;

Magyarország;Olaszország;

Laika olasz street art művész ábrázolása a Magyarországon bíróság elé állított antifa aktivistáról a római magyar nagykövetség közelében

- Egy uniós szabályozásra hivatkozva vinnék haza az olaszok a Magyarországon bíróság elé állított antifa aktivistát

A nő apja és ügyvédei a lehetőséget hétfőn Rómában beszélhetik át Antonio Tajani külügy- és Carlo Nordio igazságügyminiszterrel.

Egy EU-s szabályozásra hivatkozva készíti elő az olasz igazságügyi tárca az antifasiszta-támadások egyik olasz vádlottjának hazavitelét – írja a La Repubblica. A hírt a hvg.hu vette észre.

A cikk szerint az olasz jogászok az Európai Tanács 2009/829/IB számú kerethatározatának 5. passzusára hivatkoznak, amely úgy szól, „a büntetőeljárás alatt álló személyek fogva tartását illetően fennáll a veszélye annak, hogy eltérő bánásmódban részesülnek az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel rendelkező, illetve ott lakóhellyel nem rendelkező személyek: az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel nem rendelkező személyek esetében előfordulhat előzetes letartóztatásuk még akkor is, ha hasonló körülmények között egy ott lakóhellyel rendelkező személy esetében erre nem kerülne sor. A belső határok nélküli közös európai igazságügyi térségben fel kell lépni annak érdekében, hogy az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel nem rendelkező, büntetőeljárás alatt álló személy ne részesüljön más bánásmódban, mint a büntetőeljárás alatt álló, az eljárás helye szerinti államban lakóhellyel rendelkező személy”.

A lap úgy tudja, ezt a lehetőséget a nő apja és ügyvédei hétfőn Rómában beszélik át Antonio Tajani külügy- és Carlo Nordio igazságügyminiszterekkel.

A lap szerint

az olasz igazságügyi minisztérium napok óta dolgozik egy dokumentumon, amely leírja a magyar hatóságoknak, hogy Olaszországban hogy néz ki egy házi őrizet, milyen biztonsági intézkedések kísérik, a GPS-es bokaperectől a rendőrségi ellenőrzésig.

Az olaszok a hírek szerint azt is megígérnék a magyar hatóságoknak, hogy kísérhetik a nőt a tárgyalásokra.

A letartóztatásban lévő I. S. egyike annak a három vádlottnak, akik az ügyészség szerint úgynevezett antifa-támadásokat követtek el Budapesten az elmúlt év februárjában.

Mint korábban hírt adtunk róla, Olaszországban általános felháborodást váltott ki, hogy a nőnek bilincsben, vezetőszáron kellett megjelennie az ügy előkészítő ülésén. Ügyvédje azt hangoztatta, kirívó jogsértésről lehet beszélni. A római külügyminisztérium emiatt bekérette a magyar nagykövetet is, s felszólították a magyar kabinetet, fontolják meg, hogy ne kelljen börtönben lennie a nőnek, hanem például házi őrizetben várhassa ki a jogerős ítéletet. Az ügyben Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is egyeztetett Orbán Viktorral. Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár nemrég „Tények, amiket a tavaly februári magyarországi antifa-támadásokról tudnod kell” címmel tett közzé egy hosszú bejegyzést, melyben többek között hangsúlyozta, hogy a nő fogva tartásának körülményei megfelelnek az összes uniós előírásnak, mind az egészségügyi, mind az ellátást illetően. Kovács Ádám Zoltán római nagykövet péntek este az olasz közmédiában ugyancsak valótlannak nevezte és visszautasította a Magyarországot ért vádakat.

A legszegényebb megyékben számos felzárkóztató program indult, kevés látható eredménnyel. Az okokról kérdeztük Szabó-Tóth Kinga miskolci szociológust, egyetemi intézetvezetőt. Egy budai villában élő tinédzsernek fogalma sincs, milyen körülmények között telnek hasonló korú bódvalenkei vagy csenyétei társának mindennapjai.