A rendezvénysorozat ötlete Katherina Wenty osztrák művésztől származik, aki a német nyelvi területeken jelenlevő kulturális átjárhatóságot internacionális berkekbe is el akarta hozni. A név pedig a Duna menti fővárosokra utal, amelyekhez Csehország is csatlakozott.
Katharina Wenty, az est házigazdája öt nyelven köszönti a közönséget, majd slames gyorstalpalót tart azoknak, akik először járnak ilyen eseményen. Kezdetben még nem sikerül túlzottan felbuzdítani a jelenlévőket, de az este végére magyarul, csehül és szlovákul is megtanul együtt számolni az összegyűlt társaság. A zsűri kiválasztása is hasonlóan döcögősen indul, így szerkesztőségünk megjelent tagjai is a procedúra "áldozatául" esnek, zsűritagként folytatjuk tovább az estét. A fellépők azonban kellő bíztatást és elismerést kapnak, csettintés és nevetés hangja kíséri a színpadra állók szövegeit.
A német Lisa Pauline Wagner kezdi és fejezi be az estét, előre figyelmeztetve minket, „ha nem érted a szöveget, érezd a szöveget”. Ugyanis minden megjelent versenyző az est folyamán két alkalommal saját nyelvén szólal meg, mialatt szövegük angol változatát láthatjuk a háttérben kivetítve. Meglepő lehet, de a slam műfaja nagyon jó eszköznek bizonyul a nyelv kötöttségének áthidalására. Katherina Wenty abban látja ennek okát, hogy a slam túlmegy a szavak szintjén, ritmus, melódia, mimika, és gesztusok segítségével hat a közönségre. Ennek visszaigazolása, hogy a két győztes a politikai témákról meghökkentő lendülettel szónokló cseh Tukan, és a személyesség és politikához fűződő viszony összekapcsolásáról meghatottan mesélő szlovák Mara.
Az országos bajnok Friss Benjámin szövege is meghaladja a szavak szintjét, a magyar nyelv szavainak, szótagjainak dallamossága teszi zeneivé produkcióját. Külön érdekesség, hogy saját angol fordítása is helyenként a szavak ritmikáját helyezi előtérbe, a tükörfordítás helyett.
Az osztrák Mieze Medusa az est legtapasztaltabb vendége, nevetve megköszöni felkonferálását, mondván, akire azt mondják úttörő, az csak öreg lehet. Költeményei humorral és őszinteséggel mesél felnövéséről és problémáiról.
Az est pedig bármennyire is gondolatszabadságról és kulturális egyenlőségről szól, eredményhirdetéssel végződik. Katharina a dobogó első fokáról lemaradókat egységesen másodiknak nevezi, egyfajta demokratikus hippi mentalitásra hivatkozva. Majd a nyertes Mara és Tukan beszédével záródik az este, akik kicsit megszeppenve, de nagyon szellemesen a győzelem mellett több közös pontot is találnak magukban. A csehszlovákiai születésen felül, az angol nyelvtől való félelemben is osztoznak, így gyors köszönetnyilvánítás után búcsúznak.
Molnár Péter, magyar és Európa-bajnok slammer is ellátogatott az eseményre, a Földalatti Slam Akadémiát hirdetve. A győztesekről nyilatkozva pedig kiemelte, milyen fontos a politika és emberi jogi kérdések megjelenése a művészeti ágban, hiszen a slam a szólásszabadság mellett a társadalomkritika egyik műfaja is.
Infó: Dunaj Poetry Slam. Akvárium Klub, 2024. április 4.