Lopás, csalás, összeesküvés miatt 25 év börtönre ítélték Sam Bankman-Friedet, akiről másfél éve derült ki, hogy az általa alapított virtuális valutakereskedelmi platform, az FTX kriptotőzsde tulajdonosaként eltüntette a befektetői pénzét. Az FTX és leányvállalata, az Alameda Research egymás között szabadon adt-vette át az ügyfelek rájuk bízott pénzét, s a később érkezők befektetéseiből fizették a régebbiek jussát. Legalább 8 milliárd dollár tűnt el az FTX-ben, a mintegy 80 károsult társaság, illetve magánszemély követelése 2 milliárd dollárra rúg. Az ítéletet csütörtökön hirdették kii a manhattani szövetségi körzeti bíróságon.
Az amerikai törvények szerint a most 32 esztendős pénzügyi zsenit, akinek nevéhez az Egyesült Államok eddigi legnagyobb pénzügyi csalása fűződik, akár 110 évre is ítélhették volna. Az SBF néven ismertté vált férfi – aki Lewis A. Kaplan bíró szerint tudta, hogy bűnt követ el, de azóta sem bánta meg, amit művelt – egy esetleg még enyhébb ítéletben az ítélethirdetés előtt a helyszínen bocsánatot kért a befektetőktől. Ügyvédeivel együtt abban reménykedett, hogy meggyőzi a bírákat arról, hogy az FTX maradványaiból képesek lesznek fedezni a követeléseket, hála az olyan befektetéseknek, amelyek az utóbbi időben felértékelődtek. Sam Bankman-Fried az Anthropic nevű, AI-fejlesztő vállalkozásba fektetett 500 millió dollárt, ez ma már 1,4 milliárd dollárt ér, az elmúlt évben 750 százalékkal hízó blokklánc platformba, a Solanába is bevásárolta magát, amely jelenleg négymilliárd dollárt ér. Ezeket a reményeket a bíró gyorsan szertefoszlatta, mondván, csak feltételezésként lehet értékelni, a férfi ígéretét, amelyet az ügyvédek felhoztak védelmében, hogy az ügyfelek számíthatnak a teljes kártalanításra. Az FTX jelenlegi irányítója, John Ray, pedig úgy fogalmazott, semmit nem tudnak garantálni, nagyon sok munka vár a pénzek után kutató alkalmazottakra. Ennek tükrében a 25 esztendős börtön enyhe ítéletnek tűnik.
Újabb kriptokirályt fosztottak meg a trónjától, akár tíz év börtönt is kaphatSam Bankman-Fried néhány évvel ezelőtt üstökösként robbant be az üzleti világba. A Fortune magazin Warren Buffett utódját látta benne, a Bloomberg a korszak J. P. Morganjeként emlegette. Azok névsorában, akiket átvert, szerepel a visszavonult amerikaifutball-sztár, Tom Brady, akinek a volt feleségével, a brazil topmodell Gisele Bündchennel együtt 650 millió dollárja ragadt benn az FTX-ben. A kriptotőzsde eszközeinek értékét 10 és 50 milliárd dollár közé becsülték, kötelezettségei hasonló nagyságrendűek voltak, és legalább 100 ezer hitelező álltt sorba a pénzéért a csődkérelemben rögzítettek szerint. SBF-et törvénytisztelő vállalkozónak, a stabilitás mintaképének tartották, művére, az FTX-re blue chipként tekintettek a befektetők; a társaság óvatosságot, kockázatkerülést sugárzott, és nem volt jele annak, hogy felelőtlenül bánna a rájuk bízott pénzzel. SBF adott tanácsokat a piacot regulázni próbáló jogalkotóknak is. A csőd következményeinek felmérése még tart, ami biztos, hogy SBF káoszt hagyott maga mögött és nem csak a kriptovaluta-piacon. Gyors gyarapodásának haszonélvezői voltak politikusok, sportolók, celebek és tucatnyi olyan vállalkozás, amelyek a bezárástól való megmenekülést köszönhették az FTX-vezértől kapott százmillióknak. Az FTX megvásárolta a Miami Heat arénájának nevét, 135 millió dollár értékű, 19 éves szerződést kötve a kosárlabdacsapattal, de Tom Brady mellett olyan topsportolókkal is megállapodott, mint Naomi Osaka vagy Stephen Curry. A Formula-1-es Mercedes-AMG Petronas Team névadója is az FTX volt.
Nem mellesleg SBF milliókat adott demokrata politikusok kampányára, a mostani, 2024-es választási ciklusban egymilliárd dollárt szánt Joe Biden elnök pártjának a támogatására. Ezt most nehéz lesz kifizetnie, már csak azért is, mert a bíróság most a börtönbüntetés mellett 11,2 milliárd dollár bánatpénz kicsengetésére is kötelezte. SBF az utóbbi hónapokban Brooklynban Metropolitan Detention Center őrizetében volt, valószínűleg egy enyhébb szigorú San Francisco-i büntetésvégrehajtási intézetbe szállítják át, nem messze a szülei, jogászprofesszor lakásától.
Fehérgallérosok hűvösön
A fehérgalléros bűnözők között az utóbbi években Bernie Madoff kapta a legsúlyosabb büntetést, a 70 éves üzletembert Ponzi-séma szervezéséért ítélték el 2009-ben 150 évet kapott. Tizenkét esztendővel később börtönben hunyt el. Jeffrey Skilling, az összeomlott energetikai óriás, az Enron vezére 24 év börtönt kapott 2006-ban, büntetését később 12 évre mérsékelték. Elizabeth Holmes, a Theranos alapítója, az egy csepp vérből való vizsgálat állítólagos feltalálója, több száz millió dollárt tüntetett el, 11 évet kapott 2022-ben.