Egyesült Államok;betiltás;TikTok;

A washingtoni kongresszus előtt a szavazás idején a cég által odaszervezett amerikaiak tiltakoztak a kínai platform betiltása ellen

- Úgy tűnik, befellegzett a TikToknak az Egyesült Államokban

Nagy kétpárti támogatással fogadták el a washingtoni képviselőházban azt a törvényjavaslatot, amely előkészítheti a kínai közösségi alkalmazás betiltását az Egyesült Államokban.

A jelenlegi polarizált politikai környezetben meglepő az a demokraták és republikánusok közötti egyetértés, amivel az amerikai kongresszus alsóháza megszavazta a kínai többségi tulajdonban lévő ByteDance eladási kötelezettségéről szóló javaslatot. A szöveg megvitatása most a szenátusra vár, de Joe Biden elnök előzetesen már jelezte, hogy aláírná a törvényt. A cég portfóliójának legértékesebb eleme a TikTok, amely jelenleg a legtöbb letöltéssel rendelkező ilyen szoftver a világon és a Z-generációs fiatalok első számú szórakoztató platformja.

A törvényjavaslat szövegezése szerint a pekingi székhelyű ByteDance cégnek 6 hónap állna rendelkezésére, hogy eladja a TikTokban lévő többségi tulajdonrészét egy amerikai partnernek, ellenkező esetben törölnék azt olyan online alkalmazástárakból, mint az Apple App Store vagy az androidos Google Play. A lépést a honatyák azt tartják szükségesnek, mert mert kémprogramot sejtenek az kínai szoftver mögött. A platformon a felhasználók kezdetben csupán mókás táncokat és szórakoztató kisvideókat töltöttek, ám mára megjelentek a kifejezetten közéleti témájú, véleményformáló anyagok is.

Shou Zi Chew, a Tiktok ügyvezetője a hír hallatán csalódottságának adott hangot és sürgette a felhasználókat, hogy a platformon videóüzenetekben tiltakozzanak az alkalmazás betiltása ellen. – Az elmúlt években sokat fektettünk abba, hogy a felhasználó adatai biztonságban legyenek és ne válhassanak külső manipuláció áldozatává. A döntéssel azonban dollármilliárdokat húz ki a kormány amerikai tartalomgyártók és kisvállalkozók zsebéből - fogalmazott. Az állítását alátámasztja az a tüntetés, amelyet szerdán a kongresszus épülete előtt a döntés eltörlése mellett emelt szót. Bár az alkalmazás csupán 2016 óta elérhető az Egyesült Államokban, e rövid idő alatt is számos kisvállalkozás és internetes tartalomgyártó használja a platformot termékek és szolgáltatások népszerűsítésére, vagy oktatóvideók célba juttatására. Idén januárban Montana államban már hatályba lépett egy TikTokot betiltó állami rendelkezés, ám ezt a szövetségi bíróság még blokkolta.

Bár a döntést 352:65 arányban fogadta el a képviselőház, azért akadnak honatyák, akik szintén aggodalmaikat fogalmazzák meg. Robert Garcia californiai demokrata képviselő szerint „a Tiktok betiltása nemcsak a szólásszabadságot sérti, de hatalmas kárt okoznak az amerikai gazdaságnak is. Egyes kisvállalkozók és tartalomgyártók szolgáltatásaik hirdetésében egyedül a TikTokra támaszkodhatnak. Célt téveszt az a törvénykezés, amely betiltja a munkájukat” – mondta el a Washington Postnak.

A vitában egymásnak feszülő felek között egy kompromisszum körvonala is kezd kibontakozni. A koncepció szerint a felhasználói adatokat tároló ByteDance a digitális felhőalapú szolgáltatást is nyújtó Oracle cégnek szervezné ki ezt a feladatot. Az ötlet ellen érvelők rámutatnak, hogy a TikTok alkalmazás nemzetbiztonsági veszélye nem csupán a adatbiztonságban, hanem az algoritmusok programozásában rejlik. Mivel a ByteDance köteles teljes rálátást biztosítani a tevékenységére a Kínai Kommunista Pártnak, így az elnökválasztás közeledtével jogosan merülnek fel olyan félelmek amerikai kormánytisztviselők részéről, hogy a novemberi elnökválasztás előtt Kína dezinformációs fegyverként használná a szoftvert.

Nem először vetődik fel a TikTok betiltásának ötlete az USA-ban. 2020-ban a Trump-adminisztráció még a kínai szoftver betiltását fontolgatta, mára azonban a leendő republikánus elnökjelölt a tiltás ellen foglalt állást. A pálfordulásának köze lehet az elvesztett New Yorki ingatlancsalási peréhez, amelynek értelmében a kamatokat nem számolva 355 millió dollárt kártérítést kell fizetnie, nem is beszélve az E. Jean Carroll elleni szexuális erőszakkal kapcsolatos rágalmazási peréről, amelyet szintén elvesztett, így a döntés elleni fellebezését csak 91,6 millió dolláros óvadék letétele mellett tarthatja fent. A pénzszűkében lévő Trump ezért tehetős hitelezőkre szorulhat. A Republikánus Párt egyik kiemelt adományozója, a befektetésekkel foglalkozó milliárdos Jeff Yassnak történetesen 15 százalékos részesedése van a kínai ByteDance vállalatban. Trump és Yass nemrégiben személyes találkozót tartott. Nem volna meglepő, ha Trump egy nagyobb összegű támogatás reményétől módosította volna korábbi álláspontját.

Már az amerikai írott sajtó is foglalkozik azzal az akcióval, amely amerikai állampolgárokat felhasználva igyekszik aláásni a magyar ellenzék hitelességét. Van, aki szerint a módszerek a Kremlt idézik, visszatértünk az ötvenes évekbe.