Kedden tárgyalja az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény javaslatát az Országgyűlés, az ülés 8 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik.
Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője múlt kedden, egy hetet késve nyújtotta be a javaslatot, amely – mint arról lapunk is beszámolt – három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető bűncselekménynek nyilvánítja, ha egy párt „tiltott külföldi támogatást” vagy „e tilalom kijátszása érdekében a tiltott külföldi támogatás eredetét leplező megállapodásból származó vagyoni előnyt” fogad el. Emellett felállít egy új államigazgatási szervet, a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amely „az alkotmányos önazonosság védelme érdekében” elemző, értékelő, javaslattevő és vizsgálati tevékenységet folytat.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal új fejezetet fog alkotni a központi költségvetésben, ezért tárgyalja az Országgyűlés a központi költségvetés címrendjének a Szuverenitásvédelmi Hivatallal összefüggő módosítását is.
Benyújtották a szuverenitásvédelmi törvény javaslatát, belföldről sem kaphat támogatást az ellenzékA jogszabálytervezet egyébként már a benyújtása előtt világhírűvé vált, a The Guardian például arról írt, a terv félelmet kelt Magyarországon az ellenzék, a civil szervezetek és a média körében, és a jogszabály nem szól másról, mint a megmaradó kritikus hangok elhallgattatásáról, a hatalom megerősítéséről. Az Európa-ügyi miniszterek tanácskozásán volt, aki aggályait hangoztatta a tervezet miatt.
Hétfőn Dunja Mijatovic, az Európa Tanács emberi jogi biztosa figyelmeztetett arra, hogy jelentős kockázatot jelent az emberi jogokra nézve a javaslat, és felszólította a magyar parlamentet, utasítsa el a törvénycsomag-tervezetet.
Európa Tanács: Jelentős emberi jogi kockázatot jelent az Orbán-kormány szuverenitásvédelmi törvényeAz Alaptörvény módosításával az is lehetővé válik, hogy a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagjainak alapvető jogait és kötelezettségeit a kormány törvény helyett kormányrendeletben szabályozza. Ez Hack Péter alkotmányjogász szerint teljességgel szakít a rendszerváltás óta képviselt alkotmányos gondolkodással, és jogilag kiszolgáltatottabb helyzetbe hozza a katonákat.
Arról is beszámoltunk, hogy az Orbán-kormány egy Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott alkotmánymódosításban akarja megfosztani a Magyar Honvédséget az érdekérvényesítő képességtől, vagyis megtiltaná, hogy a Magyar Honvédség hivatásos állományú tagja jogállásával összefüggésben szakszervezet alakuljon tevékenykedjen. Ennek a szépséghibája csak az, hogy Emberi Jogok Európai Bírósága egy franciaországi eset kapcsán 2014-ben világosan kimondta , hogy nem lehet megfosztani a fegyveres testületek tagjait a szakszervezet-alakítás jogától.
Egyetlen tollvonással megszüntetné az Orbán-kormány a katonák érdekvédelmét, kár, hogy a strasbourgi bíróság ezt már megtiltotta egyszerA jogfosztás nem elég, van ennél aggasztóbb részlet is a Magyar Honvédségről szóló Semjén-féle alkotmánymódosításbanAz MTI az országgyűlési honlapon olvasható napirend alapján azt írja, téma lesz a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény és egyes kapcsolódó törvények módosítása is. Az előterjesztés szigorítaná a fiatalkorúak dohánytermékkel történő kiszolgálásának szankcióit, továbbá szabályozná az izolált vagy távoli beruházási területeken dolgozó munkavállalók hozzáférését a dohánytermékekhez.
Lázár János ott segít, ahol tud: dohányboltok nyílhatnak a munkásszállókonKDNP-s képviselők emellett javasolják a gyermek után járó pótszabadság biztosításának feltételeivel összefüggésben a Munka törvénykönyvének módosítását. Ha az előterjesztést elfogadják, a gyermekek után járó pótszabadságot – bizonyos megszorításokkal – a munkáltató a munkavállaló által megjelölt időpontban köteles kiadni.
Másképp adná ki a gyerekek után járó pótszabadságot a KDNP