október 3-án a túlnyomórészt afroamerikaiakból álló esküdtszék végül felmentette Simsont a kétrendbeli gyilkosság vádja alól. A felmetésben az is közrejátszhatott, hogy a Los Angeles-i rendőrséget rasszizmussal vádolták.

A Goldman és a Brown család ezt követően polgári bíróságon pert indított Simpson ellen. 1997-ben a kaliforniai Santa Monicában a túlnyomórészt fehérek esküdtszéke Simpsont találta felelősnek a két halálesetért, és 33,5 millió dolláros kártérítés  megfizetésére kötelezte. Simpson - annak ellenére, hogy a per után holmiját, köztük futballkorának emlékeit elvitték, és elárverezték, hogy segítsék az őt terhelő károk kifizetését - csak kis részben fizette ki a kártérítést. A 33,5 millió dollárt már csak azért sem tudhatta kifizetni, mert 11 millió dolláros vagyonának nagyrészét a védőügyvédeire költötte el.

Ezt követően Floridába költözött, hogy nyugodt életet élhessen és felnevelje gyerekeit, de továbbra is zűrös életet élt. 2007-ben négy társával - ketten közülük pisztolyt is vittek magukkal - egy Las Vegas-i hotelben megtámadott és kirabolt két sport-emléktárgy kereskedőt. Azt állította, hogy csak a saját tulajdonát próbálta visszaszerezni. A fegyveres rablásért kilenc évet ült egy nevadai börtönben. Simpsont 2017-ben feltételesen szabadlábra helyezték, és egy zárt közösségbe költözött Las Vegasban. 74 évesen jó magaviselete miatt 2021-ben végleges szabadságra bocsátották.

Az, hogy végül is bűnös volt-e a gyilkosságokban, ma is kérdés. Peter Arenella, a Kaliforniai Egyetem jogász professzora a New York Timesnak az ítélet után azt nyilatkozott: "Ez az ítélet arról árulkodik, hogy a hírnév és a pénz hogyan vásárolhatja meg a legjobb védelmet, hogyan lehet elsöprő, terhelő tárgyi bizonyítékok ügyét kezelni, és megalapozott kétségektől hemzsegő üggyé alakítani". 

Az ókori görög mitológia alakjai kelnek életre azokon a falfestményeken, amelyekre nemrégiben bukkantak a Vezúv kitörése által elpusztított településen.