Sorrendben Iowa, New Hampshire és Nevada után Dél-Karolina államban is vereséget szenvedett a republikánus elnökjelöltségért folyó előválasztási küzdelemben Nikki Haley, Dél-Karolina volt kormányzója és Donald Trump által jelölt egykori ENSZ-nagykövet. Nevadában némiképp megalázó módon egyértelmű vereséget szenvedett az „Egyik jelölt sem” néven futó „kihívóval” szemben, hiszen a szerencsejáték iparáról ismert államban Donald Trump neve nem is szerepelt a szavazócédulákon.
Haley Dél-Karolinában a leadott szavazatok csupán 39,5 százalékát gyűjtötte be Donald Trump 59,8 százalékával szemben, amit több körülmény is árnyal. Az államban rendezett előválasztás ún. nyitott előválasztás volt, azaz a regisztrált konzervatív szavazókon kívül a függetlenek is leadhatták voksukat a jelöltekre. Itt Haley-stábja joggal számíthatott a Trump politikai jelenségét elutasító – akár demokrata – protestszavazatokra is. Ugyanakkor az állam legnépesebb vallási felekezete, a keresztény felekezetek 22 százalékát kitevő evangéliumi keresztények közössége fegyelmezett rendben sorakozott fel – ahogy Iowában is – Donald Trump mögött. Az állam egyes szavazókerületeinek megvizsgálása után látható, hogy Haley kizárólag a nagyobb településeket tudta megnyerni magának, beleértve az állam fővárosát, Columbiát, valamint a kulturális és turistacélpontnak számító Charlestont, ahol az állam magasabb társadalmi státusú, diplomás szavazói koncentrálódnak.
Felmerül a logikus kérdés, hogy az újabb vereség ellenére mégis miért tart ki Haley – ígérete szerint – legalább a március 5-ikei szuperkeddig, amikor országszerte összesen tizenöt államban fognak szavazni a republikánus elnökjelöltről.
„Nem fogom feladni a harcot, amikor az amerikaiak többsége elutasítja Donald Trumpot és Joe Bident is. A következő huszonegy napban további 21 állam és territórium szavazhat majd. Joguk van a valódi választáshoz, hogy ne egy szovjet típusú választáson kelljen részt venniük egyetlen jelölttel”
– fogalmazott Haley a jövőt illetően. Nyilvánvaló célja a továbbiakban is a mérsékelt republikánusok megszólítása, akikben Donald Trump négy különböző büntetőpere és az őt „árnyékként kísérő káosz” – ahogy Haley fogalmazott – visszatetszést kelt. Ha ez a feltevés az elnökjelölti versenyfutás értékelésében nem is állja meg a helyét, a novemberi elnökválasztáson valóban visszaüthet Trumpra, hiszen a 40 százalék nem egy láthatatlan tömeg, ahogy az egykori nagykövet asszony fogalmazott.
Donald Trump ellenfele szűk pátriájában is fölényesen nyert a republikánus előválasztásonHaley másik számítása éppen az elnök ellen zajló szövetségi és állami büntetőügyekkel kapcsolatos. Egy tavaly augusztusban napvilágot látott Reuters/Ipsos felmérés szerint a konzervatív szavazók mintegy 45 százaléka megvonná a szavazatát Trumptól, amennyiben az esküdtszék bűnösnek találja egy szövetségi bűntettben. Ez megközelítés egyfajta készenléti stratégiát feltételez a Haley részéről, aki Bident is többször kritizálta, miszerint előrehaladott kora miatt alkalmatlan egy következő elnöki ciklus kitöltésére. A két hajlott korú elnökjelöltet tehát – Haley optikája szerint – csak két női jelölt helyettesítheti, aki ez esetben ő és Kamala Harris, ám a demokraták gazdaságpolitkája és migrációs válságkezelésének hibáival már régóta ördögöt festenek a falra a Fox News hírcsatornán és egyéb konzervatív médiákban.
A látszólag szilárd lábakon álló érvelés mégsem találhat értő fülekre, hiszen
a Charles Koch milliárdos iparmágnás által támogatott American for Prosperity Action kampány-finanszírozási alapítvány a szombati vereség után bejelentette, hogy befejezi Haley kampányának támogatását és erőforrásait más republikánus jelöltek szenátusi és képviselőházi megmérettetéseire csoportosítja át.
Ez nem csupán szimbolikus, de szigorú anyagiakban is mérhető veszteség a Haley-kampánynak, amely a kis és nagy összegű felajánlásokból egyaránt táplálkozik. Az mindenesetre kizártnak látszik, hogy Haley alelnök-jelöltként folytathatná szerény menetelését, hiszen a szintén szombaton tartott washingtoni CPAC országos republikánus pártrendezvényen Vivek Ramaswamy üzletember és Kristi Noem Dél-Dakota kormányzója végzett fej-fej mellett a leendő alelnök személyére kiírt közönségszavazáson. Haley a párton kívül rekedt, mérsékelt üzeneteit elnyomja a trumpisták egyre erősödő szélsőséges harsogása.
Nikki Haley-nek Nevadában sem volt szerencséje