Kínai tisztviselők arra kérték iráni kollégáikat, hogy segítsenek megfékezni a Teherán által támogatott jemeni húszikat, ellenkező esetben kárt szenvedhetnek a két ország üzleti kapcsolatai - írja a Reuters.
Kína nemrégiben több tárgyalást is folytatott a teokratikus rezsimmel, ahol nyíltan közölték fenntartásaikat a húszik akcióival kapcsolatban. Konkrétumokat nem közöltek, hogy ez mennyiben és milyen módon érintené a kereskedelmi kapcsolatokat. Iráni források szerint a pekingi vezetés világossá tette, hogy nagyon csalódott lenne, ha kínai hajókra is lőnének a jemeni fegyveresek.
Újabb közös légicsapást mért a jemeni húszi lázadók állásaira a brit és az amerikai légierőUgyanakkor könnyen lehet, hogy az Egyesült Államok áll a háttérben. Egy magas rangú washingtonitisztviselő azt mondta, Antony Blinken külügyminiszter és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó megbeszélést folytatott több magas rangú kínai tisztviselővel. Ebben arra kérték őket, hogy használják ki az Iránra gyakorolt befolyásukat a húszik megfékezésére. Egy magas rangú iráni tisztviselő elmondta, hogy bár a kínai tisztviselők alaposan megvitatták aggodalmaikat a találkozókon, soha nem említettek semmilyen washingtoni kérést.
Kilövésre kész jemeni rakétákat semmisített meg az amerikai légierőBár az utóbbi évtizedekben Kína volt Irán legnagyobb partnere, a kapcsolat ez meglehetősen egyoldalú: egy elemzés szerint az iráni nyersolajexport 90 százalékát kínai finomítók vásárolták fel. Kína szemszögéből nézve a nyersolaj 10 százaléka érkezik Kínából - vagyis könnyen belátható, hogy ez más forrásból is kiváltható lenne, Teheránnak pedig hatalmas érvágás volna, amennyiben beváltanák a fenyegetést. Ráadásul Kína az egyik olyan világhatalom egyik, amely képes lenne egy olyan, több milliárd dolláros befektetésre, amire nagy szüksége van az országnak, hogy megtartsa jelenlegi olajkitermelő kapacitását, ezzel életben tartva a gazdaságot.
Időzített bomba lett a Közel-Kelet