;

Európai Unió;Orbán Viktor;vétó;

- Orbán Viktor nagyon fontosnak érezte, hogy Ukrajnának keresztbe tegyen, szóval megvétózta az illegális migráció megállítására szánt pluszpénzt is

A magyar miniszterelnök miatt egy sor uniós döntés sem születhet meg időben.

Nem csak Ukrajna pénzügyi támogatását, hanem az illegális migráció elleni küzdelemre és az európai versenyképesség javítására szánt forrásokat is blokkolta Orbán Viktor - írja az EUrológus.

Az EU hétéves, 2021 és 2027 közötti költségvetésének a módosításban valóban jelentős tétel lett volna az Ukrajnának szánt pénz – négy évre 50 milliárd euró –, ezt azonban nem fegyverek vásárlására, hanem az ukrán állam működésére, a fizetésekre, a közműszolgáltatásokra, az iskolarendszer és az egészségügyi ellátás működtetésére kellett volna költeni. 2023-ban az EU összesen 18 milliárd euró értékben biztosít vissza nem térítendő támogatást Ukrajnának.

A megvétózott módosításban azonban nem csak Ukrajna ügye szerepelt: szó volt benne például az illegális migráció elleni küzdelem megerősítéséről, a megnövekedett kamatterhek ellensúlyozásáról, a versenyképesség javítása érdekében a stratégiai technológiák az európai platformjára, sőt, az egész javaslat nemzeti költségvetésekre gyakorolt hatásának csökkentérése szánt összegekről is. Mindezt 26 tagállam állam- vagy kormányfője támogatta, kivéve Magyarország miniszterelnökét, Orbán Viktort. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy 2024 elején visszatérnek erre a kérdésre, január végén rendkívüli uniós csúcsot tartanak majd.

Ami a részleteket illeti, az EUrológus szerint a többi között a következő intézkedések késnek:

  • kétmilliárd euró a külső határok megvédésének erősítésére,

  • 7,6 milliárd euró azoknak az országoknak támogatására, amelyek az Európa felé tartó bevándorlókat tartják fel,

  • másfél milliárd euró az európai védelmi kapacitások növelésére és a versenyképesség javítására,

  • növelték volna azokaz alapokat is, amelyek természeti katasztrófák esetén nyújtanak segítséget a tagállamoknak.

  • 10 milliárd euró az „ismétlődő válságok, geopolitikai zavarok és bizonytalanság” miatt nehéz helyzetbe kerülő tagállamok támogatására.

Jalasztani kell a döntést arról az egyébként arányaiban nem túl jelentős tételről, vagyis az uniós intézmények dolgozóinak a jogszabályváltozások miatt kötelezően kifizetendő bérköltségekről is, amely miatt az Orbán-kormány korábban is bírálta a módosítást.

Miután Orbán Viktor ezt az egészet megvétózta, az EU-tagállamok abban bíznak, hogy egy hónap múlva talán sikerül átvinni a javaslatot. Egy uniós diplomata a portálnak úgy kommentálta a dolgot, hogy két ilyen engedmény Orbán Viktor részéről sok lett volna egy csúcs alatt.

Az mindenesetre látszik, hogy az Orbán-kormány ismét teljesen egyedül maradt az EU működésének megakasztásában, a lap szerint egyetlen szövetségese sem akadt, aki megértéssel fordult volna a magyar kabinet nézőpontja felé.

Kisida Fumio japán miniszterelnök átalakította kormányát, miután a kormánypárt több minisztere súlyos korrupciós botrányba keveredett és lemondásra kényszerült, köztük Macuno Hirokazu kormányszóvivővel, akinek hivatalos titulusa a kabinet főtitkára.