;

egészségügy;program;árnyékkormány;DK;Dobrev Klára;Komáromi Zoltán;

Dobrev Klára egy korábbi programhirdető rendezvényén

- Dobrev Klára: Több pénzt költenénk az egészségügyre, hogy tovább éljünk

A DK árnyékkormánya szombaton Szolnokon mutatta be egészségügyi programját. 

A szociáldemokrata kormány egyik legfontosabb célja lesz a magyarok egészségi állapotának javítása, és mindent meg tesznek azért, hogy a lakosság várható élettartama 10 éven belül elérje az uniós átlagot – jelentette ki Dobrev Klára, a DK árnyékkormányának vezetője szombaton, amikor párt egészségügyi árnyékminiszterével, Komáromi Zoltánnal együtt egy szolnoki rendezvényen ismertették egészségügyi programjukat. A DK lapunkhoz is eljuttatott közleménye szerint elhangzott: „Több pénzt fogunk költeni az egészségügyre, mert az egészségügy befektetés a magyarokba, az országba, mindannyiunk jövőjébe.”

– Megbocsáthatatlan, hogy 2023-ban Semmelweis hazájában többen halnak meg kórházi fertőzésben, mint balesetben. Azonban a jelenlegi kormány ahelyett, hogy cselekedne, inkább titkolózik, ami emberéleteket követel, és némán tűrik, ahogy leépül az egészségügy – fogalmazott Dobrev Klára, erkölcstelennek és tisztességtelennek nevezve, hogy „a kormány ma arra kényszeríteni az embereket, hogy magánellátásban gyógyuljanak az állami intézmények helyett”.

Az árnyékkormány vezetője, pártja EP-képviselője egyértelművé tette, hogy az állam feladata a gyógyítás, és az is, hogy megteremtse az egészséges élet feltételeit. Ezért az általa vezetendő szociáldemokrata kormány vállalná a területi egyenlőtlenségek megszüntetését, az azonos színvonalú egészségügyi ellátást az ország minden területén. Azért, hogy ez megvalósuljon, egészségügyhöz értő minisztert és önálló egészségügyi tárcát szeretne.

Komáromi Zoltán a konkrét elképzelések között említette, hogy 50 százalékkal megemelnék az egészségügyi szakdolgozók, illetve a nem egészségügyi végzettségű, az ellátásban közreműködő dolgozók fizetését. Eltörölnék a pályaelhagyást fokozó szolgálati jogviszonyt, a Magyar Orvosi Kamarával együtt pedig új orvosi életpályamodellt alakítanának ki. Újra lehetővé tennék a nyugdíjas orvosok és szakápolók korlátok nélküli foglalkoztatását, átalakítanák a gyógyszertámogatási rendszert, leállítanák a már megkezdett államosítást, újraszerveznék a szétvert sürgősségi és ügyeleti ellátást, illetve a mentőszolgálatok és a betegszállítás működését, valamint az állami ápolást, és megteremtenék a családon belüli ápolás valamennyi feltételét.

A hatalmas kórházi adósságra hivatkozva csökkentették az ügyeleti díjakat, s egy érintett elmondása szerint a gazdasági vezetőjük azzal szerelte le a tiltakozókat, hogy kár háborogniuk, „nem lesz médiavisszhangja”.