;

házkutatás;gyanúsítás;Iványi Gábor;NAV;Magyar Evangéliumi Testvérközösség;hatóság elleni erőszak;

- Iványi Gábor: Ma sem cselekednék másképpen

Az egypárti áldemokrácia visszataszító formája jött létre – jelentette ki a MET vezetője, miután gyanúsítottként meghallgatták az ügyészségen. Elképzelhetőnek tartja, hogy a hatalom ily módon is próbálja elterelni a figyelmet a kormány botrányairól.

Iványi Gábort, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) vezető lelkészét csütörtök délelőttre – ahogyan hírül adtuk – gyanúsítottként idézték be a Fővárosi Nyomozó Ügyészségre. Miután véget ért a nagyjából másfél óráig tartó meghallgatása, a lelkész rögtönzött sajtótájékoztatón számolt be arról: azzal gyanúsítják, hogy két évvel ezelőtt a vezetésével hatóság elleni erőszak történt, amikor az adóhatóság emberei megszállták szervezetének központját a józsefvárosi Dankó utcában.

Elmondása szerint ennek büntetési tétele öttől tíz év évig terjedő szabadságvesztés. Kérdésünkre közölte,

hogy alaptalannak tartja a gyanúsítást, nem tett vallomást. 

Egyelőre nem tudja pontosan, mi lesz a folytatás, talán átadják az ügyet a főügyészségnek.

Az adóhatóság munkatársai egész pontosan 2021. február 21-én jelentek meg a Dankó utcában. Ennek hírére kisebbfajta tömeg gyűlt össze a helyszínen. Az ügyészség szerint Iványi arra bátorította a jelenlévőket, hogy „tolják” a NAV-osok felé. Pedig ő – állította – nem feléjük, hanem az irodája felé ment, oda akart bejutni. A spontán összeverődött emberekkel elindult, hogy szemtanúi legyenek annak, amit az adóhatóság munkatársai művelnek.

Iványi Gábor utólag is köszönetet mondott mindazoknak, akik ott voltak a NAV „be nem jelentett, házkutatási paranccsal nem igazolt” akciója idején. Az adóhatóság munkatársai mintegy 30 zsáknyi iratot, számítógépet és egyebet vittek magukkal.

„Ma sem cselekednék másképpen, mint akkor” 

– fogalmazott a lelkész. Rendszerváltó, szabad demokrata emberként, polgárként úgy gondolja, nem is tehetne mást, mint hogy megvédje egyháza központját, a helyet, ahol él és dolgozik.

Felidézte: a Kádár-korszakban közösségével nyolc évig küzdött azért, hogy szabadon gyakorolhassák vallásunkat. Annak idején szintén hatóság elleni erőszaknak minősült, hogy „ültünk, énekeltünk, nem voltunk hajlandók elhagyni a helyszínt. Egyenként cipeltek ki bennünket, és engem ezért ezer forintra megbüntettek.” Iványi végtelenül sajnálja,

hogy az a „lobogó sörényű fiatalember, aki olyan meggyőzően beszélt szabadságról és Magyarország jövőjéről”, kisiklatta azt, ami a rendszerváltással elkezdődött. 

Az „egypárti áldemokráciának olyan visszataszító formája” jött létre, ami kifordítja az alapvető emberi jogokat, ennek hatásait pedig főként a legszegényebbek, a legsérültebbek szenvedik el.

Előzőleg kiadott közleményében Iványi Gábor arról írt, hogy a hét folyamán további tíz vezető munkatársukat idézte be tanúként az adóhatóság bűnügyi főigazgatósága, egy másik kollégájuknál adóellenőri vizsgálatot tartanak.

Közben a Kúria nemrég jóváhagyta az ügyészség indítványát, és visszavonta a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség bejegyzett egyházi státuszát. Iványiék Alkotmánybírósághoz fordultak. A lelkész lapunk kérdésére elmondta, hogy úgy tudja, ennek ellenére továbbra is gyűjthetnek egyszázalékos adófelajánlásokat. (Ezt alátámasztani látszik, hogy a technikai számmal rendelkező – tehát adófelajánlásra jogosult – vallási közösségek adóhatósági listáján a március 27-ei állapot szerint a MET is szerepel.)

Iványi Gábor emlékeztetett arra, hogy közössége eredetileg meglévő egyházi státuszát a Fidesz már a 2010-es kormányra jutása után jogsértő módon elvette. A cél a MET anyagi tönkretétele volt. Ezzel ugyanis megszűnt a forrásaik 40 százalékát kitevő kiegészítő támogatás.

„Az, hogy idáig elvergődtünk, tényleg csoda következménye”

 – állapította meg.

A lelkész kitért arra, hogy gazdasági igazgatójuk, Ónodi István gazdasági bűncselekmények gyanúja miatt egy hónapot töltött előzetes letartatásban. Nem büntetést, hanem kitüntetést érdemelne az államtól – hangsúlyozta Iványi Gábor, aki szerint eljön majd ez a pillanat is. Méltatása alapján Ónodi István emberfeletti munkát végzett annak érdekében, hogy betegek gyógyuljanak, éhesek egyenek, hajléktalanok aludjanak, idősek békességben várják életük végét, diákok tanuljanak.

Visszatérve a hatóság elleni erőszak gyanújához: a Gulyáságyú Média kérdésére Iványi Gábor elmondta,

hogy „egy nappal az ügy elévülése előtt indították újra ezt a történetet”. 

Elképzelhetőnek tartja, hogy az eljárás valamifajta ellensúlyozása próbál lenni azoknak a botrányoknak, amelyek a köztársasági elnököt és a kormány tagjait érintik, valamint annak a hangnak, ami belülről, Magyar Péteren keresztül jut el a közvéleményhez.

Csütörtökön vált hivatalossá: közös listán indul a június 9-i választásokon a Demokratikus Koalíció (DK), az MSZP és a Párbeszéd Zöldek.