– Az igazságügyi miniszter, aki ekkor Varga Judit volt, ellenjegyezte azt az elnöki kegyelmet, amelyet Novák Katalin adott a bicskei gyermekotthon igazgatóhelyettesének adott. Vagyis itt a kormány, amely zászlajára tűzte a gyermekvédelmet, könyveket fóliáztat, nehogy egy gyerek információt kapjon a homoszexualitásról, simán hozzájárul egy olyan ember büntetésének eltörléséhez, aki éveken keresztül eltussolta, hogy a felettese gyermekeket abuzál – jelentette ki a Népszavának a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke.
Kádár András Kristóf azzal kapcsolatban fejtette ki a véleményét, hogy – mint a 444 kiderítette – a köztársasági elnök kegyelmet adott az bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesének. A férfi megpróbálta mosdatni az intézmény igazgatóját, aki több gyereket is molesztált 2007-2011 közt. Az igazgatóhelyettes ellen 2021 született jogerős ítélet, 3 év 4 hónapos börtönbüntetést kapott. A tavalyi pápalátogatásra időzített döntés miatt még a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól is mentesítették.
Az RTL Házon kívül című műsorában 2016. október 5-én vetítették azt a riportot, amelyben a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekotthon két volt volt lakója, Pop Mert Julián és Illés Levente arcát és a nevét vállalva számolt be arról, hogy az igazgató, Vásárhelyi János szexuálisan zaklatta őket. Vásárhelyi János ellen hasonló ügyben 2011-ben indult nyomozás, de azt bűncselekmény hiányában lezárták. 2016. szeptember 6-án a gyermekotthon egyik korábbi gondozottja – egyike azoknak, akik 2011-ben vallomást tettek az igazgató ellen – a vonat elé vetette magát. 2016. szeptember 7-én Pop Mert Julián Budapesten feljelentést tett az ügyben, amelyben Vásárhelyi Jánost végül nyolc év fegyházra ítélték. A gyermekotthon volt igazgatója karrierje alatt több kitüntetésben is részesült. 2000-ben Bicske díszpolgári címet adott neki, 2015-ben Budapest a gyermekvédelmi Bárczy István-díjjal ismerte el munkásságát, 2016. augusztus 20-án pedig Magyar Bronz Érdemkeresztet kapott.
Az ügyben két eljárás indult. Az első büntetőügyben Vásárhelyi Jánost 8 év fegyházra ítélték pedofília miatt, de indult egy másik büntetőügy is kényszerítésért és vesztegetésért az igazgató, illetve a tavaly elnöki kegyelemben részesített igazgatóhelyettes, Kónya Endre ellen. Ebben az igazgatót 2 év 3 hónapra, az igazgatóhelyettest pedig 3 év év 4 hónapra ítélték.
A kegyelemben részesített igazgatóhelyettes egy általa fogalmazott hamis vallomást is alá akart íratni az egyik áldozattal arról, hogy az egészet csak kitalálta, másnak pedig – az RTL riportja szerint – ötezer forintot ajánlott vallomása visszavonásáért. A helyettes eredetileg első és másodfokon is kényszerítés vádjával 3 év 4 hónap letöltendő börtönbüntetést kapott volna, de a kegyelem miatt ezt 5 év felfüggesztettre minősült. Kádár András Kristóf azt mondta: felfoghatatlan, hogy a foglalkozástól eltiltás alól és a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól is mentesítették ezt a férfit.
Ami azt jelenti, hogy ez az ember most elhelyezkedhetne a gyerekvédelemben vagy bármilyen formában, de foglalkozhat gyerekekkel. Sőt, ki tudja hol dolgozik most
– mondta a szakértő. Az RTL-nek megszólalt az egyik áldozat is, aki csak annyit üzent a köztársasági elnöknek: – Szégyellje magát.
A 444 megkereste Novák Katalin hivatalát is az ügyben, amely azt írta: „Novák Katalin elnöksége alatt pedofiloknak nincs és nem is lesz kegyelem.” A portál kérdése viszont nem erre vonatkozott, mivel a pedofíliával vádolt igazgató nem kapott kegyelmet. Az RTL-nek Gál András, a sértettek egykori képviselője is nyilatkozott, aki elmondta: – Tíz évig küzdöttek az áldozatok, hogy a pedofil igazgató megbűnhődjék, aki az első bejelentés után még öt évig naponta szexuális cselekményeket végezhetett a kiszolgáltatott, néha fogyatékos kiskorúakkal.” Kádár András Kristóf szerint nagyon fontos lenne az indoklás és a nyilvánosság minden kegyelemnél, de ennél különösen. – Úgy hiszem, fontos volna azoknak a gyerekeknek, akik ezt átélték, és az egész igazságszolgáltatási apparátusnak is, amely ezen az ügyön dolgozott. Megérdemelnék, hogy megtudják, mégis miért kapott ez az ember kegyelmet – fogalmazott Kádár András Kristóf.
Egyébként az ügy csak azért látott napvilágot, mert az igazgatóhelyettes harmadfokon próbálkozott, és eközben jött Novák Katalin kegyelme. Mivel a Kúria eljárása még zajlott, így a döntés ténye bekerült a határozat szövegébe. A 444u információi szerint amúgy a Kúria helybenhagyta az első és másodfokú ítéletet.
Az ügy pikantériája, hogy a köztársasági elnök a pápalátogatás miatt tavaly április 27-én 22 kegyelem mellett döntött, köztük ebben az ügyben is.
– Ironikus, hogy annak a Ferenc pápának a látogatása alatt sikerült Novák Katalinnak kegyelmet adnia, aki az elmúlt 100 évben a legtöbbet tette a katolikus egyház megtisztulásáért
– jegyezte meg Kádár András Kristóf.
A HVG összesítése szerint Novák Katalin egyébként évtizedes kegyelmi rekorder, utoljára Göncz Árpád előzte meg őt 1995-ben. A köztársasági elnöknek nem ez az első nagy port kavart kegyelmi ügye, tavaly a terrorizmusért elítélt Budaházy Györgyöt és a Hunnia-per másik öt tagját eresztették szabadon Novák Katalinnak köszönhetően. Budaházy György esete ráadásul rendhagyó, a rendszerváltás óta először engedtek el valakit, akit jogerősen elítéltek terrorizmus vádjával.
Keveseket megillető kiváltságot kaptak Novák Katalintól a Budaházy-ügy vádlottjai, a kérelmezők két százaléka kap elnöki kegyelmetNovák Katalin a pápalátogatásra hivatkozva kegyelmet adott Budaházy Györgynek