;

Rippl-Rónai József;Kieselbach Galéria és Aukciósház;

Rippl-Rónai József: Kalitkás nő I. (1892)

- Példátlanul magas kikiáltási árról indul Rippl-Rónai József egy festménye a Kieselbach Galéria téli aukcióján

A Kalitkás nő első, eredeti változata a legfontosabb kép, mely magyar műkereskedelmi aukcióra kerül.

Példátlanul magas kikiáltási árról, 180 millió forintról indul Rippl-Rónai József 1892-ben festett Kalitkás nőjének első változata a Kieselbach Galéria téli aukcióján, december 17-én. A festmény hétfői sajtóbemutatóján Kieselbach Tamás, a galéria vezetője elmondta, a Kalitkás nő első, eredeti változata a legfontosabb kép, mely magyar műkereskedelmi aukcióra kerül, és melynek ismertebb változata a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításának egyik fő műve, illetve számos Rippl-Rónai album címlapképe. A műkereskedő kiemelte, hogy a képen szereplő nőalak, Lazarine, a művész szerelme, későbbi felesége, a remekmű pedig a magyar festészetet képviseli hosszú évtizedek óta külföldön, így a magyar Mona Lisaként tekinthetünk rá.

Az ikonikus képet a párizsi Palais Gallierában állította ki először a művész 1892-ben, első vevője pedig Mayer Mór volt, aki 1906-ban, Budapesten, a Könyves Kálmán Szalonban rendezett aukción vásárolta meg azt kétszáz koronáért. 1947-ben a mű az Amerikai Egyesült Államokba került, Bánóczi Dezső gyűjteményébe, majd 2005-ben bukkant fel a chicagói Leslie Hindman aukciósház árverésén, ahol hosszas licit után a rekordot jelentő ötszázkilencvenezer-négyszáz dollárért kelt el. Mielőtt a kép Nyugat-Európába került volna új tulajdonosához, 2006 októberében egy rövid időre bemutatkozott a Magyar Nemzeti Galériában. A jelen árverés nagy kérdése, hogy sikerül-e a Kalitkás nő első változatát Magyarországon tartani, vagyis bekerül-e egy kvalitásos magángyűjteménybe vagy egy nemzeti rangú közgyűjteménybe. 

Infó

Téli aukció

Kieselbach Galéria és Aukciósház

december 17.

Budapest Mariott Hotel

Az Arany Pálmát elnyerő Egy zuhanás anatómiája és a zsűri nagydíjával elismert Érdekvédelmi zóna főszereplője szerint csak azért, mert el tudjuk képzelni az eseményeket, nem jelenti azt, hogy azoknak igaznak kell lenniük. Az Egy zuhanás anatómiája a napokban debütál a magyar mozikban.