Kárpátalja;orosz-ukrán háború;17. oldal;

- Szolgaföldben nem nyughattak

Nem kell messzire menni. Elég háromszáz kilométert megtenni, és egy másik világba kerülünk. A háború világába, amelyről minden háború után azt hisszük, nem köszön már vissza Európában. Balassa Tamás és Röhrig Dániel riportfilmje Kárpátaljáról.

 Kárpátalján még nem vagyunk életveszélyben. Mintha zajlana a mindennapi élet, lehet magyarul is beszélni, magyarokkal. De csak azért érezhetjük magunkat igazán nagyobb biztonságban, mert másik országból érkeztünk, nem kaphatunk behívót, mint annyian az itt élők közül.

Nem lesz belőlünk mécsesekkel körülvett emlékkép valamelyik téren, mint annyiakból az itt élők közül. Az emberek most is mennek munkába, vásárolnak, kávéznak, de gyász és rettegés lengi be a vidéket. 2014 óta. Tudtuk, de nem akartuk érezni, hogy ne kelljen nap mint nap együtt érezni. Balassa Tamás és Röh­rig Dániel azok közé tartozik, akik meg akartak élni valamit ebből a fájdalomból. Hogy közvetítsék mások felé is. Írott szövegben, mozgóképen, bárhogyan.

Részlet a riportfilmből

Hadban álló országba lépni, különösen kelet felé elhagyva a biztonságos zónát, gyomorszorító érzés. Légiriadót hallani is az, még akkor is, ha már senki nem rezzen össze a fülsiketítő szirénahangra. Pedig „ez nem gyakorlat”: az országot bombákkal támadják éppen. És támadják szavakkal is, szenvtelen cinizmussal, éppen a magyar kormány. Legközelebb ukrán zászlóval érkezünk Kárpátaljára.

Eddig sem volt egyszerű magyarnak lenni itt, de az orbáni szégyen óta a föld alá süllyednénk legszívesebben. Ukrajnának van elég baja nélkülünk is. Ukrajna hősi halottakat temet. Ukrajna fiúkat, apákat temet. Ukrajna harcol, mert nem tehet mást. Petőfi sem tett mást, akinek ungvári szobra mellett gyászoló édesanya sírja el bánatát.

Az ügyben nem történt mulasztás, megszűnik a nyomozás.