;

pénz;kiállítás;Bank of England;

- Készpénz nélkül maradhat a fogtündér?

TÁRLAT Az angol jegybank múzeumában megnyíló új kiállítás szenzációja a június elején immár Károly király arcképével forgalomba kerülő pénzjegyek bemutatása.

Az Egyesült Királyság központi bankja, múzeumi szárnyában, takaros vitrinekben elhelyezett tablókról szem elé táruló információhalmaz teszi izgalmassá a The Future of Money, a Pénz jövője címet viselő kiállítást. Amivel a kurátorok leginkább csábítják a látogatókat, az a június 5-én forgalomba kerülő III. Károly király portréjával elkészült új 5, 10, 20 és 50 fontos bankók.

A kiállítás a pénz sok évszázados történelmét tekinti át, egy római kori aranyrúdtól kezdve egy 1824-ből származó, adósságot regisztráló rováspálcán és a különböző érintés nélküli fizetési innovációkon keresztül egészen a digitális valutákig, köztük a Bitcoinig. Még olyan kevésbé ismert fizetési eszközt is láthatunk, mint a Sibstar, egy előzetesen feltöltött betéti kártya, ami a brit Alzheimer Társasággal együttműködve segít demenciában szenvedő embereknek pénzügyi függetlenségük megőrzésében.

A mai hivatalos megnyitás előtti sajtóbejáráson Jennifer Adam, a 329 éves Bank of England múzeumának kurátora arról beszélt, hogy már gyermekkorban igyekszünk megtanulni a pénzzel bánni, társasjátékok, képzeletbeli boltok, vagy akár Monopoly formájában, de ma új módszereket kell bevezetni a digitális pénzkezelés elsajátítására. Az elmúlt évtizedben drámaian csökkent a készpénzforgalom az Egyesült Királyságban, de különösen felgyorsult a váltás a pandémia idején. 2011-ben még a kifizetések 55 százaléka történt fizikai valóságban, 2021-re ez az arány 15 százalékra esett vissza, 2031-re már csak 6 százalékot fog kitenni. A központi bank tudatában van annak, mennyire fontos továbbra is a készpénz, miután több mint egymillió brit lakosnak még bankszámlája sincs, így e fizetési forma "még a távoli jövőben is működni fog" ígérte Jennifer Adam. Így vélhetően jó ideig a fogtündér sem marad készpénz nélkül.

Hihetetlen számok "forognak" a tárlókban: a szigetországban naponta 70 millió kártyás tranzakció történik, míg maga a jegybank ugyanezen idő alatt 775 milliárd fontnak megfelelő digitális kifizetést rendez. A kiállítás nagy súlyt helyez annak megértetésére, mennyire fontos, hogy mindenki szabadon dönthessen a neki legjobban megfelelő fizetési és megtakarítási lehetőségekről, de azoknak mindenképpen megbízhatóknak kell lenniük. Ennek megfelelően nagyon óvatosan fogalmaznak a feliratok a kriptovalutákkal és a digitális fonttal kapcsolatban. Nem merülnek feledésbe a fenntarthatósági szempontok sem. A tárlat bátor ígéretet tesz: a bank 2040-ra nettó zéró emissziót ér el.

Infó: Future of the Money. Nyitva 2025 szeptemberig, hétfőtől péntekig 10 és 17 óra között. A látogatás ingyenes. Bank of England, Bartholomew Lane felőli bejárat, London EC2R 8AH

Bizonyos korlátok között nem büntetik a kannabisz rekreációs célú birtoklását és használatát Németországban, miután a parlament megszavazta az erre vonatkozó tövénymódosítást.