Hosszú, vezető anyagban elemezte a The Guardian Orbán Viktor nemzetközi politikáját. Némileg meglepő, hogy a magyar miniszterelnök anélkül utazott az Egyesült Államokba diplomáciai vonatkozású útra, hogy a Fehér Házból bárki is meghívta volna.
A novemberben esedékes amerikai elnökválasztáshoz közeledve az Orbán-kormány nyíltan és a gátlás legkisebb jele nélkül avatkozik be az Egyesült Államok belügyeibe azáltal, hogy nyílt kampányagitációt folytat a visszatérni szándékozó Donald Trump bukott amerikai elnök mellett, Joe Biden regnáló amerikai elnök ellenében. Teszi mindezt úgy, hogy Magyarországon bármilyen kormánykritikus hang legcsekélyebb nyugati támogatása esetén is a magyar szuverenitás megsértését vélik felfedezni.
A lap Orbán Viktor ténykedését „fantázia-külpolitikának” nevezi, hangsúlyozva, szinte példa nélküli, hogy egy NATO-tagország vezetője úgy érkezzen az Egyesült Államokba, hogy semmilyen, ténylegesen vezető politikussal nem találkozik. Csütörtökön egy konzervatív agytröszt, a Heritage Foundation vezetőjével beszélt, pénteken pedig Donald Trumppal találkozik Floridában. A The Guardian értékelése szerint a hidegháború óta soha nem volt ilyen rossz a viszonya Budapestnek és Washingtonnak. Mindazonáltal nyomon követik Orbánt, mivel attól tartanak, hogy a közismerten Putyin-barát magyar miniszterelnök a Kreml célkitűzéseit igyekszik erősíteni az Egyesült Államokban a trumpistákkal való kapcsolaton keresztül.
Buda Péter volt nemzetbiztonsági tiszt a Guardiannek arról beszélt, hogy Orbán Viktor egyfajta külpolitikai szerencsejátékosként mindent arra tett fel, hogy a liberális nemzetközi világrend összeomlik és abban reménykedik, hogy ha előre elkötelezi magát a feltörekvő keleti hatalmak mellett, akkor kedvezőbb pozíciót tud biztosítani magának.
„Nem tévedhetünk, ha azt feltételezzük, hogy Orbán végső soron Oroszország érdekében folytat lobbitevékenységet az USA-ban”
- vélekedett, példaként hozva az orosz-ukrán háborúban az Orbán-kormány sokat hangoztatott „békepártiságát”, amely valójában kétségtelenül az oroszok érdekeit szolgálja. A Guardian a momentumos Cseh Katalint is megszólaltatta, aki arról beszélt a lapnak, hogy Orbán és Trump akár jegyzeteket is cserélhetnek egymással arról, miként ássák alá a NATO-t Vlagyimir Putyin érdekeinek megfelelően.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója írásban válaszolt a lap kérdéseire. Azt közölte, hogy bár a jelenlegi liberális amerikai vezetés nem törekszik a kapcsolatok erősítésére Magyarországgal, „az amerikai konzervatívok körében tagadhatatlanul egyre nagyobb az érdeklődés Magyarország iránt”. Hozzátette, Orbán Viktor azért látogat az Egyesült Államokba, hogy ezeket a kapcsolatokat erősítse. Elmélete szerint ebben semmi rendkívüli nincsen, a politikai vezetők más-más okokból utaznak különböző helyekre, ahol olyan partnerekkel lépnek kapcsolatba, akik igazodnak a stratégiai prioritásaikhoz és az érdekeikhez.
Orbán Viktor szemlátomást egy nemzetközi konzervatív (vagy legalábbis annak tartott) politikai mozgalom központi szereplőjévé szeretne válni. Abban reménykedik, hogy az ilyen pillanatok komolyabb tényezővé tehetik mások szemében - ezt már Krekó Péter, a Political Capital igazgatója mondta el a Guardiannek, hozzátéve, hogy az olyan méretű országok, mint Magyarország, általában nem kapnak sok figyelmet az amerikai vezetők részéről. A lap megjegyzi, hogy a hagyományos amerikai konzervatívoktól persze igencsak távol áll az a Moszkvával és Pekinggel jó kapcsolatokat ápoló, volt kommunista biztonsági tiszteket továbbra is foglalkoztató rendszer, mint amilyen a magyar kormányzat, s amely rendszer ráadásul arról nevezetes, hogy „hajlamos a hazai üzleti versenyt torzítani” (magyarul amelyben uram-bátyám alapú, szisztematikus korrupció van jelen).
A Guardian felidézi azt is, hogy az Orbán-kormány az elmúlt években amerikai republikánus beágyazottságú tanácsadók sorát vette fel annak érdekében, hogy javítsák a nemzetközi imázsát. Ennek kapcsán megemlítették például az amerikai trumpisták kedvenc rendezvényének, a CPAC-nek a Magyarországon megrendezett konferenciáit, valamint, hogy közpénzzel kitömött agytrösztök és alapítványok jó kapcsolatokkal rendelkező amerikai konzervatívok számára finanszíroznak meg zsíros állásokat és ösztöndíjakat. „Kapcsolatfelvételi stratégiánkkal összhangban arra törekszünk, hogy minden irányú kapcsolatokat ápoljunk, és arra is, hogy Magyarország szellemi központtá váljon Európa szívében” - mondta erről Orbán Balázs.
Az Orbán-kormány külpolitikai ténykedését korábban David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete értékelte „fantázia-külpolitikának”.
Orbán Viktor az amerikai-magyar kapcsolatok jövőjéről értekezett, Donald Trump bukott tanácsadójával is találkozott WashingtonbanSzijjártó Péter: Megbukott a „liberális mainstream” mesterterve, nem sikerült kizáratni Donald TrumpotItt van Orbán Viktor amerikai programja, a miniszterelnök március 8-án találkozik Donald Trumppal