;

jég;veszély;

A segítségnyújtó hason fekve, lassan kússzon a bajbajutott felé

- Veszélyes a magyarországi vizeket borító jég, aki rájuk lép, az életével játszik

Az elmúlt napok fagyos időjárása csupán vékony jégréteggel vonta be tavaink nagy részét. Ezek megközelítése több mint kockázatos.

Ahhoz, hogy természetes vizeinken a sportoláshoz megfelelő vastagságú jégréteg alakuljon ki, tartós hidegre van szükség. Ránézésre nehéz megállapítani a jégréteg vastagságát, megítélni, hogy biztonságos-e rámerészkedni. Éppen ezért a legfontosabb, hogy mindig csak kijelölt helyen szabad a jégre menni – hívta fel a figyelmet Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Minden vízfelületnek megvan a kezelője, legyen az helyi önkormányzat vagy horgásztársaság, minden esetben az ő feladata kijelölni a sportolásra alkalmas jégfelületet, és ezt táblákkal jelzik is. Fontos tudni, hogy a sportolásra alkalmas jégvastagság – legalább 10 centiméter – eléréséhez hosszú idő, egy-két hét és folyamatosan mínusz 10 Celsius-fok alatti hőmérséklet szükséges. Ugyan a folyókon is kialakulhat megfelelő vastagságú jégpáncél, azonban a katasztrófavédelem arra figyelmeztet, hogy ennek vastagsága és egyenletessége sokkal kiszámíthatatlanabb, mint a tavakon.

A téli szabadtéri sportoknak kétségtelenül vannak veszélyei, de néhány óvintézkedéssel megelőzhetjük, hogy baj történjen. Az első és legfontosabb, hogy soha ne menjünk egyedül a jégre, még a kijelölt helyeken sem. Ha nagyobb a csapat, egyvalaki lehetőleg maradjon a parton, hogy szükség esetén segítséget tudjon hívni. Ugyanezen okból legyen nálunk feltöltött mobiltelefon, és az sem baj, ha a biztonság kedvéért egy hosszabb, erős kötelet is viszünk magunkkal.

Ha minden elővigyázatosságunk ellenére mégis bajba kerülnénk, a legfontosabb, hogy őrizzük meg a hidegvérünket, ami persze nem könnyű – tette hozzá a tűzoltó alezredes.

A jég beszakadását rendszerint már előre jelzi a ropogás, a recsegés és a jég felületének süllyedése. Ekkor a beszakadás esetleg még elkerülhető. 

Ha ezt tapasztaljuk, azonnal hasaljunk a jégre, lehetőleg arccal a part felé, és lassú, nyugodt mozdulatokkal, a mellúszás kartempójára emlékeztető mozdulatokkal kússzunk kifelé. Azért szükséges lehasalni, mert így a testsúlyunk nagyobb felületen oszlik el, ezáltal csökkenthetjük a jég beszakadásának esélyét. Ha a jég hirtelen szakad be alattunk, azonnal tárjuk szét a karunkat és dőljünk előre. Igyekezzünk minden eszközzel meggátolni, hogy a jégfelület alá csússzunk, hogy lemerüljünk a vízbe. Jó szolgálatot tehet egy kulcs vagy egy golyóstoll, amivel karomként kapaszkodhatunk a jégbe, hogy a kezünk ne csússzon el a sima felületen.

Ha mégis a jégfelület alá kerülünk, forduljunk hanyatt, tartsuk nyitva a szemünket és nézzünk felfelé, próbáljuk megtalálni a léket. Ha a jég hóval fedett, a közelben lévő jégtörés helyét a fénysugár alapján fel lehet ismerni. Próbáljunk meg a felsőtestünkkel újból a jégfelület fölé jutni. Végezzünk lábunkkal lökésszerű úszó mozdulatokat, a karunkkal és súlyáthelyezéssel segítsük a lábmunkát.

Ha valaki tanúja lesz annak, hogy másvalaki alatt beszakadt a jég, ne rohanjon oda megmenteni, mert ezzel a saját életét is veszélybe sodorja. Bízzuk ezt a feladatot a szakemberekre – mondta Mukics Dániel. Amit tehetünk: azonnal hívni a 112-es segélyhívó számot, ahol majd intézkednek, hogy tűzoltók és mentők érkezzenek a helyszínre. Amíg a segítség megérkezik, annyit tehetünk, hogy valamilyen eszközzel megpróbáljuk a partra segíteni a bajbajutottat. Ez lehet egy kötél, vagy a rajtunk lévő ruhákat is összecsomózhatjuk, illetve a parton kereshetünk egy nagyobb faágat, deszkát, amit odanyújtva megpróbálhatjuk kihúzni a vízbe esett embert.

A segítségnyújtó lehetőleg maradjon a parton, amennyiben mégis a jégre merészkedne, maradjon minél közelebb a parthoz, és szintén hason fekve, lassan kússzon a bajbajutott felé.

Ha a tűzoltók és a mentők kiérkezése előtt sikerül kihúznunk a bajba került embert, azonnal vigyük fűtött helyre, és a vizes ruháit levéve lehetőleg öltöztessük át száraz, meleg ruhába. A kihűlt testet fokozatosan kell felmelegíteni, ezért tilos a forró zuhany vagy fürdő. A kihűlt, majd hirtelen felmelegedő ember létfontosságú szerveiből ugyanis kiáramolhat a vér, és ez vérkeringési sokkhoz, akár eszméletvesztéshez is vezethet. Ha a sérült eszméleténél van, megitathatjuk egy-két korty meleg, alkoholmentes itallal, illetve javasolt egy kis szőlőcukor fogyasztása is. Ha eszméletlen, fektessük le, tegyük szabaddá a légutakat, takarjuk be a testét, és kövessük a mentőszolgálat diszpécserének utasításait.

Szabályok és büntetésekA jégen tartózkodás szabályainak a betartását a rend­őrök egyébként fokozottan ellenőrzik. A szabályok megszegése miatt a rendőr, a közterület-felügyelő, a halőr és a hivatásos katasztrófavédelmi szerv erre felhatalmazott ügyintézője figyelmeztetést alkalmazhat: 6500-tól 65 000 (ismételt elkövetés esetén 90 000) forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy szabálysértési eljárást indíthat, melyben akár 200 000 forintig szabhatnak ki pénzbírságot.

Az emberek többsége inkább szolidáris vagy közömbös a hajléktalanokkal kapcsolatban, azonban időről időre verbális vagy fizikai bántalmazás áldozatává válnak a fedél nélkül élők.