Az Országgyűlésben ma kezdődött az a felhajtás, amelyet a 2024. tavaszi ülésszakának első napja jelent. Magyarországnak új köztársasági elnöke lesz, a parlamenti képviselők végre ratifikálhatják a svéd NATO-csatlakozást.
Helyszíni tudósítónk a jeles alkalomból el is kezdte faggatni Menczer Tamást, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) államtitkárát, elsőként a Novák Katalin körül gyűrűző botrányról, vagyis hogy átvizsgálják-e az eddigi elnöki kegyelmi döntéseket. Menczer Tamás úgy fogalmazott, nem az Orbán-kormány nevében, de gondolja, hogy aki szerint egy ilyen ügyre nem derül fény, az téved, Arra a kérdésünkre, hogy ő maga támogatná-e az elnöki kegyelmi döntések nyilvánosságát úgy reagált: – Ez egy komoly kérdés, ezen még nem gondolkoztam.
Orbán Viktor bejelentette, hogy vizsgálatot rendelt el, amelyik minden gyermekvédelmi intézmény vezetőjére vonatkozik – Élő az első 2024-es parlamenti naprólMegkérdeztük Menczer Tamástól, hogy mi értelme volt több másfél éven át késleltetni a svéd NATO-csatlakozás ratifikálását. Az államtitkár hangsúlyozta, nem ért egyet ezzel a kérdésünkben megfogalmazott megközelítéssel. – Ez nem egy ad hoc döntés volt. Mi kezdettől azt mondtuk, hogy minket kizárólag a magyar érdek vezet. A magyar érdek, hogy olyan sértő közlések ne hangozzanak el, amelyek Magyarországra, a magyar demokráciára, a magyar emberekre de a magyar kormányra is nézve elfogadhatatlanok. Most hozhatnék erről egy idézetgyűjteményt, ám ezt már igyekszünk magunk mögött hagyni, így az udvariasság jegyében nem emlegetem fel – mondta Menczer Tamás, hozzáfűzve, ha valahol bizalom leromboló lépések történtek, akkor bizalomépítés is kell, márpedig a magyar légvédelemmel kapcsolatban fontos eredményt értek el.
Meghosszabbítják a Gripen-szerződést, Magyarország négy új vadászgépet kap a svédektőlMint Menczer Tamás hangsúlyozta: ez nem azt jelenti, hogy „van a Gripen, és van a NATO-csatlakozás", de kétségtelen, hogy egy ilyen légvédelmi megállapodás is egy fontos bizalomerősítő lépés. – Mi kitartottunk, képviseltük a magyar álláspontot, így sikerült rendezni a svédekkel a nézeteltérést. Őszintén remélem, hogy emlékezni fognak erre emlékezni később is. – De kaptak erre valamiféle konkrét ígéretet a svéd féltől?- kérdeztük Menczer Tamást. Ő elmondta, miniszterelnöki megbeszélésen nem volt ott. A folyamatról és az általam ismert információkból levonható, hogy a nézeteltéréseket sikerült rendezni – zárta a mondanivalóját a KKM államtitkára.