Görögországban az alkotmányban is szerepel, hogy az ortodox keresztény felekezet államvallás. Az egyház rendkívül befolyásos, az uralkodó kormányok nem is szívesen mennek szembe vele. Görögország a negyedik legvallásosabb ország Európában az Európai Unió 27 tagállama közül a Pew Research Center felmérése szerint. A felnőttek 49 százaléka vallja magát "nagyon vallásosnak". Az ortodoxia a nemzettudat erősítésében is fontos szerepet játszik. A tradicionalista egyház az ország uniós integrációjára is ellenségesen tekintett, amit részben Nyugat-ellenessége táplált. Több pap fejezte ki azt a félelmét, hogy az „európai gőzhenger” letarolja majd a görög identitást.
Nem így történt. Sok ortodox pap azonban ma sem is riad vissza a politizálástól. Amikor Alekszisz Ciprasz egykori kormányfő pártja, a baloldali Sziriza volt hatalmon, az egyház radikálisan kritikus álláspontot képviselt a kabinettel szemben. Az ortodox vezetés az Észak-Macedóniával megkötött, a szomszédos állam nevének megváltoztatásáról szóló megállapodást sem támogatta.
A mindenkori jobboldal igyekezett mindig jó kapcsolatokat kialakítani az ortodox egyházzal, ehhez képest most épp egy jobboldali miniszterelnök, Kiriakosz Micotakisz sürgette a melegházasságot legalizáló törvény elfogadását, ami szálka az egyházi vezetés szemében. Az athéni parlament múlt csütörtökön szavazta meg az erről szóló előterjesztést, de Micotakisz ellen saját képviselői egy része is fellázadt. A rebellis honatyák szószólója Antonisz Szamarasz volt miniszterelnök volt, aki az Új Demokrácia (ND) jobbközép párt nacionalista-reakciós szárnyát testesíti meg. A szavazás előtt felszólította a hozzá hasonlóan gondolkodókat, nemmel voksoljanak, vagyis szálljanak szembe saját pártvezérükkel.
A „mindenki számára elérhető házasságot” a parlament több radikális jobboldali csoportja és a Kommunista Párt is ellenezte. A legnagyobb ellenállás viszont a görög ortodox egyház részéről érkezett. A püspöki testület, a Szent Szinódus egyhangúlag ellenezte a törvény elfogadását, gyújtó hangú levelet küldött mind a 300 parlamenti képviselőnek. Sok ortodox pap dörgedelmes prédikációjának volt témája a jogszabály az elmúlt hetekben. Különösen az a kitétel dühítette fel a püspököket, hogy a homoszexuális párok számára engedélyezik a gyermekek örökbefogadását. A gyermekek nem "tartozékok" vagy "társállatok", hogy növeljék az azonos neműek párkapcsolatának elfogadottságát - figyelmeztettek már tavaly.
II. Ieronimosz metropolita, a görög egyház feje népszavazás kiírását sürgette a kérdésben, de nem járt sikerrel. Nemrég azt mondta, hogy az egyház kész megkeresztelni a homoszexuális párkapcsolatban felnőtt embereket, ha kérik - de csak akkor, ha már felnőttkorba léptek. Egyes püspökök azonban még erre sem hajlandóak, hallani sem nem akarnak a homoszexuálisok gyermekeinek elfogadásáról.
Hiába a heves ellenállás, az athéni parlament végül nagy többséggel szavazta meg a melegek házasságát lehetővé tévő jogszabályt. 176 képviselő szavazott mellette, 76 ellene, ketten pedig tartózkodtak. Micotakisz elérte célját.
A szavazásnál a kormányfő számíthatott az ellenzék legnagyobb pártja, a 2019-ig hatalmon lévő Sziriza támogatására. A baloldali politikai erő képviselői nem is tehettek mást az igen gomb megnyomásán kívül, hiszen évek óta követelték ezt. A támogatást magyarázza a Sziriza tavaly megválasztott elnöke, Sztefanosz Kasszelakisz személye is, aki nem is titkolja másságát, egy Egyesült Államokból származó férfival él együtt és minden alkalommal vele jelenik meg a nyilvánosság előtt.
Persze mindig is voltak homoszexuálisok a görög politikában, de ezt még soha senki sem vállalta ilyen nyíltan, az egyház szerint megbotránkoztató módon. Egyes egyházi képviselők és görög konzervatívok megrökönyödtek azon a kijelentésén, amely egy talk-show-ban hangzott el. A pártvezető azt tudatta a nyilvánossággal, hogy férjével két gyermeket szeretnének - nem örökbefogadással, hanem sajátot, akit egy béranya fog kihordani.
Ez azonban az új törvény értelmében továbbra sem megengedett a homoszexuálisok számára, ezért Kasszelakisz nem volt maradéktalanul elégedett Micotakisz törvényjavaslatával, amelyet üdvözlendőnek nevezett ugyan, de – mint mondta – nem megy elég messzire. Ennek ellenére nem csak igen szavazatot követelt pártja képviselőitől, hanem retorziókkal is megfenyegette azokat a honatyákat, akik a nem gombot nyomnák meg. „Ha a szociális haladást nem támogatja a baloldal, akkor támogatná azt?” – tette fel a költői kérdést a dörgedelmes vezetői stílusa miatt vitatott pártelnök. „Aki ezt másként látja, lépjen elő” – figyelmeztetett egy pártértekezleten.
Hiába vallásos a görög társadalom, az országban is megfigyelhető az a trend, mint a katolikus államokban. Az emberek, főleg a fiatalok, társadalmi kérdésekben nem követik az egyházat. A görög társadalom annyira megváltozott az elmúlt évtizedekben, hogy Micotakisz számára már nem jelentett nagy kockázatot választási ígéretének teljesítése, miszerint a házasság megkötését mindenki számára lehetővé kell tenni. Ezt az elmúlt hónapok és évek közvélemény-kutatásai is megerősítik. A legtöbb felmérés szerint évek óta többségben vannak Görögországban azok, akik támogatják a homoszexuálisok házasságának elismerését. Felmérések szerint 80 százalékos egyértelmű többség is támogatja azt a tervet, hogy elismerjék az azonos neműek házasságából származó gyermekeket, akik eddig nagyrészt jogfosztottak voltak, mivel a törvény előtt nem léteztek.