Három éve bő félhektárnyi gyümölcsöst és szántót vett a siófoki Jódi-hegyen Jászai Gellért, a 4iG elnöke. A polgármesteri hivatalban kifüggesztett, és a Telex birtokába került szerződés szerint a Vodafone-t is felvásárló cég vezetője 240 millió forintot fizetett a termőföldekért. Egy apróság azonban kimaradt Jászai Gellért szerződéséből: a megvásárolt telken a tulajdoni lap szerint áll egy „gazdasági épület”, ami a valóságban egy 160 négyzetméternél is nagyobb, kétszintes, medencés-szaunás luxusnyaraló napelemes tetővel, térkövezett, fedett kocsibeállóval, kerti pavilonnal. A portál szerint a gondosan rendezett, zöld pázsitos kertben több melléképület is áll még.
– Nem vagyok jogász, nem tudom, miért nem kellett beleírni a szerződésbe. Gondolom, ha a hatóságnak gondja lett volna vele, szólnak, hogy így nem jó – mondta a Telexnek az ingatlanokat eladó Barna György, a Plázs Siófok vezetője.
A bő 160 négyzetméteres gazdasági épületet az önkormányzat engedélye után 2002-ben – még az akkori építési szabályok alapján – húzták fel, és sokáig valóban gazdasági célra használták. A 2020-as eladás előtt egy-két évvel alakította át aztán Barna medencés luxusnyaralóvá, az épület szerkezetéhez azonban állítása szerint nem nyúlt, így a munkához nem kellett külön engedélyt kérni.
Nem talált problémát a kormányhivatal
Hiába építették át kívül-belül az épületet, és lett belőle medencés nyaraló, a tulajdoni lapon a mai napig gazdasági épületként szerepel. Márpedig az önkormányzat szerint a földhivatali ingatlan-nyilvántartás adatait közhitelesnek kell tekinteni, „így az önkormányzatnak nincs oka és jogosultsága ezt jelen állás szerint megkérdőjelezni”. Levelükben idézik ugyanakkor az építési törvényt, amely kimondja, hogy az épített környezet elemeit „csak a jellegük szerinti rendeltetésüknek, a rájuk vonatkozó előírásoknak és hatósági engedélyeknek megfelelő célra és módon szabad használni”.
Az építésügyi hatósági feladatokat 2020-ban a kormányhivatalok vették át az önkormányzatoktól. A Somogy Megyei Kormányhivatalnak sem volt problémája a gazdasági épület teljes átalakításával, és az újonnan felhúzott kerti építmények (kocsibeálló, szauna, medence, melléképületek) sem szúrták a hatóság szemeit.
„A kormányhivatal egy 2021-ben folytatott eljárás során megállapította, hogy az épület az engedélyben előírtaknak megfelelően épült”
– áll a Telexnek küldött válaszban. A kormányhivatal hozzátette, hogy a 2002-es építés után építési engedélyhez kötött tevékenységről nincs tudomása, és az épület rendeltetésével kapcsolatos ügyek nem a kormányhivatal hatáskörébe tartoznak.
A 4iG szerint Jászai Gellért mindenben törvényesen járt el
„Jászai Gellért az ingatlan vásárláshoz szükséges jogosítványok birtokában, az adásvétel során mindenben a hatályos jogszabályoknak és a földforgalmi törvényben meghatározottaknak megfelelően járt el” – ezt már a 4iG kommunikációs igazgatósága közölte Jászai nevében a portállal. A cég azt írta, hogy a vásárlás után a NAV helyszíni szemlét tartott, és a megállapított vagyonszerzési illetéket Jászai befizette. „Nem igényelte a földműveseknek több feltétel megtartása esetén járó, illetékmentességet, míg a vagyonszerzési illeték mértéke hazánkban általános” – tette hozzá a 4iG.
A cég szerint
a magánszemélyek által kötött ingatlan-adásvételi szerződéssel kapcsolatban semmilyen célja és jelentősége nem volt, és nem is lehetett annak, hogy az ingatlanon található, az ingatlan nyilvántartásban gazdasági épületként feltüntetett felépítményt a felek a megállapodásban külön nem említették meg.
„A területen álló épület a közhiteles földhivatali nyilvántartásban is szerepel, amely a tulajdoni lap kikérésével bárki számára megismerhető. Továbbá az elővásárlási jog a szomszédban, helyben lakókat illeti meg, akik értelemszerűen legalább látásból ismerik az ingatlant, követhetik az azzal kapcsolatos eseményeket, ezért az ingatlan mibenlétéről saját tudomásuk van – írta a 4iG.
Nem messze a munkatársa építkezik, nála is vannak furcsaságok
Alig pár telekkel arrébb pedig Jászai Gellért közvetlen munkatársa, a 4iG alelnöke, a Vodafone igazgatótanácsának tagja, Linczényi Aladin Ádám építkezik. 2021-ben vett két szomszédos telket, amiket aztán úgy alakítottak át a földnyilvántartásban, hogy mindkettőről rá lehessen látni a gyönyörű panorámára.
A hivatalos iratok szerint Linczényi két külön gazdasági épületre kapott engedélyt tavaly. Az egyik 50, a másik 100 négyzetméteres lesz, a tervek szerint mindkettő a telekhatáron, egymáshoz olyan közel, amennyire csak az építési szabályzat azt engedi. Ám nagyon úgy tűnik, hogy nem két szomszédos épület készül, hanem – mint arról korábban a 444 is írt – a két épület a valóságban minden bizonnyal összeér. Hogy ezt ne lehessen az utcáról egyértelműen megállapítani,
korábban fekete lepellel borították le a két épületet összekötő folyosót, majd földet hordtak rá, és a Telex szerint egyelőre így is hagyták, az építkezés hónapok óta áll.
Mindez azért fontos, mert az építési szabályok szerint nem szabad két külön helyrajzi számú ingatlanon egy épületet felhúzni, ráadásul ha valóban összeér a két épület, akkor másfélszer akkora lehet, mint amit a helyi építési szabályzat alapján engedélyeztek.
A Telex megkeresésére azonban a kormányhivatal közölte, hogy a kérdéses épületek a hatósági ellenőrzés során az aktuális készültségi állapotukban megfeleltek az építési engedélyben előírtaknak, ezért hatósági eljárás nem indult. A tulajdonos nevében pedig a 4iG kommunikációs igazgatósága azt írta, „az építkezés a jogerős építési engedélyben foglaltaknak megfelelően és a helyi építési szabályok betartásával zajlik”. A cég hozzátette, hogy az alelnök magánszemélyként, magánhasználat céljából vásárolta a két ingatlant.