;

építkezés;4iG Nyrt;Linczényi Aladin;

- A helyiek szerint több szabályt megszegett a 4iG elnökhelyettese, aki elforgatta a telekhatárt, hogy jobb kilátása legyen a Balatonra

A kormányhivatal viszont nem talált szabálytalanságot.

Két, egymás mellett álló, szuperpanorámás „gazdasági épület” nőtt ki a föld alól Siófok-Töreki külterületén, ami az építkezést figyelemmel kísérő helyiek szerint valójában egy monolit vasbeton épület. Azt állítják, hogy noha az utcafrontról már nem látszik, a pinceszintnél egybe van építve a papíron két külön álló ingatlan. Ráadásul a környékbeliek elmondása alapján nem ez az egyetlen probléma az épülettel – derül ki a 24.hu cikkéből.

A területet valamivel több mint két évvel ezelőtt vásárolta meg a kormányközeli távközlési cég, a 4iG Nyrt. elnökhelyettese, Linczényi Aladin, amikor több, egymással szomszédos telket szerzett meg a Jódi-hegyen, nem messze főnöke, Jászai Gellért 4iG-vezér villájától. Nem sokkal a vétel után telekalakítást kezdeményezett a földhivatalnál. Csakhogy a portál szerint nem telekegyesítést – ami akár logikus lehetett volna az egy kézbe kerülő területeknél –, hanem

a két nagyobb telke közötti határvonalat forgatta el nagyjából 45 fokkal.

Ennek a nem sokkal később beadott építési engedélynél lett jelentősége, mivel mindkét telekre külön-külön kért és kapott engedélyt egy-egy épületre. A cikk szerint

  • a két épületet a közös telekhatár két oldalára tervezték, fő homlokzata pedig egy vonalban helyezkedik el. Ha nem forgatták volna el a telekhatárt, akkor az épületegyüttes hosszanti oldala nem egyenesen a Balatonra, hanem a szemközti dombra nézett volna.

  • a két építési engedéllyel pedig a szigorú mérethatárokat tudták megkerülni, hiszen legfeljebb száz négyzetméteres gazdasági épületet enged meg (3 százalékos beépíthetőségi korlát mellett) a helyi szabályozás, ám a két telekre már egy száz négyzetméteres és egy ötven négyzetméteres épületre tudtak engedélyt kérni.

A két épület a helyi előírások és az építési engedély szerint sem érhet össze: 3–3 méter távolságot kell tartani a telekhatártól, vagyis összesen hatméternyire kell lenniük egymástól. A környékbeliek viszont azt állítják, valójában egy épületről van szó, amelynek alsó szintje egy közel 30 méter hosszú, egybefüggő monolit vasbetonból készült pince, ami állításuk szerint jól megfigyelhető volt az építkezés kezdetén.

„Hiába fedik el földdel az alsó szintet, ez attól még egy épület, és így még az egyébként is ezer sebből vérző építési engedélyben foglaltaknak sem felel meg”

– mondta el a 24.hu-nak Papp László, akinek pár parcellával odébb van telke. Ezért több civil társával együtt a Somogy Vármegyei Kormányhivatalhoz fordult, hogy állítsák le az építkezést, és állítsák vissza az eredeti állapotot.

Állítása szerint azonban nem csak ez a gond az épülettel:

  • ahhoz, hogy ide egyáltalán gazdasági épületet lehessen felhúzni, gyümölcsös, szőlő- vagy zöldségültetvénynek kellett volna itt lennie, mert a helyi rendelet szerint csak az így hasznosított telkekre lehet a műveléshez szükséges épületet felhúzni.

  • a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló törvény pedig az érintett telkeket a tájképvédelmi szempontból kiemelten kezelendő területek közé sorolja. Ez azt jelenti, fokozottan kell figyelni, hogy ne változtassák meg a táj karakterét, a természeti-domborzati adottságokat, és új épület elhelyezése csak a tájba illesztve, a tájképi értékek megőrzésével történhet.

A Somogy Vármegyei Kormányhivatal azonban mindent rendben talált. „Az ingatlanon építési tevékenységet végeztek, szabálytalanságot nem tapasztaltunk, ezért döntést nem hoztunk, annak meghozatala nem volt indokolt” – értesítette Neszményi Zsolt főispán a bejelentőket. Papp László most társaival együtt további jogorvoslatot próbál keresni az általa vélt szabálytalanságok miatt.

A 24.hu megkeresésére a 4iG Nyrt. közölte, hogy Linczényi Aladin magánszemélyként, magánhasználat céljából vásárolta meg a megkeresésében feltüntetett ingatlant, és az építkezés a jogerős építési engedélyben foglaltaknak megfelelően zajlik. A cég emellett hangsúlyozta, Linczényi Aladin nem közszereplő és a „jogszabályoknak megfelelően zajló és magánberuházásban megvalósuló építkezés részleteihez nem fűződik közérdek”.

Az ülés 8 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik.