Donald Trump utolsó hivatali napján elnöki kegyelemben részesített egy kábítószercsempészet bűntettével elítélt férfit, akinek a tízéves börtönbüntetéséből így csupán két és fél évet kellett letöltenie, közölte minap a The New York Times amerikai napilap. Az oknyomozó riportból az is kiderült, hogy a 40 éves Jonathan Braunt szoros szálak fűzik Trump veje, Jared Kushner családjához. Braun osztálytársa volt Kushner húgának abban a New Jersey állambeli Jesiva középiskolában, amely ma is a Kushner család nevét viseli. A lap értesülései szerint kifejezetten Braun apja kereste meg Jared Kushner édesapját, hogy járjon közbe az elnöknél a fia érdekében.
Braunnak a kábítószer mellett uzsorakamatból is voltak bevételei, az áldozatait gyakran életveszélyes fenyegetésekkel vette rá az aránytalanul magas kamatok visszafizetésére. Utóbbi ügyben folytatott nyomozást az amerikai igazságügyi minisztérium, amely vádalku keretében informátorként használta volna Braunt egy kiterjedt uzsoratevékenységet folytató bűnszervezet felszámolására. Az elnöki kegyelem meghiúsította az akciót, hiszen a minisztérium nyomozói által ígért büntetési engedmény így okafogyottá vált.
Nem Braun esete az egyetlen, amikor Donald Trump személyes motivációktól vezetve használta az elnöki kegyelem jogintézményét. Steve Bannon volt elnöki főtanácsadó a Trump által meghirdetett déli határfal építésére gyűjtött források kapcsán követett el pénzügyi visszaélést, és kegyelmet kapott. Az amerikai Blackwater privát zsoldoshadsereg egykori négy katonája ellen iraki civilek meggyilkolása miatt emeltek vádat. Ők is mind kegyelmet kaptak.
Trump gyakorlatából egyértelműen kirajzolódik, hogy az elnöki kegyelem intézményét kiüresítette és egyéni érdekek mentén a nepotizmus szellemében alkalmazta. Szűk egy évvel a 2024-es elnökválasztás előtt felerősödtek azok a választói félelmek, hogy Trump a második ciklusában is folytatná ezt a gyakorlatot. A volt elnök sem szemérmes az ügy kapcsán. A CNN hírcsatorna által szervezett májusi New Hampshire-i interjúban azt állította: „hajlik rá”, hogy kegyelmet adjon a 2021. január 6-i kapitóliumi ostromban résztvevők „nagy részének”. Az NBC-nek adott szeptemberi interjújában azt is elmondta, felmerült benne, hogy kegyelmet ad magának a választási eredmények megkérdőjelezése ügyében, de végül elvetette az ötletet. „Az utolsó dolgom lenne kegyelmet adni magamnak” – fogalmazott. Nem is Donald Trumpról lenne szó, ha nem tette volna hozzá sietve, hogy nincs is miért elítélni őt, hiszen a választási eredmények kétségbe vonása miatt amúgy sem lenne igazságos őt börtönbe küldeni.