Ezzel kapcsolatban Donald Trump hosszas hallgatását megtörve hétfőn a Truth Social nevű közösségi média oldalán osztotta meg álláspontját. A videóüzenetben elmondta, hogy az abortuszhoz való hozzáférés jogszabályi feltételeinek megállapítását, különös tekintettel a beavatkozás határidejének meghúzására, az államok törvényhozásaira bízza, hiszen a döntés „valójában az emberek akaratáról szól”. Jön még kutyára dér, gondolhatták okkal Trump kritikusai a kitérő válasz hallatán. Ám azzal bizonyára ők sem számoltak, hogy már egy nap leforgása alatt, a napsütötte Arizonában érkezik meg a várt politikai csattanó.
Kedden Arizona állam Legfelsőbb Bírósága egy 1864-ben, még az Amerikai Polgárháború idején elfogadott törvény helyreállítását mondta ki ítéletében, amely az anya életének veszélyeztető terhességet leszámítva az abortusz minden legális formáját megszünteti az államban. A döntés továbbá arról is rendelkezik, hogy 2-3 év közötti szabadságvesztéssel büntethetők az orvosok, akik elvégzik a szóban forgó beavatkozást. Az ítélet anakronisztikus jellegét jól mutatja az adat, miszerint a hivatkozott törvény jóval megelőzi Arizona állam alapítását is, hiszen arra csupán 1912-ben került sor.
Az arizonai állami törvényhozás ítéletére azután kerülhetett sor, hogy két éve a Trump által konzervatív irányba állított Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezte az 1973-as Roe kontra Wade ítéletet, amely szövetségi szinten biztosította a nők számára az abortuszhoz való hozzáférést. A döntés láncreakciót indított be, hiszen az egyes államok a saját törvényhozások, a saját világnézeti szakállukra kezdték szabályozni az Egyesült Államokban élő több mint 65 millió nőt érintő kérdéskört. A déli ún. Biblia-övezetben található (Texas, Alabama, Arkansas), valamint a nagy számú mezőgazdaságban dolgozó szavazóval rendelkező államok (Idaho, Missouri, Észak és Dél-Dakota) keményvonalas keresztény meggyőződésű törvényhozói és bírái sorra fogadták el az abortusz szigorítását vagy megtiltását célzó jogszabályokat. Bár az arizonai taláros testület két hetes határidőt adott, amely alatt az alsóbb fokú bíróságok benyújthatják kifogásaikat a döntés ellen, az engedmény csupán formálisnak tekinthető. Nem csoda, hogy Katie Hobbs demokrata kormányzó „sötét napnak” nevezte a keddit Arizona törtében. Az ítélet kihirdetése után négypontos akciótervet jelentett be, amellyel az arizonai nők „testi autonómiáját” kívánja megvédeni. Ennek keretében kormányzói rendelettel tiltja majd meg az állam kerületi ügyészeinek, hogy vádat emeljenek az abortuszon átesett nőkkel vagy az azt elvégző orvosokkal szemben, továbbra is hozzáférhetővé tenné a vény nélkül kapható fogamzásgátlókat, megvétózna minden lombikprogram betiltását célzó törvényjavaslatot, végül pedig az abortusztilalmat bevezető törvény végleges hatályon kívül helyezésén tűzi ki célul.
A Republikánus Párt még nem talált választ a saját bázisát is megosztó kérdésre. A 2022-ben hatályon kívül helyezett Roe kontra Wade után az összes időközi választást megnyertek azok a demokrata jelöltek, akik az abortusz liberalizálását tűzték zászlajukra. Matt Gaetz, a Republikánus Párt szélsőjobboldali szárnyához tartozó képviselő egy januári tévéinterjúban még ezt nyilatkozta: „A MAGA-mozgalom minden elveszített fehér Karen helyett nyer egy Juliót vagy Jamalt, utalva Trump növekvő népszerűségére hispano és fekete választók körében. Ebben igaza lehet, ám a Pew Reserch Center tavaly júniusi kimutatása szerint a 2022-es időközi választáson leadott konzervatív szavazatok 48 százaléka nőktől érkezett, így melegen ajánlott figyelembe venni az ő preferenciáikra is.