Némileg váratlanul nagyot esetek februárban a lakosság várakozásai a magyar gazdasággal kapcsolatban, a GKI Zrt. – az Európai Unió támogatásával készülő – konjunktúra indexe 3 ponttal esett, az ennek részét képező lakossági bizalmi index pedig 9 pontot zuhant. Így a GKI konjunktúra indexe – a januári bő 2 pontos emelkedés után – februárban 3 ponttal mérséklődött, s ezzel értéke lényegében visszatért tavaly év végi szintjére. Ezen belül az üzleti szektor hangulata hibahatáron belül csökkent. A cégek foglalkoztatási szándéka nem változott érdemben, míg áremelési terveik valamelyest enyhültek. A gazdálkodási környezet kiszámíthatósága 13 havi mélypontra esett vissza. A lakossági bizalmi index viszont – a decemberi és januári emelkedés után – februárban erős negatív korrekciót produkált, így az a januári -19 pontról -28 pontra csökkent – ezzel visszatért a decemberi szint közelébe.
Februárban a lakosság mind az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetét, mind a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátásait az előző hónaphoz képest erősen romlónak értékelte, valamint a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése is kedvezőtlenebb lett az előző havinál. A válaszadók jóval kedvezőtlenebbnek látták az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét is. A lakosság inflációs várakozása viszont valamelyest csökkent az év első hónapjához képest, és az emberek kevésbé tartanak a munkanélküliségtől, mint tették azt januárban. Összességében
a lakosság még nem látja a magyar gazdaság kilábalását, ezért vélhetően a háztartások költései is visszafogottan nőhetnek a következő hónapokban.
Nem csak a lakosság, de a bankvezetők is mérséklet gazdasági élénkülésben bíznak – ez derül ki a MNB Banki Konjunktúrafelméréséből. A válaszok alapján a bankrendszer 2023 második felében összességében a konjunktúra enyhe romlását tapasztalta. A bankok szerint a működési költségek emelkedése, a nemzetközi makrogazdasági környezet, az ügyfélkockázatok, a hitelkereslet, illetve a szabályozói környezet alakulása is negatívan hatott az elmúlt hónapokban. Ezt részben ellensúlyozta a piaci verseny fokozódása, a hazai makrogazdasági környezet és a forrásokhoz való hozzáférés. A következő félévre a verseny, a hazai és nemzetközi makrogazdasági környezet, a hitelkereslet és a források elérhetősége tekintetében is javuló konjunktúrát várnak a bankok, így 2021 vége óta először ismét pozitívba fordulhat az index értéke – közölte a jegybank. Az élénkülő gazdaság jele, hogy a bankok a hitelkereslet élénkülésére számítanak: az intézmények harmada vár élénkülő keresletet a lakossági szegmensben, egyötödük a vállalati szektorban.
Ne szépítsük, ez most nulla! - Minden várakozást alulmúl a frissen kijött GDP-adatGazdaságpolitikai akadályfutás lesz az idei év KSH: átlagosan 2,9 százalékkal csökkentek a reálbérek tavaly