Európai Unió;Ukrajna;Moldova;

- Orbán Viktor mégsem vétózott, az Európai Unió megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával

Eddig tartott a magyar virtus.

Az Európai Tanács megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával – jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke csütörtök este az egykor Twitter néven ismert X-en.

Charles Michel ezen túl arról is írt, hogy Grúzia tagjelölti státuszt kap, Bosznia-Hercegovinával pedig szintén megkezdik a tárgyalásokat a szükséges kritériumok teljesítése esetén.

A csatlakozási tárgyalások megkezdése az Európai Tanács csúcstalálkozójának fő kérdése volt a vétó árnyékában, amellyel Orbán Viktor fenyegette a döntést. A miniszterelnök a legutóbbi brüsszeli nyilatkozataiban is azt hangoztatta, hogy akármilyen ajánlat hangzik is el, ő nem akar engedni. Puhításául az Európai Bizottság szerdán feloldotta a Magyarországnak járó kohéziós források, 2021 és 2027 között összesen 22 milliárd euró csaknem felét, 10,2 milliárd eurónyi támogatásnak megfelelő összeget.

A magyar kormányfő nem vett részt a szavazáson Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásainak a megkezdéséről, csak egy Facebook-videóban jelezte, hogy „teljesen értelmetlennek, irracionálisnak és helytelennek” tartja a döntést. – Magyarország nem is módosítja az álláspontját, de 26 másik EU-tagország ragaszkodott ahhoz, hogy ez a döntés megszülessen.

Ezért Magyarország úgy döntött, 26-an menjenek a maguk útján. 

Magyarország a döntéstől a mai napon távol maradt – fogalmazott Orbán Viktor. Korábban érvelt azzal is, hogy Ukrajna felzárkóztatása 190 milliárd eurós többletkiadást jelentene az EU költségvetésének, vagyis a teljes büdzsé 17 százalékát egyetlen országra költenék. 

Egy névtelenséghez ragaszkodó EU-s forrásunk szerint a magyar miniszterelnök előre egyeztetett koreográfia szerint „konstruktív módon” hiányzott a teremből nyolc óra vita után a „történelmi”” döntés meghozatalakor.

A 26-os körben meghozott határozat teljesen jogszerű, többen úgy értelmezték Orbán Viktor lépését, hogy tartózkodott a szavazástól, amit megengednek a szabályok.

– Ez egy olyan tanácsi döntés, amelyet egyetlen tagállam sem akadályozott meg – fogalmaztak.

Orbán Viktor ma korábban egyébként arról beszélt, hogy Ukrajna a hétből négy feltételt nem teljesített a csatlakozási tárgyalásai megkezdéséhez – ez nem igaz –, korábban pedig más kormányzati politikusok arra hivatkozva gátolták volna meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, hogy a kelet-európai ország nem teljesíti a koppenhágai kritériumokat, Ukrajnában burjánzik a korrupció, a kárpátaljai magyarok nyelvhasználati jogait is csorbító kisebbségi törvény pedig nem felel meg az EU-s előírásoknak. Utóbbin Ukrajna a múlt héten változtatott.

„A történelmet azok alakítják, akik fáradhatatlanul harcolnak a szabadságért” – üdvözölte első kommentárjában az Európai Tanács döntését Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. 

Az még kérdés, hogy az EU hogyan fogja támogatni, vagyis sikerül-e átvinni az elképzelést,  hogy a háborúban álló ország négy éven át 50 milliárd eurót – 33 milliárd euró hitelt és 17 milliárd euró vissza nem térítendő támogatást – kapjon. Orbán Viktor ezt sem szeretné, elképzelései szerint legalábbis elég lenne egy év támogatás az EU-s költségvetésen kívüli eszközökkel.

Egymásnak adják a kilincset a Vajdaságban az Orbán-kormány tagjai a szerbiai választások véghajrájában, miközben idehaza nemsokára nyílik a Szuverenitásvédelmi Hivatal, többek között épp a választásokba való külföldi beavatkozást kivédendő.