Telefonon tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök Ilham Aliyevvel, Azerbajdzsán újraválasztott elnökével szerda este - tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. A magyar kormányfő gratulált Aliyevnek az azerbajdzsáni elnökválasztáson aratott „óriási és vitathatatlan” győzelméhez.
Havasi Bertalan szerint Orbán Viktor azt közölte, várja a Magyarország és Azerbajdzsán, valamint Azerbajdzsán és az Európai Unió közötti együttműködés további erősítését a magyar soros EU-elnökség alatt. Orbánhoz hasonlóan gyorsan egyébként csak egy másik autoriter vezető, Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök gratulált.
Azerbajdzsán hivatalban lévő elnöke a szerdán rendezett előrehozott államfőválasztáson a hivatalos exit pollok szerint a voksok 93,9 százalékát szerezte meg. A felmérések szerint a második helyen Zahid Oruj, azeri parlamenti képviselő végzett, aki a voksok 1,8 százalékát tudhatja magáénak. A másik öt jelölt még ennél is kevesebb szavazatott kapott. Elvileg.
A voksolás eredményéről beszámoló MTI szerint a felmérést az Állampolgári Munkajogok Védelmének Ligája végezte el az amerikai Oracle Advisory Grouppal közösen. A két szervezet képviselői sajtótájékoztatójukon arról beszéltek, hogy „a Hegyi-Karabahban aratott győzelem hihetetlen támogatottságot biztosított”, ezért az exit poll adatai nem érték őket váratlanul. Elmondták azt is, hogy a mostani választáson magasabb volt a részvétel, mint a legutóbbi szavazás alkalmával.
Nem mintha Ilham Aliyev pozícióját bármi veszélyeztetné. Az azeri vezető a 2018-as választáson hivatalosan a szavazatok 86,22 százalékát kapta és 2003 óta tartó regnálása alatt ennél sokkal rosszabb eredmény nem is fordult elő.
Az azerbajdzsáni demokrácia egészen legendás, a 2013-as elnökválasztáson például némi baki csúszott a gépezetbe, ugyanis a szavazás végeredménye egy hiba miatt a választás előtti napon nyilvánosságra került. Ilham Aliyev itt is „meggyőző”, 85 százalékos eredményt ért el. A 2003 óta posztjáról kibillenthetetlen államfő pozícióját annak idején apjától, a karrierjét 1944-ben a sztálini NKVD-ben megkezdő Heydar Aliyevtől vette át, aki 1993-ban puccsal szerezte meg az elnöki pozíciót, majd személyi kultuszban és korrupcióban virágzó rendszert épített ki. Szintén érdekes eleme az azeri demokráciának, hogy 2017 februárja óta Azerbajdzsán alelnöke történetesen Mehriban Aliyeva, Ilham Aliyev felesége. Az ellenzéki hangok mindeközben nem sok jóra számíthatnak, a Human Rights Watch jelentése szerint az országban meglehetősen gyakoriak az ellenzéki vezetők, valamint kormánykritikus újságírók és civilek elleni koncepciós büntetőeljárások, az őrizet alatt rendszeres a kínzás, a médiaszabadság pedig ugyancsak ismeretlen fogalom.
Ilham Aliyev folytatta apja hagyományait, a Transparency International friss korrupcióérzékelési indexén (amely 0-100-as skálán értékeli az egyes államokat, 0 az abszolút korrupt, a 100 a tökéletesen tiszta) Azerbajdzsán gyalázatos, 23 pontos teljesítményt produkált, ezzel olyan országok eredményét is sikerült alulmúlnia, mint Oroszország, Törökország, Belarusz, vagy épp az Európai Unió legkorruptabb tagállama, Magyarország.
Orbán Viktor legutóbb novemberben járt Azerbajdzsánban, nem sokkal azután, hogy gratulált Ilham Aliyevnek a Hegyi-Karabah elleni háborús agresszióhoz. Látogatása alkalmával a magyar kormányfő ünnepélyesen megkoszorúzta Heydar Aliyev emlékművét is Bakuban.
Orbán Viktor svájci látogatása befejeztével Azerbajdzsánba mentMagyarország már a EU legkorruptabb állama lett, de Orbán Viktor új barátainál jellemzően még rosszabb a helyzetOrbán Viktor gratulált az azeri elnöknek a Hegyi-Karabah elleni háborús agresszióhoz