A német parlament nagy többséggel megszavazta azt a tövénymódosítást, ami az első lépés a nem gyógyászati célú kannabisz fogyasztásának és forgalmazásának legalizációja felé. Áprilistól tehát legális a fű Németországban, de nincs szó teljes liberalizációl. – Senkinek sem szabad félreértenie a törvényt. A kannabisz fogyasztása törvényes lesz, de továbbra is veszélyes – mondta Karl Lauterbach egészségügyi miniszter még tavaly egy fiataloknak szóló kampány részeként.
Sárosi Pétert, a Drogriporter szerkesztőjét éppen ezért először arról kérdeztük, hogy a legújabb kutatási eredmények szerint, valójában mennyire veszélyes a marihuána. - Mint minden drognak, a kannabisznak is vannak ártalmai, aki azt mondja, hogy ilyen nincs, az nem mond igazat. A kérdés az, hogy más szerekhez, akár a teljesen legális alkoholhoz képest is, milyenek, és mekkorák ezek. A közlekedési balesetek negyede Európában az alkoholfogyasztás következménye, aztán jelen van a családon belüli erőszak okozójaként, és különféle betegségek előidézőjeként. A kannabisz ilyen hatásai jóval kevésbé mutathatók ki, nem függ össze olyan betegséggel, ami a vezető halálokok között szerepelne, és a közlekedési balesetekben is alig van jelen. Az erről készült statisztikán nem látszik ilyen tendencia. Egy üveg konyak hirtelen lehúzásába belehalhat valaki, de arra, hogy valaki együltő helyében tudna annyi kannabiszt fogyasztani, hogy az halálos legyen nincs adat. Talán, ha megenne két-három kilót … Természetesen nem veszélytelen, nagyjából tízből egy ember függővé válik a fűtől. És minél fiatalabb korban történik a kipróbálás, annál nagyobb ártalmakat okozhat a tanulmányi eredmények és a szociális kapcsolatok terén. Ezért is volt a németországi szabályozás célja, hogy olyan formában történjen a legalizáció, ami megakadályozza, hogy a fiatalkorúak legálisan juthassanak hozzá a kannabiszhoz. Sajnos az illegális piacon jelenleg két telefonhívás is elég a fű beszerzéséhez, akár nálunk, akár ott. Azzal, hogy a német kormány még kampányba is kezd ez ellen, máris többet tesz az ügyért, mint a magyarok, ahol az iskolákból kitiltották a prevenciót. Németországban a kannabisz esetében tiltott lesz a reklámozás, ezen kívül nem lesznek boltok sem, ami azt jelenti, hogy nem lehet csak úgy vásárolni. Kizárólag otthon lehet termeszteni három tő növényt. Valamint olyan egyesületek hozhatók létre, ahol elosztás céljából megtermelik maguknak a kendert a tagok, de profitot ebből nem szerezhetnek. Észak-Amerikában ennél sokkal liberálisabb a szabályozás, nem tartom megalapozottnak azokat a félelmeket, hogy ez robbanást fog okozni a fogyasztásban Németországban. Kanadában 2018-ban történt a legalizáció, az ottani adatokból az derült ki, hogy épp a tinédzserek körében nem történt érzékelhető növekedés, a felnőttek fogyasztása emelkedett mérsékelten. Érdekes, hogy ott nem a fiatalok, hanem leginkább az idősebbek körében nőtt a fogyasztás. Ez valószínűleg annak tudható be, hogy fájdalomcsillapítóként vagy alvási panaszok ellen használják a kannabiszt, akár orvosi javaslatra is - magyarázta Sárosi Péter.
Amerikában a múlt század harmincas éveiben indult meg a kampány a kannabisz ellen, és a tiltása azután onnan elterjedt az egész világon, politikai okokból ma is démonizálják. A tudatlanság, a valódi ismeretek hiánya - még az orvosok elég széles körében is - az oka annak, hogy még gyógyítási céllal is alig használható. Nagy a társadalmi ellenállás, de nem mindenhol akkora, mint nálunk. - Sajnos nálunk az orvosok nagy része nincs tisztában azzal, hogy mekkorát lépett előre a tudomány a kannabisz alapú gyógyszerek felhasználása terén. Azért is, mert ezek jóval kevesebb mellékhatással használhatók, mint sok receptre felírt gyógyszer. A tájékozottak pedig félnek a következményektől, hiszen kábítószerrel foglalkoznának. Ez annak a fényében különösen érdekes, hogy rengeteg kábítószernek van gyógyító hatása is, gondoljunk az opiátokra. Az hogy, nem szeretnénk, hogy a tinédzserek a parkban füvezzenek, még nem kellene, hogy megakadályozza, hogy például a szklerózis multiplexben szenvedő betegek gyógyszerként hozzájussanak a kannabisz-alapú gyógyszerekhez - összegezte Sárosi Péter.
Birtoklás és beszerzés
Április 1-jétől a 18 és 21 év közöttiek maximum 30, a 21-nél idősebbek naponta maximum 25 grammot birtokolhatnak nyilvános helyeken, a lakásban pedig mindenki 50 grammnyi marihuánát tarthat. Iskolák vagy sportpályák közelében továbbra sem lehet rágyújtani egy jointra. Kereskedelmi forgalomba nem kerül, csakis otthon lehet termeszteni, illetve a kannabiszt termesztő egyesületek klubjaiban lehet az egyesület tagjai számára beszerezni azt. Tag csak németországi lakóhellyel rendelkező, 18. évét betöltött személy lehet – a klubtagok egy nap alatt maximum 25, egy hónap alatt összesen maximum 50 grammot kaphatnak –, emellett mindenki háztartásonként három növényt termeszthet. A rendszer úgy alakították ki, hogy a rendszeres marihuánafogyasztóknak aránylag könnyű, az alkalmi fogyasztóknak nehéz legyen fűhöz jutniuk, a turistákat pedig kizárják az egészből. A boltok nyitása a következő lépcsőben történhet majd meg, de egyelőre csak kísérleti jelleggel.