;

ellenzék;köztársasági elnök;Iványi Gábor;

Iványi Gábor lelkész az iskolát nevezte meg kitörési lehetőségként

- Iványi Gábor: Jelenleg ennek semmi értelme nincs

Róna Péter, a Jobbik EP-listájának vezetője vállalná, hogy ellenzéki államfőjelölt legyen, de csak akkor, ha megvalósul a közvetlen választás. Ebben az esetben Iványi Gábor is elgondolkodna: feltéve, ha nem pártok jelölik. Majtényi László csekély esélyt lát az indulására.

Pillanatnyilag csak annyi biztos, hogy Novák Katalin köztársasági elnök lemondását követően a Demokratikus Koalíció, a Momentum, az MSZP és a Jobbik-Konzervatívok is szeretné elérni, hogy ne a parlament, hanem közvetlenül a választópolgárok döntsenek az államfő kilétéről. Ehhez az alaptörvény módosítására lenne szükség, amit azonban több mint valószínűtlen, hogy támogatna a kétharmados parlamenti többséggel rendelkező Fidesz.

Az MSZP már vasárnap megkereste a demokratikus ellenzéki pártokat, hogy „közös jelöltet állíthassunk az új államfő megválasztására” – tájékoztatták lapunkat a szocialisták. A Párbeszéd-Zöldek is egyeztetésre hívta a hétvégén a többi pártelnököt a közös ellenzéki jelölt érdekében. Eddig azonban nem volt világos, hogy erre mekkora a fogadókészség a többi párt részéről, hol tartanak az egyeztetések a lehetséges jelöltekről (amennyiben folynak egyáltalán egyeztetések), kik kerültek szóba, akadnak-e, akik hajlandók akár önállóan is jelöltet állítani a mostani választási rendszerben, vannak-e pártok, amelyek mindenképpen ragaszkodnak a közvetlen választáshoz. Az LMP a hírek szerint még gondolkodik. Csak a szélsőjobboldali Mi Hazánk tett egyértelmű bejelentést: a párt Csath Magdolna közgazdászt jelöli köztársasági elnöknek.

A Demokratikus Koalíció kérdésünkre nem foglalt állást a közös indulásról. Helyette arra hívta fel a figyelmet, hogy a közvetlen elnökválasztás érdekében indított petíciójukhoz csak online már több mint 30 ezren csatlakoztak:

„a DK történetében ilyen rövid idő alatt még soha semmilyen kezdeményezésre nem érkezett ilyen sok aláírás”.

A Momentum elnöksége elhatározta, hogy a párt és annak frakciója nem vesz részt a köztársasági elnök jelölésének parlamenti folyamatában: „Nem fogunk asszisztálni ahhoz, hogy újabb aláírógépet ültessenek a Sándor-palotába”. A Momentum is közvetlen elnökválasztást követel.

A szocialisták úgy tudják, hogy „folynak az egyeztetések, konszenzusra kell jutni. Ha az ellenzék meg tud állapodni ebben a kérdésben, azzal az egész ellenzéki oldalon is erőt mutat”.

A Jobbik-Konzervatívok válaszként egy már megjelent közleményt küldött. A Jobbik azt kéri a pártoktól, ismerjék el, hogy a köztársasági elnöki tisztséggel szemben a rendszerváltás óta kialakult morális elvárásokat csak és kizárólag a közvetlen választás tudná hitelesen megjeleníteni.

Donáth Anna, a Momentum elnöke a Gulyáságyú Médiának nyilatkozva (nem kis ösztökélésre) három személyiséget is megemlített, akit elméletileg alkalmasnak tartana államfőnek: Iványi Gábor lelkészt, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezetőjét, Majtényi László jogászt, volt adatvédelmi ombudsmant, az Eötvös Károly Intézet elnökét és Róna Péter közgazdászt, akiről a minap derült ki, hogy ő vezeti a Jobbik EP-listáját.

Mindhárman elindultak már ellenzéki államfőjelöltként, mindhárman a Fidesz kétharmados kormányzása idején, az esélytelenek nyugalmával: Iványi Gábor még 2012-ben, jelképes gesztusként a DK felkérésére, Majtényi László 2017-ben civilek, míg Róna Péter 2022-ben az összefogott ellenzék jelöltjeként.

Iványi Gábor arról, hogy elindulna-e újra, elmondta: jelenleg ennek semmi értelme nincs, ezért nem is foglalkozik a kérdéssel. 

Akkor gondolkodna el a dolgon, ha közvetlen államfőválasztás lenne és nem pártok jelöltjeként kapna felkérést. Majtényi László csekély esélyt ad annak, hogy felkérjék, és még csekélyebb esélyt annak, hogy azt el is fogadja. Róna Péter – aki Majtényi Lászlóhoz hasonlóan lapunktól értesült arról, hogy Donáth Anna szóba hozta a nevét – kijelentette: a közvetlen elnökválasztást támogatja, csak akkor lenne kész az ellenzéki pártok közös jelöltjeként elindulni, ha ennek megfelelően megtörténik az alaptörvény módosítása. Egyébként pedig nem.

Vizsgálnak és tüntetnek

Az LMP kezdeményezi a Nemzetbiztonsági Bizottság rendkívüli ülésének összehívását Rogán Antal miniszteri tevékenysége miatt. A Momentum február 14-én délután 6 órára Karmelita elé hirdetett tüntetést „Rogán takarodj, Orbán takarodj! Címmel. A Mindenki Magyarországé Néppárt bejelentette, hogy feljelentést tesz Rogán Antal ügyletei miatt. A Mi Hazánk vizsgálóbiztosság létrehozását kezdeményezi a Rogán Antallal szemben elhangzott vádak miatt.

Február 6-tól 29-ig csak korlátozottan tudom olvasni az üzeneteimet – ezt az automatikus választ kaptuk a református püspöknek küldött kérdéseinkre.