;

Franciaország;gazdák;blokád;Párizs;traktor;utak;

- Blokád alá vették a gazdák Párizst

Emmanuel Macron köztársasági elnök is intézkedett, hogy ne engedjék be a traktorokat a francia fővárosba, de más nagyvárosokba se.   

Lezárták hétfő délután a Párizsba és más nagyvárosokba bevezető főbb útvonalak egy részét járműveikkel, főként traktorokkal a francia gazdák.  A legjelentősebb francia mezőgazdasági érdekvédelmi szervezet, az FNSA és a Jeunes Agriculteurs (Fiatal gazdák) nevű szervezet délután 2 órakor kezdte meg a határozatlan idejű blokádot a párizsi régióban és Észak-Franciaországban. Az agrárium többségi szakszervezetei nyolc blokádpontot hirdettek a párizsi régió főbb autópályáin, néhány kilométerre a fővárosi körgyűrűtől.

A belügyminisztérium még vasárnap este bejelentette, 15 ezer rendfenntartót mozgósít annak érdekében, hogy megakadályozza a traktorok bejutását Párizsba és a nagyobb városokba. Gérald Darmanin belügyminiszter visszafogott fellépést kért a rendőröktől, akik nem lépnek fel a blokádpontokon, hanem biztosítják a tüntetés helyszíneit. Elmondása szerint Emmanuel Macron elnök utasítást adott arra, hogy a rendőrség biztosítsa, hogy a traktorok ne menjenek be Párizsba és a nagyvárosokba, és ne okozzanak rendkívüli fennakadásokat. Ugyancsak kérték, hogy Rungis, az ország legnagyobb nemzetközi nagybani piaca, és a párizsi repülőterek elérhetők maradjanak és fennakadások nélkül működhessenek.

Gabriel Attal miniszterelnök vasárnap gyors előrelépést ígért a gazdák haragjára válaszul. Azt már péntek este bejelentette, hogy a kormány visszavonja a mezőgazdaságban használt nem közúti gázolaj adójának tervezett emelését, és tíz adminisztratív egyszerűsítő intézkedést is bevezet a tíz napja tüntető gazdák terheinek enyhítésére. Az FNSA szerint azonban a kormányfő bejelentései a gazdák megnyugtatására minimálisak voltak, és nem elégítették ki az elvárásokat, ezért folytatódik a tiltakozó megmozdulás.

A gazdák a fővárosi agglomerációban nyolcszáz traktorral 16 autópályán állítottak fel útzárakat. Sokféle követeléseik között szerepel, hogy csökkenő jövedelmük mellett legalább az adminisztrációs terük is csökkenjen, ne legyen több tilalom a növényvédőszerekre, és a természeti katasztrófákat követően gyorsabb legyen a kártalanítás.

„A demokráciánk túl fogja élni Trumpot” – mondta a Népszavának adott interjújában Graham Wilson, a Bostoni Egyetem politológus professzora. Attól tart, hogy 2024-es győzelme esetén a régi-új elnök beváltaná ígéretét, és megadásra szólítaná fel Ukrajnát.