Nehéz kérdés - mindössze ezzel a két szóval felelt a nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaság kérdésére, hogy mi történik a Spar és az Orbán-kormány közt.
Mint korábban mi is hírt adtunk róla, a kiskereskedelmi cég vezérigazgatója, Hans Reisch egy minapi interjúban azt mondta, az Orbán-kormány aránylag nyíltan közölte velük, hogy sokkal könnyebb lenne a helyzetük, ha az állam részesedést szerezne a vállalatban. A tárca szerint ez álhírterjesztés, a kormányt érintő támadások a cég veszteséges gazdasági helyzetében keresendők.
Nyomul a SPAR-nál az Orbán-kormány, az üzletlánc vezére szerint a magyar állam be akarja vásárolni magát a cégbeNagy Márton a kormányközeli lapnak adott nyilatkozatában jelezte, nincs semmi ördögtől való, ha valaki a kormány egyik adónemét megtámadja, mivel az Európai Unióban (EU), vagyunk, így lehet az európai bírósághoz fordulni. Emlékeztetett, hogy a kiskereskedelmi különadót szabályosnak találták.
„Az viszont nem járja, hogy Reisch úr nem alátámasztott híresztelésbe kezd arról, hogy Magyarország nem befektetőbarát. Az általa tett pejoratív megjegyzések ugyanis alkalmasak arra, hogy csökkentsék a befektetők bizalmát Magyarország irányába. Ez már nem megfelelő, üzleti szempontból sem, ezért ezt kikérjük magunknak” - fogalmazott a miniszter. Hozzátette, a valóság ezzel szemben az, hogy Magyarországra ömlik a külföldi működőtőke, sorra indulnak a beruházások, ez pedig a bizalom egyértelmű jele. Nagy Márton úgy véli, más célja lehet a Spar-nak, ha „belekiabál” a médiába. Ha így nézzük, ez már politikai szintű kérdéskör, nem az üzleti világba való. Ez már politika, az állításokat pedig tisztázni kell. Ezek álhírek és nem kívánom részleteiben kommentálni, hogy az osztrák SPAR vezérigazgatója a magyar állam, a magyar kormány befektetői politikáját próbálja meg rombolni - vélekedett.
A tárcavezető hozzátette, bár furcsának tartja a kommunikációt, amit az őszi, ausztriai választásoknak tulajdonít, s „szeretik” belekeverni Magyarországot a kampányba. Nagy Márton nyomatékosította: az állam sose kívánt akár kisebbségi, akár többségi tulajdonrészt szerezni a kiskereskedelemben. Persze azért szólt arról is, hogy jó lenne,, ha többségében magyar kézbe kerülne a kiskereskedelmi ágazat - ám ez nem azt jelenti, hogy szükséges a kormány közvetlen beavatkozása.
Ennek élesen ellentmond az építési és közlekedési miniszter tavaly decemberi eszmefuttatása. Mint hírt adtunk róla, Lázár János egy konferencián meglehetősen harcias hangvételben arról beszélt, hogy a kormány jövőbeli tervei között szerepel a külföldi kiskereskedelmi láncok kiszorítása is, amihez nyíltan protekcionista politikát folytatni.
Lázár János: Ki az országból a kiskereskedelmi multikkal!