Az ENSZ Palesztin Segélyezési és Munkaközvetítő Ügynökségével (UNRWA) szembeni súlyos vádak után újabb részletek kerültek napvilágra az ügyben. Amint arról a New York Times beszámolt, az UNRWA egyik alkalmazottja a Hamász október 7-i Izrael elleni terrortámadása során részt vett egy izraeli nő elrablásában, egy másik pedig egy kibucban elkövetett mészárlásban, amelyben 97 embert öltek meg. Egy harmadik lőszert osztogatott.
Az amerikai lap egy izraeli dossziéra hivatkozott, amelyet a washingtoni kormány rendelkezésére bocsátottak. A vizsgálatok szerint összesen 12 UNRWA-alkalmazott segítette a Hamász októberi akcióját. Az izraeli titkosszolgálat, ahonnan a NYT által elemzett dosszié állítólag származik, egyebek között az UNRWA hat alkalmazottjának október 7-i izraeli mozgását követte nyomon telefonjaik segítségével. Többek telefonbeszélgetéseit pedig megfigyelték, ezekben a Hamász-támadásban való részvételükről beszéltek. Egyiküket sms-ben arra kérték, hozza magával a házában tárolt rakétagránátokat. A jelentés szerint az UNRWA alkalmazottainak tíz százaléka működhetett együtt a Hamásszal.
Hétfőn további három ország, Ausztria, Japán és Románia is bejelentette, felfüggeszti kifizetéseit az UNRWA-nak. Korábban az Egyesült Államok, Kanada, az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Svájc, Hollandia, Finnország, Németország és Ausztrália is hasonlóképpen döntött. Az Európai Bizottság hétfőn azt közölte - február végéig felfüggeszti a támogatást és átgondolja az UNRWA finanszírozásával kapcsolatos döntéseit és elvárja, hogy az ENSZ-ügynökség hozzájáruljon ahhoz, hogy minden alkalmazottját egy, az EU által kijelölt független külső szakértői csoport átvilágítsa. ENSZ-főtitkár felülvizsgálatot rendelt el.
Az ENSZ 1949-ben alapította az UNRWA-t a palesztin menekültek megsegítésére. Az 1948-ban Izrael állam alapítása során elmenekült vagy elűzött palesztinok, valamint leszármazottaik jogosultak a szolgáltatásaira. Az UNRWA-nak több mint 30 000 alkalmazottja van, többségük palesztin. Az szervezet támogatásának felfüggesztése nincs hatással a jelenlegi kifizetésekre. Csak a jövőbeni segélyezést függesztik fel, a befagyasztás csak addig érvényes, amíg nem tisztázzák, igaz-e, hogy az UNRWA 12 alkalmazottja részt vett a Hamász októberi mészárlásaiban.
Izrael már korábban figyelmeztetett arra, hogy az UNRWA gázai épületeit a Hamász használja. Mint rámutattak, az UNRWA tankönyvei antiszemita propagandát tartalmaznak, egyes esetekben Izrael megsemmisítésére és a zsidók megölésére szólítottak fel. Két évvel ezelőtt a tankönyvek újraértékelésekor az UNRWA ígéretet tett arra, hogy minden állítólagos jogsértést külön-külön megvizsgál, és eltávolítja a vitatott tartalmakat a könyvekből. Ez máig sem történt meg.
Izrael a háború után kizárná az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetét a Gázai övezet életéből