tragédia;határidők;Székelyudvarhely;diákotthon;

A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium részben leomlott épülete

- Lejáró határidő is közrejátszhatott a székelyudvarhelyi diákotthon tragédiájában

Szorított a felújítási munka határideje, amit nem módosítottak időben. 

Decemberben lapunk is beszámolt arról, hogy a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium kétszintes diákotthonának mintegy egyharmada összedőlt, amikor az épület külső fala, amely mellett két méter mély vízelvezető árkot ástak, leomlott. A törmelék négy diákot temetett maga alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú életét vesztette, az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány közül pedig kettő könnyebben, a harmadik súlyosan megsérült, s bár a helyszínen újraélesztették, később ő is meghalt.

A tragédiával kapcsolatban a Magyar Hang közérdekű adatigényléssel kikérte a Bethlen Gábor Alaptól a gimnáziummal kapcsolatos támogatások dokumentumait. Mint kiderült, az iskola épületei közül három felújítását támogatta több részletben a magyar állam. Ezek egymás közelében helyezkednek el, összesen 10 846 négyzetméternyi hasznos területtel.

Először egy nem túl nagy összeget, 50 millió forintot ítélt meg a „Székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium fejlesztésének támogatására” az akkor még létező Emberi Erőforrások Minisztériuma azzal, hogy 2018. májusáig be kell fejezni a munkát. Másodszorra már jóval nagyobb összeg, másfél milliárd forint érkezett a BGA-tól, ennek keretében 2019 végéig kellett volna befejezni a gimnázium főépületének felújítását, amit a tulajdonos Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség kérésére meghosszabbítottak egy évvel.

Az ügy szempontjából a leglényegesebb a harmadik dokumentum, eszerint a decemberi tragédiában érintett épülettel kapcsolatos támogatói okiratot 2022. január 25-én írta alá a BGA vezérigazgatója. Ebben 767 millió 600 ezer forintot adtak „Székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium iskola- illetve kisegítő épületeinek felújítása és az Érsekség informatikai rendszerének korszerűsítése” céljából, eredetileg 2023. augusztus 31.-i határidővel. Ezt később december 31-re módosították, az elszámolást pedig 2024. január 30-ra tűzték ki. Ehhez adtak még plusz 40 millió forintot is, de a döntéshez csatolt szakmai programban megjelent egy új elem, a drénezés. „Előzetes számítások alapján ebből a támogatásból csak a legszükségesebb állagmegóvási munkálatokra futja majd (drénezés, vízlevezetések, új közműcsatlakozás, tetőjavítás, stb.)” - írták.

Később, január 8-án ezt a határidőt is módosították, ám miután a tragédia december 18-án délután történt, a lap szerint mindebből az következik, hogy az épület külső fala mentén futó mély sáncot valószínűleg azért ásták ki decemberben, hogy a szakmai beszámolóban leírt drénezést és vízlevezetést befejezzék a december 31-i határidőre. Az Udvarhelyi Hírportál úgy tudja, az ügyben egyelőre három embert helyeztek hatósági felügyelet alá: a munkálatokat kivitelező cég vezetőjét, a tervezőt és a tulajdonost képviselő projektmenedzsert.

A vizsgálatok szerint összesen 12 UNRWA-alkalmazott segítette a Hamász októberi akcióját.