;

Kína;Egyesült Államok;közösségi média;TikTok;

- Megszavazta az amerikai képviselőház a TikTok kitiltásáról szóló törvényjavaslatot

A döntést elsöprő többséggel, 352:65 arányban hozták meg a képviselők.

Az amerikai képviselőház szerdán elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely előírja a TikTok kínai tulajdonosának, a ByteDance nevű cégnek, hogy eladja a közösségi platformot – írja a The Guardian.

Az erről szóló döntést elsöprő többséggel, 352:65 arányban hozták meg a képviselők.

A törvényjavaslat 165 napot ad a kínai székhelyű ByteDance-nek, hogy megváljon a TikTok-tól.

Amennyiben ez nem történik meg, a TikTok a döntés értelmében eltűnik az alkalmazásboltokból, köztük az Apple App Store-ból és a Google Play-ből.

A törvényjavaslat jövője azonban kérdéses a szenátusban, miután néhány demokrata képviselő a szólásszabadságra hivatkozva már jelezte, hogy ellenzi azt, és helyette olyan intézkedéseket javasolt, melyek a közösségi médiában tapasztalható külföldi befolyással kapcsolatos aggályokat kezelnék anélkül, hogy kifejezetten a TikTokot céloznák meg.

A TikTok-ot már régóta azzal vádolják, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelent a felhasználóktól gyűjtött adatokon keresztül. Tavaly Ausztrália is megtiltotta az alkalmazás használatát a kormányzati eszközökön, de hasonló döntést hoztak Szlovákiában, az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában, Kanadában, Új-Zélandon, Norvégiában, továbbá az Európai Parlamentben (EP) és a NATO-nál is. Sőt, egyebek között a BBC is felszólította alkalmazottjait, hogy tartózkodjanak az alkalmazás használatától a céges eszközökön. A TikTok ugyanakkor többször leszögezte, hogy nem osztotta és nem is fogja megosztani a felhasználói adatokat a kínai kormánnyal.

Nemrég az Európai Bizottság jelentette be, hogy eljárást indított a TikTok ellen annak értékelésére, a kínai platform megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályt a kiskorúak védelmével, a reklámok átláthatóságával, a kutatók adatokhoz való hozzáférésével, valamint a függőséget okozó tervezés és a káros tartalom kockázatkezelésével kapcsolatos területeken.

Egyre nagyobb nyomás nehezedik Izraelre, hogy a Hamász elleni háború folytatásával párhuzamosan több segélyt engedjen be Gázába az övezet lakosságát fenyegető éhínség miatt.