A magyar gazdaság immáron negyedik éve ijesztően nagy költségvetési hiánnyal küzd, és ennek előbb vagy utóbb meg kell fizetni az árát - jelentette ki egy szerdai blogbejegyzésében a Citadella Befektetési Alap portfóliókezelője.
Zsiday Viktor úgy látja, a költségvetési helyzet az évtized első éveiben legalább olyan rossz lett, mint 2006-ban, a Gyurcsány-korszak mélypontján. Noha 2023-ra javult a helyzet, ám ez az állapot még mindig fenntarthatatlan, így további kiigazításokra lesz szükség. Mivel a kormányzat ezeket vélhetően elodázza, így várhatóan egy külső sokk eljövetelekor fog erre rákényszerülni - egy olyan helyzetben, amikor egyébként is rossz a világgazdasági helyzet.
2023 a vártnál is rosszabbul sikerült, az Orbán-kormány a saját emelt hiánycélját sem tartotta beA szakértő szerint a kormány előtt két lehetőség áll:
vagy 2-3 év nadrágszíjmeghúzással stabilizál (de ez jelentős szavazatvesztést okozna, így nem valószínű);
vagy megpróbálja elodázni a kiigazítást, pörgeti a növekedést olcsó hitelekkel, elinflálással amíg lehet, ami valószínűleg még komolyabb problémákat fog okozni később.
Zsiday Viktor arra számít, hogy vélhetően a második megoldás mellett dönt majd az Orbán-kormány, aminek viszont átlagosan több év stagfláció lesz az eredménye, ráadásul úgy, hogy az Egyesült Államokban hasonló egyébként a helyzet, ott is jelentősen ki kell majd valamikor igazítani a költségvetést. Ezt minden valószínűség szerint a 2024-es elnökválasztás utáni halasztják, eközben pedig úgy tűnik kipukkadt a világ legnagyobb ingatlanbuborékja is, ami a kínai növekedést veti vissza le hosszú évekre. Így külső növekedési segítségre sem nagyon számíthatunk a probléma megoldásához – vonja le a következtetést Zsiday Viktor.
Itt az újabb szomorú rekord, 120 százalékos lyuk tátong Magyarország költségvetésén