;

Franciaország;Belgium;terrorista;Salah Abdeslam;

Salah Abdeslam

- Salah Abdeslamot átszállították Franciaországba

Ő az egyetlen életben maradt tagja annak az iszlamista terrorcsoportnak, amely 2015. november 13-án 132 embert ölt meg Párizsban és Saint-Denis-ben.

Átszállították szerdán Belgiumból Franciaországba Salah Abdeslamot, akit a francia és a belga bíróságok is elítéltek a 2015. november 13-i párizsi, illetve a 2016. márciusi brüsszeli merényletekben való részvételéért.

Egy Párizs környéki börtönben tartják fogva - közölte Eric Dupond-Moretti francia igazságügyi miniszter. Egy meg nem nevezett hivatalos forrás megerősítette az RTL kereskedelmi rádió értesülését, miszerint Salah Abdeslam a Párizstól délre található Réau büntetés-végrehajtási intézetébe került. A francia igazságszolgáltatás döntésének és az áldozatokat képviselő egyesületek kívánságának megfelelően itt fogja letölteni a tényleges életfogytiglani büntetését, amelyet Franciaországban szabtak ki rá - írta az X közösségi oldalon az igazságügyi miniszter.

Abdeslam az egyetlen életben maradt tagja annak az iszlamista terrorcsoportnak, amely 2015. november 13-án 132 embert ölt meg Párizsban és Saint-Denis-ben. A merényletsorozatot az Iszlám Állam terrorszervezet vállalta magára, amelynek az egyik, Európában, mindenekelőtt Belgiumban kiépített csoportja hajtotta végre a támadásokat. Ugyanez a hálózat csapott le 2016. március 22-én Brüsszelben a nemzetközi repülőtéren és a Maalbeek metróállomáson. A merényletekben 32 ember halt meg, és több mint háromszázan megsebesültek. Abdeslamot 2022. június 29-én életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte a különleges esküdtszék Párizsban, ő pedig az ítélet ellen nem fellebbezett, majd 2023 szeptemberében 20 év börtönbüntetést kapott Belgiumban is. Ügyvédje, Delphine Paci megerősítette az AFP hírügynökségnek, hogy ügyfelét átszállították Franciaországba, aminek a jogszerűségét viszont vitatja, és a jogállamiság megsértésének tartja.

Salah Abdeslam brüsszeli születésű francia állampolgár. Miután 2016. március 18-án letartóztatták Brüsszelben, az őrizete nagy részét Franciaországban töltötte, s 2022 júliusában, a tíz hónapos párizsi per ítélethirdetését követően Franciaország ideiglenesen átadta Belgiumnak. A két ország megállapodott abban, hogy az átadás csak a brüsszeli tárgyalás idejére szól és a terrorista Franciaországban tölti le életfogytiglani büntetését, amelyet a párizsi merényletekben való részvételéért kapott.

A francia állampolgársággal rendelkező Salah Abdeslam a per során jelezte, hogy büntetését Belgiumban szeretné letölteni, ahol született és felnőtt, és ahol a családja él. A francia nemzeti terrorellenes ügyészség azonban ehhez nem járult hozzá, arra hivatkozva, hogy a büntetés Belgiumban való letöltése a francia büntetés torzulásához és enyhítéséhez vezetne - jelezte a párizsi esküdtszék főügyésze. Továbbá az, hogy az elítélt Franciaországban tölti büntetését, nem jelenti a magán- és családi élethez való jogának jelentős sérelmét a francia igazságszolgáltatás szerint.

Abdeslam ügyvédei valóságos jogi harcot indítottak Belgiumban az átszállítás ellen, elsősorban a franciaországi fogva tartási körülményekre hivatkozva. „Teljesen logikus lenne, hogy Belgiumban töltse le büntetését” - mondta az AFP-nek Delphine Paci, aki szerint az átszállítás Franciaországba „egyfajta abszolút bosszúvágyat tükröz, amely felülírja a törvény tiszteletben tartását”. Abdeslam másik belga ügyvédje, Harold Sax pedig azt mondta, „azzal érveltünk, hogy Franciaországban nem egyszerűen magánzárkában volt, hanem a térfigyelő kamerák mellett minden kommunikációját ellenőrizték”.

A brüsszeli fellebbviteli bíróság 2023 októberében ideiglenesen felfüggesztette az elítélt Franciaországnak történő átadását. A szövetségi ügyészség álláspontja szerint - amely az európai ítélkezési gyakorlatra hivatkozik - ez a határozat ugyanakkor nem lehetett akadálya annak, hogy a dzsihadista visszatérjen Franciaországba.

Az azerbajdzsáni demokrácia egészen legendás, a 2013-as elnökválasztáson például némi baki csúszott a gépezetbe, ugyanis a szavazás végeredménye egy hiba miatt a választás előtti napon nyilvánosságra került.