Növekszik a nemzetközi aggodalom, hogy eszkalálódhat a gázai háború, miután Irán Izraelt tette felelőssé azért a legkevesebb 103 halálos áldozattal járó kettős robbantásért, amely Kasszem Szulejmánira, az iráni Forradalmi Gárda Donald Trump által négy éve meggyilkoltatott magas rangú tisztjére való megemlékezésen hajtottak végre.
A CNN szerint Ebrahim Raiszi iráni elnök nyíltan Izraelt nevezte meg a támadás felelőseként, s „sajnálatos és kemény” bosszút helyezett kilátásba. „Figyelmeztetem a cionista rezsimet: ne kételkedjen abban, hogy súlyos árat fog fizetni ezért a bűncselekményért és az általuk elkövetett többi bűncselekményért” - jelentette ki.
Irán vádjairól a CNN megkérdezte az izraeli hadsereget, amely azonban csak annyit közölt, hogy nem kommentálja a történteket, vagyis nem erősítették meg, de nem is cáfolták, hogy ők követték volna el a támadást. Az Egyesült Államok részéről Matt Miller külügyi szóvivő azt mondta, nincs független információja a merényletről, azt viszont nem gondolja, hogy Izrael ebben részt vett volna. A merényletért mindenesetre egyelőre senki sem vállalta magára a felelősséget.
Mindez tovább növeli a háború kiszélesedésére vonatkozó aggodalmakat annak fényében, hogy az izraeli hadsereg kedden Libanonban végzett a palesztin szélsőséges szervezet, a Hamász helyettes vezetőjével, Száleh al-Arurival. A határokon átnyúló támadások azóta sem szűntek meg, a BBC szerint Izrael újabb légicsapásokban ölte meg a libanoni siíta Hezbollah négy katonáját. Izrael állítása szerint terrorista infrastruktúra ellen hajtottak végre támadást, miután Libanonból is átlőttek az izraeli határon. A Hezbollah „korlátlan” bosszúra figyelmeztetett arra az esetre, ha Izrael háborút indítana Libanon ellen. Száleh al-Aruri temetését egyébként ma tartják Bejrútban.
Két pokolgép robbant, legkevesebb 103 ember meghalt az iráni megemlékezésenMindeközben Bagdadban is légicsapást mértek egy Irán által támogatott milícia logisztikai támogató főhadiszállására - írja a The Guardian. A támadásban meghalt a milícia egy magas rangú parancsnoka. Az iraki miniszterelnöki hivatal közleményében „az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíciót” vádolta a történtekkel. Az amerikai hadsereg később a Reutersnek nyilatkozva magára is vállalta a támadást, azzal indokolva azt, hogy a milícia támadást intézett az országban állomásozó amerikai csapatok ellen.
Az al-Dzsazira pánarab hírtelevízió közlése szerint a Gázai övezetben két palesztin család tagjai – összesen 14 ember – vesztették életüket, amikor az izraeli hadsereg az al-Mawaszi evakuációs zónára mért légicsapást. A támadásban megsemmisítették azt a lakóházat, amiben a két család próbált menedékre lelni, mindannyian meghaltak. Az áldozatok többsége tíz év alatti, a legkisebb öt éves volt.
Izraeli dróncsapás végzett a Hamász helyettes vezetőjével BejrútbanA támadás nyomán keletkezett törmelékek további több tucat embert sebesítettek meg a környező sátrakban. A Hamász állítása szerint az IDF annak ellenére bombázza éjszakánként rendszeresen a környéket, hogy korábban arra szólították fel a palesztinokat, hogy ide meneküljenek.
A Hamász 1148 halálos áldozatot követelő október 7-i terrortámadása után indított izraeli megtorló háborúban a gázai egészségügyi minisztérium szerint mostanáig 22 313 palesztint öltek meg, és további 57 296-an megsebesültek. Az áldozatok mintegy kétharmada nő és gyerek. A gázai palesztinok mostanáig legkevesebb 85 százalékának kellett elhagynia az otthonát, az ENSZ jelentése szerint az övezet lakóinak mintegy 40 százalékát fenyegeti éhezés.
Miután Dél-Afrika nemrég bejelentette, hogy népirtás miatt a hágai nemzetközi bíróság elé idézné Izraelt, az Egyesült Államok részéről Matt Miller külügyi szóvivő azt közölte, hogy bár nem szabad félvállról venni az ilyen vádakat, szerinte nem történt olyan cselekmény Gázában, amely népirtásnak minősülne.
Dél-Afrika népirtás vádjával eljárást kezdeményezett Izrael ellenEközben az egyik szabadon engedett izraeli túsz a CNN-nek számolt be a Hamász fogságában töltött 50 napjáról. Doron Katz Ashert édesanyjával, valamint két kislányával, az 5 éves Razzal és a 2 éves Avivval együtt egy traktorra dobták fel a kibucból elhurcolt más túszokkal együtt, amire előzőleg tüzet nyitottak a terroristák. Anyját nem sokkal később agyonlőtték, Asher a hátába, egyik kislánya pedig a lábába kapott lövést. A 34 éves nőt és lányait Gázába vitték, ahol először egy lakásban, majd egy kórházban tartották őket fogva. Novemberben, az Izrael és a Hamász közötti ideiglenes tűzszünet idején engedték őket szabadon.
Rakétaindító állásokat talált Izrael az ENSZ segélyszervezetének iskolájánálAz izraeliek tovább bombázták Hán-Júniszt, egy nap alatt csaknem 200-an halhattak meg Gázában