Általános ellenőrzést rendelt el a román oktatási minisztérium ellenőrző szerve a részben leomlott székelyudvarhelyi diákotthon kapcsán a Tamási Áron Gimnáziumban, a vizsgálatot március második felében folytatják le - közölte hétfőn a Hargita megyei prefektúra. A román kormányintézmény közleményében a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumnál december 18-án történt, két tizenéves halálát okozó tragédia körülményeit vizsgáló bizottság múlt pénteki üléséről számolt be.
Elkészült a Hargita megyei tanfelügyelőség, benne a fegyelmi bizottság jelentése, amelyben félévi beszámoló elkészítését kérik a tanintézetben végzett valamennyi tevékenységről, a dokumentumot a jövő héten elemzik. Közben a Hargita Megyei Építési Felügyelőség azt közölte, hogy a diákotthon körüli területről elhordták a törmeléket, és a belső tér biztonságossá tétele is megtörtént, a külső munkálatok jövő héten fejeződnek be. – A bentlakás felújításához új építési engedélyre lesz szükség, műszaki szakvélemény és műszaki helyreállítási terv alapján – tették hozzá.
A prefektúra szerint a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatalban is lezárult az építési engedély kiadására vonatkozó ellenőrzés: fejenként 10 ezer lej (780 ezer forint) bírságot róttak Gálfi Árpád polgármesterre, a polgármesteri hivatal főjegyzőjére és főépítészére. Minderről Gálfi Árpád is beszámolt nemrég. Az építési felügyelet azt kifogásolta, hogy az udvar területrendezésére vonatkozó építési engedélynek nem volt az illetékes hatóság által készített és ellenőrzött műszaki terve.
– A diákotthon udvarán ugyanis van egy szolgalmi út, de magánterületen áll, és alkalmi forgalomra szánták, nem pedig közhasználatra tervezett közút, ezért nem vonatkoznak rá ugyanolyan előírások - érvelt a polgármester, hozzátéve: kifizetik a bírságot, de elutasítják a vádakat, ezért bíróságon támadják meg a jegyzőkönyvet. Szerinte „egyesek a romániai választási időszak miatt mondvacsinált, formai indokokkal más érdekek szerint próbálják alakítani a vizsgálatokat”.
A Székelyhon beszámolója szerint a bírságról a város képviselő-testületének pénteki ülésén a polgármester elmondta: törvényességi okok miatt egyelőre nem utalták át a római katolikus egyháznak azt az 1,2 millió lejt (93,6 millió forint), amit a Hargita megyei önkormányzatok ajánlottak fel a diákotthon tatarozására. Keresik a jogi megoldást, mert az iskolának és a diákoknak is szükségük van a pénzre.
Decemberben lapunk is beszámolt arról, hogy a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kétszintes diákotthonának mintegy egyharmada összedőlt, amikor az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A törmelék négy diákot temetett maga alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú életét vesztette, az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány közül pedig kettő könnyebben, a harmadik súlyosan megsérült, s bár a helyszínen újraélesztették, később ő is meghalt.
Meghalt a 17 éves lány, akit intenzív osztályon ápoltak a székelyudvarhelyi falomlás utánAz ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés, illetve testi sértés gyanújával folytat büntetőeljárást annak a cégnek az ügyvezetője ellen, amely csatornázási munkát végzett a diákotthonnál, és ennek keretében több mint két méter mély árkot ásatott az épület fala mellett.
Beomlott székelyudvarhelyi diákotthon: egy 17 éves diák meghaltLejáró határidő is közrejátszhatott a székelyudvarhelyi diákotthon tragédiájában