Banksy neve azoknak is ismerősen csenghet, akik nincsenek otthon a kortárs képzőművészetben. A leghíresebb művei könnyen szembejönnek velünk az interneten – mint a piros, szív alakú lufiját elengedő kislány vagy a Molotov-koktél helyett virágcsokrot elhajító fiatal. A brit alkotó másrészt megkerülhetetlen a kortárs képzőművészetben – és szűkebb értelemben a street art műfajában –, hisz műveivel felhívja a figyelmet a szegénységre, a migránsok elleni uszításra és a háborúk értelmetlen voltára is. A műtárgypiacon szintén feltűnő jelenség: 2018-ban, amikor a Sotheby’s aukciósház árverésén a Lány léggömbbel című festménye elkelt 1,1 millió fontért, akkor a kép keretébe épített szerkezet részben ledarálta az alkotást. Banksy viszont hiába van jelen a kilencvenes évek óta, a kilétét homály fedi.
Éppen ezért a róla szóló tárlatok is népszerűek, elvégre egy misztikus alakról van szó. De vajon hogyan zajlik egy Banksy-ről szóló hiteles tárlat rendezése? A kérdés kapcsán írtunk a jelenleg Oslóban látható The Mystery of Banksy – A Genius Mind (Banksy rejtélye – Egy zseniális elme) című utazókiállítást szervező COFO Exhibitions nevű cégnek, melytől azt a választ kaptuk: szabad kezük van a tárlat szervezésében mindaddig, amíg biztosított, hogy a bemutatott művek és reprodukciók mind hitelesek, valóban a művésznek tulajdoníthatók, és a kísérőszövegek tartalmilag összehangoltak. Arra a kérdésre, hogy ki lehet-e állítani egy olyan művész, mint Banksy munkáit az engedélye nélkül, még akkor is, ha a személyazonossága ismeretlen, azt a választ kaptuk: lehetséges, mivel a művész névtelensége miatt hivatalos hozzájárulást sajnos nem lehet megszerezni. „Több mint tizenöt éve vannak és voltak különféle kiállítások Banksyről világszerte. Minden ilyen tárlaton fontos mindig kifejezetten rámutatni arra, hogy ez egy engedély nélküli kiállítás, a művész részvétele nélkül. Ezen az alapon az ilyen tárlatokat úgymond tolerálják” – írták.
Banksy-kiállítás 2020-ban Budapesten is volt, The Art of Banksy (Banksy művészete) címen a Tesla nevű szórakozóhelyen a Godot Kortárs Művészeti Intézet (GICA) szervezésében. – Ez egy utazótárlat volt, így annak a tulajdonosával kellett a feltételeket rendezni. A kiállításhoz biztosított alkotások és arculati elemek mellett pedig mi is hozzátettünk a tárlathoz, hogy az működjön. A falakra például három magyar graffitis fújt fel nagy méretű reprodukciókat, a tárlaton az ő nevüket is feltüntettük a köszönetünk jeleként – mondta lapunknak Laczkovich Borbála, a The Art of Banksy utazótárlat társkurátora, a GICA társalapítója. Amikor a kiállítást szervezte, úgy döntött, hogy a magyar közönségnek érdemes bemutatni, kicsoda is Banksy, ezért kronologikus sorrendben ismertették az életművét, kezdve a kilencvenes évekbeli Bristolban készített alkotásaitól a londoni műveken át egészen a világpolitikával foglalkozó munkákig. Illetve kitettek olyan mások által készített festményeket is, melyekbe Banksy belefestett aktuálpolitikai témákat.
A teret elsősorban a külföldi cégtől kapott képekkel töltötték meg, de Laczkovich Borbála és férje, Sáfár Zoltán, a GICA másik társalapítója egy kollégájukat megkérték, vegyen eredeti Banksy-műtárgyakat, melyekért Betlehembe, a 2017-ben alapított The Walled Off Hotel nevű Banksy-szállodáig kellett utaznia. – Ha ezen a helyen valaki vásárolni szeretne igazi műveket, akkor meg kell szállnia a hotelben. Egy éjszaka után vehet egy darab számozott Banksy-munkát. Két éjszaka után kettőt, három után hármat, de annál többet nem, hiába marad ott akár egy hétig. És csak azokat a műveket lehet megvenni, amiket éppen a helyszínen forgalmaznak – mondta Laczkovich.
A kurátor szerint Banksy az évek során ügyesen építette fel a brandjét, miközben az anonimitását is megőrizte. – Ő egy jelenség, akit nem lehet felhívni telefonon. Emiatt viszont a képeiről készült ajándéktárgyakat akár egy szuvenírbolt is árulhatja – mondja Laczkovich. A 2020-as budapesti kiállítás esetében például az utazótárlathoz készült könyv bevételének nagyobb részét a külföldi cég kapta, a másikat a GICA.
Megkérdeztük továbbá, az Oslóban látható The Mystery of Banksy kiállítás esetleg Budapestre érkezik-e? Laczkovich azt mondta, hogy jelenleg más tárlatok szervezésével vannak elfoglalva, de az elmúlt időszakban felmerült, mi lenne, ha újra rendeznének egy Banksy-kiállítást, de ezúttal az óbudai Godot-ban, az egykori Goldberger Textilgyár területén, ahol biztosan jól mutatnának a graffitik.