;

korrupció;vita;díj;MOL;Horvátország;ítélet;Hernádi Zsolt;kőolajszállítási szerződés;

Hernádi Zsolt

- Hernádi Zsolt szerint Magyarország a magas horvát tranzitdíjak miatt kénytelen továbbra is orosz olajat venni, a horvátok visszautasítják a vádakat

A Mol-vezérigazgató szerint a horvát olajcég, a Janaf visszaél Magyarország kiszolgáltatott helyzetével, amikor négyszeres szállítási díjat számít fel.

A horvát olajvezetékeket üzemeltető cég Janaf határozottan visszautasítja a vádakat, amelyeket Hernádi Zsolt, a Mol Zrt. elnök-vezérigazgatója fogalmazott meg még kedden az Indexnek adott interjújában, miszerint hiába növelték a kőolajbeszerzést délről, „a horvát szállítási költség még mindig a négyszerese a méltányos piaci árnak” – írja a Portfolio.

Hernádi Zsolt azt állította, hogy horvát partnereik egyszerűen visszaélnek a kiszolgáltatott helyzetünkkel, és ezzel nemcsak Magyarországnak, hanem Szlovákiának és Csehországnak is megnehezítik a helyzetét. – Kíméletlenül megsarcolnak minket, egyszerűen azért, mert megtehetik. Ilyen körülmények között továbbra is 60-65 százalékban orosz kőolajat dolgozunk be Százhalombattán és Pozsonyban – mondta a Mol vezetője.

Ehhez képest közleményében a Janaf állítja, minden ügyféllel szemben egyenlő bánásmódot tanúsít, ez látható a szállítási díjak kiszámításánál alkalmazott módszertanban. „A szerződéses felekkel a csővezetékben meglévő részesedéseik alapján kötik az ügyleteket, nem pedig az alapján, hogy melyik jogi személyről van szó” hangoztatja a horvát olajcég, hozzátéve, hogy ezzel a Mol is tisztában van. A Mol-csoporttal régóta fennálló partneri viszonyt ápolnak, és megbízható partnerként hozzájárulnak Magyarország és Szlovákia stabil olajellátásához – fűzte hozzá a Janaf.

Az ügy hátterében egyébként nemcsak az Orbán-kormány oroszpárti politikája állhat, hanem Hernádi Zsolt jogerős bírósági ítélete is. Amint azt a Népszava is megírta, a zágrábi legfelsőbb bíróság Hernádi Zsolt korrupciós büntetőperében 2021 októberében a két évvel korábbi, nem jogerős ítéletet helybenhagyta. Így a volt horvát kormányfőt, Ivo Sanadert 10 millió euró kenőpénz elfogadása miatt hat, Hernádi Zsoltot pedig vesztegetés miatt két év letöltendő börtönre ítélték. Az Orbán-kormány mindmáig nem adta ki a Mol vezérigazgatóját a horvátoknak, és gyaníthatóan nem is fogja.

Hernádi Zsolt az ítélet lényegét nem érintve, azt mondta: – A horvát ügyet már hrabali derűvel nézem, és bár a nyilvánvaló igazságtalanságok bosszantanak, de a csapatom nagyon jól kezeli az egészet. Arra a kérdésre, hogy már választottbíróság is kimondta, hogy nem követett el bűncselekményt, mégis nemzetközi elfogatóparancs van életben, azt válaszolta: – A nyilvánvaló és nemzetközi bíróságok által többször kimondott igazságot kisszerű, helyi politikai érdekek írják felül, aminek eredménye, hogy nem utazhatok.

– A washingtoni választottbíróság esetében nemzetközi szerződés garantálja az ítélet végrehajthatóságát is, úgy kell rá tekinteni, mint egy állami bíróságra. És ezt nem valami himihumi bíróságnak kell gondolni. Engem több napon keresztül egy tucat nagyon jól felkészített és megfizetett amerikai ügyvéd vallatott, és mind azt próbálták bebizonyítani, hogy bűnös vagyok. Ezt követően egyhangúlag kimondták, hogy nem követtem el bűncselekményt, és a koronatanút teljességgel szavahihetetlennek ítélték. Az igazság elől nem menekülhet a végtelenségig Horvátország – tette hozzá a Mol elnök-vezérigazgatója.

Probléma egy szál se.