William Burns CIA-igazgató, David Barnea, az izraeli Moszad vezetője és Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani katari miniszterelnök Kairóban egyiptomi tisztségviselőkkel találkozott kedden, hogy „a gázai tűzszünetről tárgyaljanak" – jelentette az egyiptomi média. Órákkal később John Kirby, az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője azt mondta: a tárgyalások "konstruktívak voltak és a helyes irányba haladnak".
Joe Biden elnök előző nap bejelentette, az Egyesült Államok dolgozik egy megállapodáson, amelynek célja a még Hamász-fogságban lévő túszok szabadon bocsátása és egy hathetes "nyugalmi időszak" biztosítása Gázában. II. Abdalláh jordániai királlyal folytatott megbeszélése után Biden azt mondta, "a megállapodás kulcselemei már az asztalon vannak", és az Egyesült Államok minden tőle telhetőt meg fog tenni a tárgyalások sikere érdekében.
Válaszul a Benjámin Netanjahu által múlt héten bejelentett újabb izraeli offenzívára, amellyel a Hamász utolsó egységeit számolnák fel az egyiptomi határon fekvő Rafahban, napok óta fokozódik a nemzetközi nyomás egy újabb tűzszünet érdekében.
A Gázai övezet 2,3 millió lakosának mostanra több mint a fele itt zsúfolódott össze az izraeli evakuálási parancsokat követve, s elképzelhetetlennek tűnik szervezett evakuálásuk.
Az ENSZ humanitárius hivatalának (OCHA) szóvivője jelezte kedden, hogy nem kaptak semmilyen értesítést Izraeltől Rafah térségének kiürítésére vonatkozóan, s egyébként sem vennének részt semmilyen kényszer evakuálásban. A Dél-afrikai Köztársaság mindeközben sürgős kérelmet nyújtott be a világszervezet Nemzetközi Bíróságához (ICJ), vizsgálja meg, hogy Izrael rafahi hadműveletekről hozott döntése kapcsán mit tud tenni, hogy megakadályozza a gázai palesztinok jogainak további megsértését.
William Hague, a brit diplomácia egykori vezetője kijelentette: egy átfogó izraeli támadás Rafah ellen szörnyű hiba lenne, csökkentené a kétállami megoldás esélyét, s a Közel-Keletet újabb háborúkba sodorná, melyekben egyik fél sem tud végső győzelmet aratni. A brit külügyminisztérium volt vezető tisztségviselőinek véleményét tolmácsolva Hague sürgette Izraelt, ismerje fel, hogy biztonsága nem érhető el, ha nem kínál politikai megoldást. Egyúttal felszólított az izraeli miniszterelnök és a Hamász vezetésének eltávolítására is, mondván, hogy "a bizalom kiépítésének és a kétállami megoldásnak aligha van esélye Netanjahu eltávolítása nélkül". Az anglikán egyház püspökei nyilatkozatban csatlakoztak a háború azonnali beszüntetésére irányuló felhívásokhoz.
A katari finanszírozású al-Dzsazíra kedden arról számolt be, hogy az izraeli megszálló erők egy drónnal célba vették a hírtelevízió stábját a Rafahtól északra fekvő Mirage területén, súlyosan megsebesítve arab nyelvű tudósítójukat, Iszmail Abu Omart, aminek következtében amputálni kellett a lábát, és Ahmed Matar fotóriporter is súlyosan megsebesült. Az Al Jazeera Media Network leszögezte, hogy ami történt, az csak egy újabb epizódja az al-Dzsazíra palesztinai újságírói és tudósítói ellen elkövetett, a háborús jogot súlyosan sértő célzott támadások sorozatának. A hír-tv újfent felszólította a nemzetközi közösséget és a médiaszabadsággal foglalkozó szervezeteket, hogy tegyenek azonnali intézkedéseket a gázai újságírók védelmére és az izraeli megszálló hadsereg felelősségre vonására.
Elisabeth Witchel, a Media Defence nevű londoni székhelyű jogvédő szervezet koordinátora az al-Dzsazírának elmondta, hogy különböző források szerint 80 és 100 között van a Gázai övezetben a háború kezdete óta megölt újságírók száma, ami jól mutatja mekkora veszély fenyegeti őket hivatásuk gyakorlása közben.