Online és személyesen is vizsgálta az önkormányzatokat a kormány a nemrég lezárult „közszolgálati ellenőrzése“. A Miniszterelnökség részleteket nem árult el, de a kiértékelés fázisában lévő revízió az önkormányzatok százezernyi munkajogi és pénzügyi döntését vizsgálhatta, az eredmény pedig éppen a választási kampányidőszakra fut majd be – tudta meg a hvg.hu.
Mint arról lapunk is beszámolt, a kormány augusztus elején döntött arról, hogy bő másfél év számos munkajogi és pénzügyi természetű döntését – fizetéseket, szabadságolásokat, kirúgásokat és felvételeket, nyelvpótlék-kifizetéseket – akarja átnézni az önkormányzatoknál. Az adatgyűjtésre a kormányhivatalokat jelölték ki, és erre szűk négy hónapjuk volt november 30-ig.
A portál megkeresésére a Miniszterelnökség közölte, hogy határidőre végeztek a feladattal, de az eredményekről, a begyűjtött adatokról és a tapasztalatokról még nem tudtak beszámolni, mivel „a kormányhivatalok jelenleg az ellenőrzés tapasztalatainak vármegyei/fővárosi összegzését végzik”. Kiderült az is, hogy a kormány csak jövőre tárgyalja a témát, mert
a Miniszterelnökséget vezető miniszternek a közszolgálati ellenőrzések tapasztalatairól 2024. január 31-ig kell tájékoztatást adni a kormány számára.
Így egyelőre nem tudni, hogy a vizsgálat az összes önkormányzatot érintette-e, vagy szúrópróbaszerűen csak egy részüket, mint ahogy azt sem, mennyi adatot jelent ez.
Közszolgálati ellenőrzést rendelt el az Orbán-kormány az önkormányzatoknál, a polgármesterek fizetését is vizsgáljákA hvg.hu a Miniszterelnökségtől azt is megtudta, hogy 2010 óta öt hasonló ellenőrzés volt, amely minden önkormányzati hivatalt érintett, a cél pedig a portálnak adott válasz szerint az önkormányzatok segítése abban, hogy az esetleges hibákat mielőbb kijavítsák.
A vizsgálat lezárásával kapcsolatos tapasztalatokról a hvg.hu kérdésére
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes azt mondta, hogy a kormányhivatal e-mailben kérte be azokat az adatokat, amelyekre kíváncsi volt. „Mi megküldtük, azóta pedig semmilyen, se pozitív, se negatív visszajelzés nem érkezett” – tette hozzá.
a 269 fős, Baranya megyei Alsómocsolád független polgármestere, Dicső László a vizsgálat során nem érzékelt semmilyen politikai motivációt.
a csaknem 10 ezres Vas megyei Celldömölk független polgármestere, Fehér László szerint náluk is rendben ment minden, de ő úgy érzi, ez a vizsgálat inkább a fővárosra van kihegyezve.
a Somogy megyei Tabon személyesen is megjelentek a kormányhivatal ellenőrei. A 4131 fős település Fidesz-KDNP-s polgármestere, Schmidt Jenő – aki egyúttal a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke is – a portálnak azt mondta, információi szerint a vizsgálatban Magyarország összes, csaknem 3200 önkormányzatra érintett volt.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere korábban lapunk megkeresésére látványosnak, de érthetetlennek nevezte az ellenőrzésről szóló bejelentést, és kiemelte, most is mindenbe belelátnak az önkormányzati adminisztratív rendszeren keresztül.
Gémesi György az önkormányzatok ellenőrzéséről: A bejelentés nagyon látványos, de érthetetlen, hiszen most is mindenbe belelátnak