Kína;Európai Parlament;Fidesz-KDNP;állásfoglalás;Ujhelyi István;befolyás;

- Az EP Kína befolyását vizsgálva fogadott el állásfoglalást, a Fidesz-KDNP és Ujhelyi István sem találta érdemesnek, hogy szavazzon róla

A kormánypártokat itt kevésbé aggasztja a szuverenitás kérdése.

A kritikus fontosságú kikötők és közlekedési hálózatok ki vannak téve Kína befolyásának. Kötelező átvilágításra van szükség a gyanús befektetések kizárása érdekében - erről fogadott el állásfoglalást az Európai Parlament a testület közleménye szerint.

A szlovén Klemen Grošelj jelentéstevő által összegzett állásfoglalást 565 szavazattal, 26 ellenében, 31 tartózkodás mellett fogadták el a képviselők. Egyebek közt azt vizsgálták, hogy Kína az úgynevezett katonai-polgári fúziós (MCF) stratégiája révén hogyan fér hozzá egyre inkább Európa kritikus fontosságú infrastruktúrájához, illetve hogyan gyakorol befolyást azokra. Ez a tendencia az EU számára létfontosságú ágazatokat érint, mint például a közlekedési infrastruktúrát, a kikötőket, a távközlési hálózatokat, a ritka fémeket és a tenger alatti kábeleket - hívták fel a figyelmet.

Az állásfoglalásban jelezték azt is, hogy ez a stratégia egy kínai állami irányítású és irányított program, amely az állam és a kereskedelmi hatalom minden szintjét felhasználja a Kínai Kommunista Párt és fegyveres szárnya, a Népi Felszabadítási Hadsereg megerősítésére és támogatására. A képviselők aggodnak amiatt, hogy ez a stratégia a technológiatranszferre irányul, azzal a céllal, hogy növelje Kína dominanciáját a külföldi országokban és aláássa geopolitikai riválisait - közölték.

A dokumentum felszólította az Európai Uniót és a tagállamokat, hogy minél előbb hajtsák végre a szabályozási keretet kibővítő intézkedéseiket annak érdekében, hogy kizárják azokat a szervezeteket, amelyek hozzájárulhatnak a kínai stratégiához, különösen a katonai alkalmazásokkal rendelkező technológiák területén - olvasható a testület közleményében.

A Telex átnézte a MEPWatch adatait, ebből egyebek közt az derült ki, hogy a 12 fideszes képviselő, a KDNP-s Hölvényi György és a volt MSZP-s Ujhelyi István nem szavazott az állásfoglalásról, annak ellenére, hogy a napirenden közvetlenül előtte és utána található javaslatoknál megtették ezt, Trócsányi Lászlót és egy esetben Deutsch Tamást kivéve.

A lap felidézi, hogy a fideszeseknél korábban is előfordult már - például emberi jogi ügyek alkalmával - hogy tudatosan nem adnak le szavazatot, noha az ülésteremben vannak. Ez funkcióját tekintve lényegében egy nemet jelent, hiszen ugyanazt érnék el vele, mint a nemleges szavazással, csak adott esetben egy fokkal kevésbé kínos, ha például valamely emberijog-sértés, vagy ehhez kapcsolódó bűncselekmény a téma.

Ujhelyi István esetében pedig azt érdemes megemlíteni, hogy a volt szocialista politikus még tavaly októberben elfogadta a kínai, shenzeni gazdasági kamara felkérését, hogy az európai kapcsolataik fejlesztéséhez legyen tanácsadó.

Orbán Viktor nagy barátjának kormánya egyik első intézkedéseként megszüntette a korrupciós ügyekkel és súlyos bűncselekményekkel foglalkozó különleges ügyészséget.