;

Ukrajna;EU-csatlakozás;csúcstalálkozó;Európai Tanács;

A magyar miniszterelnök magánya Brüsszelben. Egyedül ellenzi Ukrajna pénzügyi támogatását

- Brüsszelben még reménykednek, hogy meg lehet győzni Orbán Viktort

Politikai döntésekért nem fizetünk – reagált egy EU-s diplomata arra, hogy az orbáni vétófenyegetést pénzzel ki lehetne váltani. Ha nem sikerül leszerelni Orbán Viktor ellenállását, az uniós kormány- és államfők szűkebb körben találnak megoldást Ukrajna támogatására.

Mint már annyiszor, most is Orbán Viktor a csütörtökön kezdődő uniós csúcs fekete báránya, miután a magyar miniszterelnök vétóval fenyegeti a találkozó legfontosabb döntéseit: Ukrajna pénzügyi és politikai támogatását.

Egy nappal az eszmecsere kezdete előtt senki sem merte megjósolni, hogy lesz-e konszenzus a megtámadott országnak szánt 50 milliárdos pénzügyi csomagról és csatlakozási tárgyalásainak megkezdéséről. Brüsszeli EU-s források azt remélik, hogy az állam- és kormányfők leszerelik Orbán Viktor ellenállását, vagy ha ez nem sikerül, szűkebb körben találnak megoldást a problémákra. A két naposra tervezett tanácskozáson az EU27-ek szeretnének megegyezni az Európai Unió kiürülő költségvetésének feltöltéséről és a bővítési folyamat felgyorsítását szolgáló lépésekről is.

A magyar miniszterelnök hetek óta kérlelhetetlenül ellenzi, hogy Ukrajna megkezdhesse a csatlakozási tárgyalásokat az uniós országokkal, és úgy tűnik, hogy most már egész országcsoport áll mellette. Egy magas rangú EU-s diplomata tájékoztatása szerint Magyarországon kívül Ausztria, Olaszország, Szlovákia és Szlovénia is fenntartásokat hangoztat a napirenden szereplő előterjesztéssel kapcsolatban. A bécsi és a római kormány például szeretné összekötni az ukrán tárgyaláskezdést egy Bosznia-Hercegovinának küldött, hasonlóan pozitív jelzéssel. Szarajevó EU-s csatlakozásának felgyorsításáért az Orbán-kormány is intenzíven lobbizik.

Az Ukrajna számára javasolt, négy évre szóló 50 milliárd eurós pénzügyi segítséggel szemben mostanáig egyedül Orbán Viktor jelentett be fenntartásokat. Uniós diplomaták reménykednek, hogy végül mindenkit sikerül a kezdeményezés mögé állítani, vagy ha nem, akkor 26-os körben összerakni a 17 milliárdos vissza nem térítendő támogatásból és 33 milliárd hitelből álló csomagot. – Nem fogunk fizetni politikai döntésekért – mondta egy EU forrás brüsszeli újságírók előtt a felvetésre, hogy a magyar ellenkezést talán a zárolt közösségi támogatások felszabadításával lehetne mérsékelni. Orbán Balázs, a kormányfő politikai tanácsadója a Bloombergnek beszélt arról, hogy Magyarország feladja Ukrajna finanszírozásának akadályozását, ha megkapja az összes, ma még blokkolt uniós forrást, ami hét évre 30 milliárd euró. Mint Eric Mamer, az Európai Bizottság szóvivője szerdán emlékeztetett, a támogatásokhoz való hozzáféréshez az Orbán-kormánynak további feltételeket kell teljesítenie, amivel a magyar kabinet tisztában is van.

A tagállami vezetőknek a hét második felében kellene megállapodniuk a közös büdzsé feltöltéséről is, ami nem kevésbé nehéz feladat, mint Orbán Viktor meggyőzése Ukrajna támogatásáról. Az Európai Bizottság a Kijev megsegítésére szánt pénzen felül 66 milliárd euró friss befizetést kért a tagállamoktól a megnövekedett kamatterhek kifizetésére, a migráció kezelésére, európai technológiai fejlesztések finanszírozására. Ezt az összeget mostanra sikerült letornázni 25 milliárdra, amit számos ország így is nagyon magasnak tart.

Az orosz-ukrán háború patthelyzete ideiglenes állapot – mutat rá Jójárt Krisztián biztonságpolitikai elemző, akit lapunk a mára kialakult hadihelyzet okairól, tényezőiről kérdezett.