Az izraeli hadsereg (IDF) az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) gázavárosi iskolájánál is talált olyan rakétaindító állásokat – munícióval és egy gyártó műhellyel együtt –, amelyekből a Hamász és más palesztin radikális szervezetek támadták Izraelt – közölte egy katonai szóvivő kedden, a Gázai övezeti háború nyolcvannyolcadik napján.
Az MTI szerint a szóvivő hozzátette, hogy az utóbbi egy napban a haditengerészet a légierővel és a szárazföldi csapatokkal közösen megölt számos terroristát, és megsemmisített több lőszerraktárt az övezetben.
Az izraeli biztonsági erők Ciszjordániában is folytatták razziáikat a terroristagyanús palesztinok felkutatására. Kalkília közelében, Kafr Azon településen tűzpárbajban megsebesült egy izraeli tiszt, a katonák viszont négy palesztin fegyverest megöltek.
Izrael északi határánál a libanoni síita Hezbollah mozgalom rakétái megsebesítettek hétfőn öt izraeli tartalékos katonát, egyet közepesen súlyosan, négyet pedig könnyebben. A közepesen súlyos sebesültet a naharijai kórház intenzív osztályán ápolják, állapota stabil. Hétfőn az IDF megtorlásul a levegőből támadta a Hezbollah észak-libanoni rakétaindító helyét – közölte a szóvivő.
Egy magyar-izraeli állampolgárt is meggyilkoltak a Hamász terroristái az október 7-i támadás alattAz izraeliek szerint hat hónapig tarthat a háború újabb szakasza
A Jediót Ahronót című lap eközben arról számolt be, hogy az IDF a Hamász elleni háborújában, annak egy újabb szakaszára készülve visszavon öt dandárt – több ezer katonát – az övezetből.
Palesztin szemtanúk ugyancsak közölték, hogy kivonuló harckocsikat láttak az övezet több részén.
„Elkezdődött az átmenet egy olyan szakaszba, amely továbbra is intenzív, de jobban összpontosít egyes helyekre. A katonák egy részét pedig felkészítik arra, hogy a libanoni határnál esetleg intenzívebbé válik a harc. A háború következő szakasza legalább hat hónapig tart majd, és ez a hat hónap az északi fronton kritikus lesz, noha változatlan cél a Hamász felszámolása a Gázai övezetben” – mondta a lapnak egy meg nem nevezett izraeli illetékes.
A Hamász a harcok teljes beszüntetését követeli a túszokért
A Reuters arról ír, hogy a Hamász azt követeli, Izrael „teljesen szüntesse be az agressziót” a palesztinok ellen, ellenkező esetben fontolóra sem veszi további túszok szabadon bocsátását. Erről a lap szerint a szélsőséges palesztin szervezet politikai vezetője, Iszmáil Hanije beszélt Egyiptom és Katar tisztviselőinek. A két ország egy, a novemberihez hasonló tűzszünet ügyében próbál a felek közt közvetíteni.
Kairóba készül a Hamász küldöttsége, hogy megvitassa az egyiptomi tűzszüneti tervetMegérkezett Gázába az első segély Ciprusból
Kedden elkezdődött a Gázai övezet Ciprusból történő segélyezése, miután befutott a palesztin térség lakóinak szánt humanitárius szállítmánnyal az első teherhajó Egyiptomba. A nicosiai kormány közölte, a brit haditengerészet Lyme Bay nevű partraszállító hajója juttatta el a ciprusi Lárnaka kikötőjéből a szállítmányt Egyiptomba, ahol a helyi Vöröskereszttel egyeztetve a rafahi határátkelőhöz továbbítják azt a Gázai övezet déli részén.
A hajó a fedélzetén mintegy 90 tonna segélyt, egyebek között takarókat, sátrakat, valamint tíz tonna gyógyszert szállított
– tudatta a nicosiai brit nagykövetség.
Rakétákat zúdított Izraelre a Hamász, a lakosok többsége óvóhelyeken kezdte az újévetTörökország azt állítja, izraeli kémeket vett őrizetbe
Az Anadolu hírügynökség a helyi hatóságokra hivatkozva arról számolt be, hogy Törökországban őrizetbe vettek 33 embert, akiket Izrael számára végzett kémkedéssel gyanúsítanak. További 13 személyt még keresnek. Az őrizetbe vételek Isztambulban, illetve hét másik török tartományban történtek.
Az Anadolu tájékoztatása szerint a gyanúsítottakat Törökországban élő palesztinok és izraeli kormányellenes aktivisták elleni kémkedésre toborozták.
Ali Yerlikaya török belügyminiszter a korábban Twitter néven ismert X-en közzétett bejegyzésében azzal vádolta az izraeli hírszerzést, hogy műveleteket tervezett Törökországban élő külföldiek ellen. Azt írta, a gyanúsítottakat ezzel összefüggésben fogták el. A tárcavezető szerint az izraeli hírszerzés Törökországban élő külföldieket próbált azonosítani, üldözni, illetve elhurcolni. Izrael egyelőre nem reagált a vádakra.
Recep Tayyip Erdogan török államfő december elején óva intette Izraelt attól, hogy a radikális iszlamista Hamász Törökországban lévő tagjait levadássza.
A török kormány kapcsolatokat ápol a Hamásszal, amelynek egyes vezető tisztségviselőiről úgy tudni, hogy Törökországban tartózkodnak. A Hamász az Európai Unióban és az Egyesült Államokban terrorszervezetnek számít, Törökországban azonban nem.
Recep Tayyip Erdogan: Benjamin Netanjahu nem különbözik Adolf Hitlertől