Washington;Egyesült Államok;mentelmi jog;Donald Trump;amerikai választások;

Trump az áldozati bárány szerepében mutatta magát a washingtoni fellebbviteli bíróság előtt

- Trump nyakán a hurok

Kedden Washington város szövetségi bíróságának fellebbviteli fóruma előtt tárgyalták Donald Trump volt elnök mentelmi jogának ügyét.

Nagy médiaérdeklődés kísérte az Egyesült Államok alkotmányjogi gyakorlata szempontjából történelmi jelentőségű egy órás meghallgatást, amelynek során a 2021 január 6-án, Trump hivatali ideje alatt a Kapitólium épülete és a választások tisztasága ellen intézett szélsőséges támadással kapcsolatos elnöki felelősségre vonás lehetőségét vizsgálták a Washington Post beszámolója szerint. A három fős bírói kollégium szkepszisének adott Trump jogi csapatának érvelése hallatán, miszerint a volt elnök mentességet élvez a január 6-ikai szavazatszámlálás és békés hatalomátadás megdöntésének vádja alól, hiszen a szenátus nem szavazta meg ellene a kétharmados többséget igénylő impeachment eljárás megindítását. Az igazságügyi minisztérium nevében a vádat képviselő James Pierce „rendkívül riasztónak” nevezte a az érvelést, amivel a bírói kar is egyetérteni látszott. Trump jogász csapatának célja, hogy a bíróság a márciusra kitűzött tárgyalást elnapolja a novemberi elnökválasztás utáni időpontra.

A demokrata kinevezett Florence Y. Pan hipotetikus kérdésekkel igyekezett rámutatni az érvelés tarthatatlanságára. „Ezek szerint az elnök pénzért osztogathat kegyelmet, adhat ki államtitkokat, vagy utasíthat egy SEAL kommandót politikai ellenfele likvidálására, amennyiben nem vonták impeachment eljárás alá? - szólt a provokatív kérdés. John De Sauer, Trump ügyvédje a tárgyalás ragaszkodott az állásponthoz, hogy az elnök feladatainak ellátása közben elkövetett bármilyen bűncselekményért történő felelősségre vonást a szenátus által megszavazott impeachmentnek kell megelőznie. Az érvelésből következő jogi patthelyzetet látva prófétikusak hangzanak Tanya Chutkan, a washingtoni elsőfokú bíróság bírájának tavaly augusztusi szavai, miszerint az »elnökök nem királyok, az alperes pedig nem elnök« – utalva Trump aktuális jogi státusára.

Trump védelme korábbi elnök incidenseit is felhozta példának, hogy állításaikat alátámasszák. A Watergate-botrány után lemondásra kényszerült Richard Nixonnak 1982-es ítéletében mentességet biztosított a polgári felelősségre vonás alól a Legfelsőbb Bíróság. A védelem szerint „megzavarta volna feladatai ellátásban” az elnököt, ha hivatali ideje alatt büntetőjogi felelősségre vonástól kellett volna tartania. J. Michelle Childs bíró ellenben rámutatott, hogy Nixon kegyelmet kapott utódjától, Ford elnöktől, ami egyértelműen rámutat a lehetőség meglétére, miszerint egy elnök hivatala elhagyása után büntetőjogi felelősségre vonható.

Trump ügyvédje szerint káros gyakorlatot indíthat el, ha „megnyitják a zsilipet” a volt elnökök büntetőjogi felelősségre vonása előtt. A bírói kollégium egyedüli republikánus kinevezettje, Karen L. Henderson bár hagyományosan az elnöki hatalom védelmének képviseletében szólal meg, ezúttal mégis kétségeinek adott hangot az érvelés nyomán. „Ellentmondásos azt állítani, hogy Trump elnök a törvények végrehajtására vonatkozó alkotmányos kötelesség felhatalmazza őt a büntető törvénykönyv megszegésére. Az elmúlt kétszáz év joggyakorlata azt mutatja, hogy legyen valaki az utca embere vagy az Egyesült Államok elnöke, a tetteiért büntetőjogi felelősséggel tartozik.” - fogalmazott ellentmondást nem tűrően.

A washingtoni szövetségi bíróság másik testületének múlt havi döntése alapján Trump nem rendelkezik immunitással január 6-ikai eseményekben megsérült rendőrök és képviselők ügyében, ugyanis a hivatalban maradásért folytatott kampánytevékenység nem minősül hivatali cselekménynek. Trump természetesen közölte, hogy ezzel a döntéssel szemben is fellebbezéssel fog élni.

Trump már a manhattani ingatlanokkal kapcsolatos csalási ügyében is politikai színpadként használta a bíróság épületét, ezúttal sem hagyta ki a lehetőséget az áldozati szerepének felmutatására. A meghallgatás utáni sajtótájékoztatón Trump ügyvédje drámai ecsetvonásokkal érzékeltette, hogy a Trump elleni eljárás „Pandora szelencéjét” nyithatja fel és ezek után minden későbbi élnek tarthat politikai ellenfelei bosszúhadjáratától. Ironikus, hogy éppen Trump tett olyan ígéretet híveinek a kampány során, hogy az FBI és az igazságügyi minisztérium szervezetét fogja bevetni Joe Biden és családja elszámoltatására. Persze aki eddig követte Trump politikai pályáját, az már nem vár következetességet a volt elnöktől.

A kábítószer értéke a feketepiacon meghaladja a 11 milliárd rubelt.