Gyógypedagógus és úszásoktató. Két olyan szakma, amelyet általában két ember érez magáénak. Nem így Gégény Noémi, a Para-fitt Egyesület vezetője, aki mindkét hivatást űzi.
Huszonkét éve másodmagával alapította az egyesületet, amelyben értelmileg sérült gyermekek úszásoktatásával, vízhez szoktatásával foglalkoznak. Speciális iskolákból, nappali foglalkoztatókból érkeztek hozzájuk a nyolc és negyven év közöttiek, akiknek túlnyomó többsége középsúlyos értelmi sérült vagy autista. Az úszásoktatás mellett a kultúra több ága is bekerült a programjaikba, hogy test és lélek egyaránt kaphasson muníciót. Négy éve egy holland mintaprogram alapján működik műanyaghulladék-újrahasznosító műhelyük, amely december elsején kezdte meg működését új székhelyükön, a Józsefvárosban.
Műanyagból egyedit
A kerületi önkormányzattól pályázat útján, öt évre elnyert és bérelt, közel száz négyzetméteres helyiségben a műanyag-feldolgozó gépeikkel ugyanazokat a feladatokat végzik el, mint a hasonló profilú üzemek, csak kicsiben. Van aprítójuk, amellyel a használt és a lakosság által gyűjtött műanyag kupakokat ledarálják, de vannak olvasztó- és formázógépeik is. A különbség a nagyok és köztük az, hogy a teljes mértékben újrahasznosított tárgyak, amiket készítenek, mind egyediek, nincs belőlük két egyforma. A műanyag-feldolgozáson kívüli fő profiljuk a most nyílt Repair Café, ahová az elromlott háztartási kisgépektől a kerékpárig szinte bármit be lehet vinni javításra.
„Ez nem javítóműhely, hanem közösségi szerelde, tehát nem beadják a tárgyat, majd fizetnek a javításért, hanem a szakemberrel közösen lehelnek új életet az elromlott masinába.
A nevünkkel ellentétben nem is kávézóként üzemelünk, viszont aki ide betér, az a segítség és a mindenkinek kijáró jó szó mellé kaphat egy forró teát vagy kávét, és egy falat süteménnyel, keksszel is megkínálják – oszlatja el a félreértéseket Noémi. – Terveink között szerepel, hogy azoknak a tanítványainknak, akik már nem járnak iskolába, elfoglaltság híján pedig otthon töltenék az idejüket, a Repair Cafét napköziként is működtetjük. A programok között például közös főzés, társasjátékozás, filmvetítés is lesz majd. Nem titkolt szándékunk a társadalmi csoportok közötti érzékenyítés, ezenkívül upcycling (kreatív újrahasznosítás, mikor a hulladékból új tárgy lesz, például szívószálból ékszer – a szerk.) workshopokat is szervezünk cégeknek” – sorolja a közösségi tér vezetője.
Nem idegenek
Önkéntesekkel és fiataljaikkal karácsony előtt elmentek a közeli, Alföldi utcai hajléktalanszállóra, ahol a lakókkal közösen készülődtek az ünnepre. Ruhákat, élelmiszereket, használati tárgyakat gyűjtöttek és vittek nekik.
„A szállón nincs étkeztetés, csak a súlyosan mozgáskorlátozott, nagyjából húsz fő részére, összesen viszont megközelítőleg kétszázan vannak, ezért gondoltuk, hogy 22-én átmegyünk, sütünk-főzünk közösen.
Nem ez az első kapcsolódás, ősszel indított a Józsefvárosi Önkormányzat egy programot, Nem vagyunk idegenek! címmel, amelyben önkénteseket kerestek a szállóra, programszervezésre. Akkor elkezdtünk átjárni hozzájuk, majd egy helyi pályázatot közösen elnyerve, velük együtt, kalákában felújítottuk a belső kertjüket. Aztán gondoltunk egyet, és átvittük hozzájuk az újrahasznosító gépeket is, megmutattuk, mit tudnak. Azóta válogatják a kupakokat, mi pedig visszavásároljuk tőlük. A szállón élők szeretik ezt a tevékenységet, ami bevételt is jelent számukra, nekünk pedig folyamatos alapanyag-ellátást” – mondja elégedetten Noémi.
A Teleki tér és Lujza utca sarkán álló épület földszintjén húzódó helyiség volt már közös képviselet, előtte pedig kaszinó is, egy ideje viszont üresen állt. „A Józsefvárosban rendszeresen kiírnak pályázatokat, amelyben civil szervezetek kedvezményesen bérelhetnek üresen álló helyiségeket. Megpályáztuk és elnyertük a bérleti jogát ennek a helyiségnek, amit felújítottunk, pihenősarokkal és teakonyhával lakályossá, sok növénnyel és kellemes zenével hangulatossá tettünk. December elsején nyitottunk, és végigvezetve első látogatóinkat a helyiségen, rögtön érezhetővé vált, hogy a hely szellemével összecsengnek a célkitűzéseink."
Holland modellhez kapcsolódtak
Öt éve találtak rá Hollandiában az ingyenes, tudásmegosztás-alapú, már működő közösségi modellre, a műanyag hulladék újrahasznosítására. „Az egyesület pár tagjával és lelkes segítőnkkel, egy gépész nagypapával kiutaztunk, és két műhelyben megnéztük, hogyan működik a program. Azonnal tudtuk, hogy ez lesz a mi utunk.
A gépparkbeszerzésnek van ugyan egy egyszeri költsége, utána viszont már csak csomagoláshulladékot hasznosítunk, ami folyamatosan újratermelődik.
A hulladék-újrahasznosítás kézenfekvőnek tűnt a tevékenység fenntarthatósága miatt, ráadásul hasznos is a környezet megtisztulása érdekében, valamint nem kell új, költséges anyagforrásokat bevonnunk. Így szűkösebb időkben, ha nincs más programra pénzünk, ez mindig adott, és változatos eredményt biztosít a tanítványainknak, bár az alapprogramjaink mellé mindig kitalálunk valami új dolgot, ami mentálisan építő lehet a hozzánk járók számára.”
A Precious Plastic Para-fitt bekerült a 2023-as Good Impact vásárra (lásd keretes írásunkat), aminek köszönhetően nagyobb cégekkel is kapcsolatba kerültek. Ők rendelik tőlük az újrafeldolgozott műanyagból készített, céges szóró- és reklámajándékokat, a társadalmi felelősségvállalási tevékenységük keretében. „Mivel van mobil gépparkunk is, kitelepülünk a cégek rendezvényeire, családi napjaira népszerűsíteni a környezetkímélő és fenntartható tevékenységet.
Az ajándéktárgyakról a vállalatok elmondhatják, hogy újrahasznosított anyagból készülnek, amiket megváltozott munkaképességű emberek közreműködésével készítettek.
Ez egy win-win helyzet a folyamatban részt vevő összes fél számára: jó az egyesületnek, a hozzánk járóknak és a cégeknek is” – jelenti ki Noémi.
Vittek már be lapos tévét
A Para-fitt Egyesület égisze alatt működő Repair Café nem csak a saját kezű javítás sikerélményét adhatja, szembemegy a fennálló trenddel is, ami azt hirdeti, minden eldobható. „Azért tetszett meg a közösségi szerelde ötlete, mert arra ösztönöz, ne mindenből újat vegyünk, hanem próbáljuk a régit megjavítani. Amikor 2021-ben először kiírták a közösségi költségvetés ötletbörzéjét a Fővárosi Önkormányzatban, beadtuk a Repair Café tervét. Hétszáz-valahány ötlet közül mi lettünk az egyik legtöbb szavazatot kapott, nyertes projekt. A fővárosi támogatás feltétele volt, hogy legalább három évig működtetjük a helyet. De még mielőtt bárki elindulna a kávéfőzőjével, varrógépével vagy kerékpárjával a Teleki térre, érdemes a szerelde honlapját megnézni (repaircafebudapest.hu), mert mindennap más szakterület mestere tart ügyeletet. Az érdeklődők elolvashatják, kik ők, tehát már tudják, kihez fognak jönni, ki segít majd nekik. Van varrás, asztalosmunka, barkácsolás, elektromosgép-szerelés és kerékpárjavítás.
De hoztak már be lapos tévét is, ami alaplaphibás volt, tehát mi nem tudtunk rajta segíteni, viszont már a gyorsdiagnosztika is sokat jelent a károsult számára, hiszen nem kell kiszállási díjat fizetnie érte.
Ma éppen asztalosaink vannak bent, ők irodai hulladék fából falra szerelhető kulcstartót készítenek. Egyikük, El-Hassan Róza szobrász, aki a Magyar Képzőművészeti Egyetemen végzett, festő- és rajztanári diplomát szerzett, majd 2014-ben doktorált szociális dizájn témában. Másikuk, Tapodi Dávid, aki asztalos-bútoripari összeszerelő szakon végzett, de van bevont elektródás ívhegesztő iskolai végzettsége is, és hogy a konyhában is megállja a helyét, járt csokoládékészítő-tanfolyamra is.”
Időseknek is segítenek
Szeretnék, ha nemcsak az térne be hozzájuk, aki szerelni akar, hanem ha a Repair Café olyan találkozási ponttá válna, ahová „csak úgy” be lehet menni, mert a közelben nincs más lehetőség egy rövid találkozóra. Van két használt laptopjuk, hogy akinek nincsen, vagy csak nem akar egyedül, a fűtetlen lakásában ücsörögve például állást keresni, az is bemehessen, kényelmesen leülhessen, és használhassa azokat.
„Januárban megnyitjuk az Idősek Információs Pontját, heti két alkalommal, kedden és csütörtökön 14–15 óráig az önkénteseink nyújtanak majd felvilágosítást az idősek számára elérhető pénzbeli vagy természetbeni ellátásokról,
a civil szervezetek által számukra biztosított szolgáltatások köréről, illetve igény esetén segítséget nyújtanak az ellátások igénybevételéhez szükséges online regisztrációban is. A műanyag hulladék újrafelhasználására is van tervünk, egy vidéki, hasonló profilú céget szeretnénk partnerként megnyerni, de ez hosszabb távú cél. Pályázunk mindenre, amire lehet, de vannak ötleteink arra is, hogy mi legyen akkor, ha nem lesznek pályázati forrásaink – ami mindig a kutya vacsorája kategória: vagy van, vagy nincs” – avat be Noémi a túlélést is jelentő terveikbe.
A szerencsecsillagok jótékony együttállása, a rengeteg tervezés és munka eredményeképpen Budapesten immár van egy pont, ahol a jó szándék találkozik a segíteni akarással, amivel egy lelkes közösség beteljesíti az Arany János-i emberi elrendelést: „Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben, / Ember lenni mindég, minden körülményben.”
Vevők a fenntarthatóságra
A Good Impact vásár, amelyet az idén 7. alkalommal rendezett meg a Civil Impact Nonprofit Közhasznú Kft., lehetőséget ad a forprofit és a nonprofit szektor találkozására, együttműködésére. A fenntarthatóság piacterén évente nyolc civil szervezet nyolc szolgáltatása mutatkozik be, különleges showroomokban, öt érzékszervre ható módon. Megmutathatják a bennük rejlő piaci értékeket, lehetőségeket, és üzleti kapcsolatokat alakíthatnak ki a vállalatokkal, amelyek számára fontos a társadalmi felelősségvállalás. Az idei rendezvényen több mint 30 ilyen civil-vállalati együttműködés született.