;

Európai Unió;Ukrajna;Orbán Viktor;uniós források;vétó;

- Orbán Viktor: Körülbelül 75 alkalommal lesz még lehetőség megakasztani Ukrajna uniós csatlakozását

Ezzel győzte meg a kormányfőt a másik 26 tagállam, hogy ne vétózzon.

Hosszú és nehéz vita zajlott le, Orbán Viktor 8 órán keresztül próbálta meggyőzni az EU vezetőit, hogy ne tűzzék napirendre Ukrajna uniós csatlakozását, de nem sikerült - erről a miniszterelnök számolt be a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

A miniszterelnök úgy folytatta, hogy az uniós vezetők azzal érveltek, hogy egyrészt ez a lépés Magyarország érdekeit nem sérti, másrészt az Orbán-kormánynak körülbelül 75 alkalommal lesz még lehetősége megakasztani Ukrajna uniós tagságát, ha annyira akarja. A miniszterelnök elmondása szerint azért hosszan győzködte még a többieket, de végül úgy döntött, hogy rájuk hagyja a dolgot. Az Ukrajna részére nyújtandó 4 éves pénzügyi támogatást azért megvétózta, mert ott azonnali érdeksérelem lenne, itt a kormányfő ismét arra utalt, hogy részint a magyarok pénzét is akarják odaadni.

Orbán Viktor ezt követően ismét azt ismételgette, hogy a tárgyalások megkezdése rossz döntés, aminek lehetnek is negatív követmezményei, és ennek a rossz döntésnek a pénzügyi-gazdasági következményeit nem fogjuk megfizetni. Nem szokatlan ez, mert az Unió szokott rossz döntéseket hozni - fejtegette a miniszterelnök.

A kormányfő elmondása szerint Ukrajna plusztámogatását egyebek között azért vétózta meg, mert az EU hitelt akart felvenni hozzá, és egyébként se több pénzt kellene küldeni a háborúra, hanem meg kellene állítani a háborút.

Szóba került, hogy az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken nemrégiben azt fejtegette, hogy az ukrajnai támogatások 90 százaléka visszapörög az amerikai cégekhez, Orbán szerint már csak emiatt is jobb, hogy megvétózták az EU által nyújtandó támogatást. 

"Jobb későn, mint soha" - így kommentálta Orbán Viktor azt, hogy az Európai Bizottság feloldotta a Magyarország számára zárolt uniós források körülbelül harmadát, mintegy 10,2 milliárd forintot. Mindemellett azt a következtetést vonta le az elmúlt időszakból, hogy a magyar gazdaság szerinte uniós pénzek nélkül is működik. "A magyar gazdaság köszöni szépen, átvészelte ezt az időszakot" - jelentette ki, bár ebben valószínűleg többen kételkednének.

"Van hajlam arra, hogy Brüsszel visszaéljen a hatalmával" - fejtegette a miniszterelnök, majd arról beszélt, hogy le kell váltani a jelenlegi vezetést jövőre. Orbán Viktor ezt követően ismét azt magyarázta, hogy a tanárok béremeléséről csak akkor fognak dönteni, ha a pénz már "itt lesz a széfben". Hogy ez a gondolatmenet miért problémás, arról itt írtunk korábban.

A 2022-es kampányban maradt némi hely a "dollárok begurulására", ezért kellett az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvényt megalkotni - mondta. Itt a pártok mellett ismét a kormánykritikus sajtót és civil szervezeteket támadta a miniszterelnök, mondván, hogy beavatkoznak a választásokba, szerinte pedig csak azok tiltakoznak a törvény ellen, akik korábban külföldről kaptak pénzt, tehát ez egy "önfeljelentés".

Magyarországnak nem blokkoskodnia kell, hanem részt vennie a világkereskedelemben - magyarázta. Orbán Viktor ezt követően nem kevesebbet állított, mint hogy a méretünkhöz képest jobban élünk (már aki - a szerk.).

"Nem arról van szó, hogy a kormány alakítja ki a közvélekedést, a magyaroknak meg van a magához való eszük" - mondta a kormányfő a nemzeti konzultációra rátérve, hozzátéve, az pedig, ha az emberek elmondják a véleményüket, az segíti a kormányt. Ezt követően ismét azt állította, hogy az Orbán-kormány "Magyarország érdekeit" képviseli, míg az ellenzék nem. "A mi erőnk szíve közepe a magyar parlament, mert ott ülnek azok az emberek, akiket a magyar választópolgárok erre a feladatra megválasztottak" - zárta gondolatait Orbán Viktor.

A Vajdasági Magyar Szövetség látszólag hűen adaptálja az idehaza már megszokott gyakorlatokat.