;

Oroszország;Észak-Korea;Ukrajna;háború;Egyesült Államok;

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője az elnöki hivatal sajtótájékoztatóján

- Az amerikai hírszerzés szerint az oroszok észak-koreai rakétákat is bevetettek Ukrajnában

Az egyik Zaporizzsja megyében, egy nyílt mezőn ért földet. Az Egyesült Államok úgy tudja, Oroszország eközben Irántól próbál rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat szerezni.

Az Egyesült Államok információi szerint Észak-Korea ballisztikus rakétákat és kilövőállásokat szállított Oroszország számára, amelyeket az orosz haderő már bevetett Ukrajna ellen – közölte a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője.

John Kirby az elnöki hivatal sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy az Egyesült Államok értesülései alapján

december 30-án legalább egy észak-koreai rakétát lőttek ki az orosz erők, majd január 2-án többet is használtak az ukrán területek ellen éjszaka végrehajtott légitámadás során.

A nemzetbiztonsági tanács kommunikációs koordinátora azt is elmondta, hogy az orosz támadások hatásait egyelőre értékelik, és hozzátette, hogy az egyik rakéta Zaporizzsja megyében, egy nyílt mezőn ért földet.

John Kirby hozzáette, az amerikai hírszerzés értesülései szerint

Oroszország Irántól próbál rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat beszerezni, ami annak jele, hogy Moszkva számára egyre nagyobb nehézséget jelent az utánpótlás biztosítása ukrajnai háborújához.

Megjegyezte, hogy bár a fegyverszállítási tárgyalások Oroszország és Irán között még nem zárultak le, az Egyesült Államok aggodalommal tekint arra, hogy ezek előrehaladottak. Ugyanakkor úgy vélte, hogy miután Oroszország a szankciók miatt egyre inkább elszigetelődik a világszíntéren, a fegyverellátása érdekében vele azonos módon gondolkodó államok felé fordul.

Az Egyesült Államok tavaly októberben hozta nyilvánosságra azon értesüléseit, amelyek szerint Észak-Koreából mintegy 1000 konténerből álló katonai szállítmány jutott Oroszországba.

Irán korábban katonai drónokat bocsátott Oroszország rendelkezésére, amelyeket az orosz erők Ukrajnában is bevetettek.

Egyelőre biztosan hivatalban marad Olaf Scholz kormánya, az FDP-nél most nem lesz napirenden a kabinetből való kilépés. A feszültségek azonban felerősödhetnek.