;;

Magyar Nemzeti Múzeum;L. Simon László;Petőfi Irodalmi Múzeum;Bozóki András;Demeter Szilárd;

- Fogytán a megbízható káder, tovább nő Demeter Szilárd birodalma

Az új poszttal múzeumi összevonás következhet. L. Simon László szívesen segít.

Kedd este hivatalosan Csák János kulturális és innovációs miniszter hivatalosan is bejelentette, hogy Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) jelenlegi főigazgatója nyerte a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) főigazgatói pályázatát. Hat intézmény fog hozzá tartozni, v létrejön a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ, holdingként benne a Magyar Nemzeti Múzeummal, az Országos Széchényi Könyvtárral, a Petőfi Irodalmi Múzeummal, a Természettudományi Múzeummal, az Iparművészeti Múzeummal és a Vendéglátóipari Múzeummal.

A múzeumok összevonása nem feltétlenül elvetendő ötlet, és Demeter Szilárd eddig múzeumi működése nem ad okot komoly aggodalomra  név nélkül nyilatkozó forrásunk szerint. „Meglepett a hír, bár L. Simon László Indexen nemrég megjelent cikke jelezhette akár a személyi döntést is az integráció mellett” – válaszolja a hazai múzeumi életre jól rálátó szakember, aki a két gyűjtemény rendkívüli méretét is említi. Ha múzeumi munkatárs, gyűjteményvezető lenne, nem félne: „A PIM-ben dolgozó ismerőseim szerint a múzeumi munkában és a kiállításokon, rendezvényeken nem érződnek Demeter Szilárd gyakran provokatív, sokakat felháborító nyilatkozatai és ideológiai elkötelezettsége” – mondja, ugyanakkor felhívja a figyelmet a sok milliárdos vagyonra, ami fölött immár egyetlen vezető diszponál. „Demeter Szilárd mellett szólhat a lobbiereje is, a kormány melletti gyakori kiállása okán talán több forrást tud hozni a Nemzeti Múzeumnak” – vet fel másik szempontot. 

L. Simon László, a Nemzeti Múzeum novemberben eltávolított vezetője az Index megkeresésére úgy reagált, hogy gratulál Demeter Szilárdnak, és reméli, folytatni fogja az általa megkezdett reformokat. Ebben szívesen segítek is neki – fogalmazott.

„L. Simon László után már semmilyen meglepetés nem érhet minket. Pártkatona helyére került pártkatona” –reagált a hírre lapunknak Bozóki András volt kulturális miniszter, politológus, a CEU professzora. „A rendszer lényegéből következik, hogy a szakértelem másod-harmadlagos, a megbízhatóság az igazán fontos” – tette hozzá. „Egyre kevesebb ember irányít egyre több intézményt, ez pedig – ahogy a mostani döntés is - bizonyítja, hogy kevés a megbízható kulturális káderük. Fogytán vannak, és ez jó jel a demokrata érzelmű embernek” – zárta szavait Bozóki András.

A nagyközönség számára a múzeumi munka legérzékelhetőbb részei a kiállítások. „Egy-egy nagyszabású, a Nemzeti Múzeumban látható Magyar Menyasszonyhoz hasonló tárlat – sok mindentől függően – több évig készül, így, ha egyáltalán érzékelhető is lesz a váltás, az több év múlva lesz. Kisebb, ad hoc kiállítások persze nyílhatnak hosszabb tervezés nélkül is, de a PIM azt mutatja, a múzeumlátogatók számára észrevétlen maradhat a főigazgatóváltás” - válaszolja némi optimizmussal a múzeumi szakember a kérdésre, miszerint milyen változásokra számíthat a közönség.

Az MNM főigazgatói széke azóta üres, hogy L. Simon Lászlót eltávolította Csák János a Word Press Photo kiállítás ügye miatt. Tavaly novemberben ugyanis a könyvdarálásról hírhedtté vált politikus, Dúró Dóra „jelentette föl” a rangos tárlatot, mert az LMBTQ+ kisebbség elleni erőszakot, illetve egy fülöp-szigeteki meleg idősotthon lakóit ábrázoló képsorozataival szerinte megsértette a gyermekvédelminek nevezett homofóbtörvényt. Csák János azzal indokolta döntését, hogy L. Simon László állítólag nem tett meg mindent azért, hogy a kiállítást ne látogathassák 18 éven aluliak.

„Hogy mást ne mondjak, a Nemzeti Múzeumi főigazgatóságtól való elbocsátásomnak az utóélete sokkal izgalmasabb, mint maga a tény, hogy felmondott nekem a miniszter. Hiszen ott a képlet viszonylag könnyen leírható – ezt nem itt és nem most fogom megtenni – azaz a százas nagyságrendű cikkekből, elemzésekből az válik nyilvánvalóvá, hogy szinte senki nem tudott vagy akart túllépni a maga politikai preferenciáin és érdekein. A konformizmus ugyan biztonságot ad, mint a meleg akol, ám egyben elkényelmesít és leszoktat az önálló gondolkodásról” – mondta L. Simon László akadémiai székfoglaló beszédében a Magyar Művészeti Akadémián elbocsátása után három héttel.

A Csák János vezette minisztérium január első hetében írt ki pályázatot az MNM vezetésére. A PIM főigazgatója nem szerepelt a hivatalos pályázók között, talán épp azért, mert a két múzeum összevonása már rég eldöntött volt. A hírportál szerint készülő kulturális törvény értelmében a Magyar Nemzeti Múzeumhoz hasonló zászlóshajók alakulnának ki, amelyek egyfajta szupervizor szerepet töltenének be az adott területen. Ilyen lenne a Nemzeti Színház a teátrumok között. A párhuzam a személyek szintjén is megáll: ahogy a színházi életnek Vidnyánszky Attila, a múzeumi szférának Demeter Szilárd lett megkerülhetetlen szereplője. 

A múzeumösszevonás ötlete több éves. Ahogy lapunk 2021 áprilisában megírta, a frissen az MNM élére kinevezett L. Simon Lászlónak miniszteri biztosként többek között elő kellett készítenie az MNM és a Magyar Természettudományi Múzeum (MTTM) összevonását, továbbá meg kellett vizsgálnia további muzeális intézmények, különösen az Iparművészeti Múzeumnak a Nemzeti Múzeumba történő integrálásának lehetőségét, az MNM feladat- és hatáskörébe történő utalását a régészeti és műtárgyvédelmi feladatellátásnak.

Ez az összevonás szakmailag nem volt indokolt és meg sem valósult. 

A szándék felért a Horthy-korszak intézményi struktúrájának feltámasztásával, amely mamutmérete miatt már akkor is működésképtelennek bizonyult – 1949-ben emiatt egyébként nemcsak a természettudományi múzeum vált külön a nemzeti múzeumtól, hanem a néprajzi és a Széchényi Könyvtár is önállósodott.

Demeter Szilárd tavaly decemberben  újabb öt évre lett a PIM igazgatója, emellett ő a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) vezérigazgatója is. Ugyancsak hozzá köthető a Petőfi Media Group (PMG), mellyel tavaly tavasszal bontott szerződést a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA), így azóta nem a PMG gyártja a Petőfi TV és a Petőfi Rádió műsorait. Demeter Szilárd idén tölti be az Országos Közgyűjtemények Szövetsége (OKSZ) elnöki tisztét. Az irodalom és kultúramenedzsment mellett a főigazgató a zenével is foglalkozik, egyrészt basszusgitározik bandájában, a Loyal Apples' Clubban, másrészt az ő kezdeményezésére jött létre a Petőfi Zenei Tanács.

A Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője valószínűleg halmozni fogja a pozíciókat.