Videó;interjú;Örkény Színház;Mácsai Pál;17. oldal;

- Mácsai Pál: A tehetség nem akkor jelentkezik, amikor a minisztériumban kiürül egy rubrika

Az a helyes, ha olyanok vezetnek színházat, akiknek a most és a holnap az anyanyelve – indokolta a Népszava kérdésére az Örkény Színház alapító igazgatója, miért akarja átadni a stafétát egy menedzserszemléletű direktornak. Attól nem fél, hogy a Fidesz adott esetben ki akarná nyírni a teátrumot, azt pedig tisztességesnek tartja, hogy Vidnyánszky Attila benyújtotta a lemondását a Nemzeti Színházban történt baleset után. Exkluzív videóinterjú.

Ez egy átgondolt, időben megtett lépés. Azt szeretném, ha ez a színház folyamatosan meg tudná lepni önmagát, a várost és a nézőit, nem pusztán megtartaná a színvonalát, hanem dinamikusan fejlődni tudna. Amikor az az igazgatói ciklus lejár majd, amelyre a mostani pályázatot kiírták, én hajszál híján hetvenéves leszek. Akár maradhatnék igazgató, helyzetben tartva a fiatalokat. Ám egy színház jelenét a jövő írószereivel kell rajzolni. Ahhoz másik generációra van szükség. Az a helyes, ha olyanok vezetnek színházat, akiknek a most és a holnap az anyanyelve. Én magam is negyven évesen kezdtem. Nem helyes, hogy máig a legfiatalabb színházigazgatók egyike vagyok Budapesten – indokolta a Népszavának adott videóinterjújában Mácsai Pál Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színész, rendező, az Örkény Színház igazgatója, miért nem folytatja az igazgatást másfél év múlva.

– A művészigazgatók, főleg, ha színészek, mindig a művészettől veszik el az időt az intézmény vezetéséhez. Világos, hogy a húsz év alatt felépült és mára szerteágazó tevékenységet folytató Örkény Színházat egy menedzserigazgató tudná a jövőben igazán jól működtetni, különösen abban a közéleti klímában, ami a miénk. Ma ez teljes embert kíván. Ezért kérdeztem meg Gáspár Mátét, és azért éppen őt, mert európai kitekintésű, komoly színházvezetői gyakorlattal és páratlan nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkező szakember, hogy ha én nem pályázom, tovább építené-e az Örkény útját, vagyis indulna-e ügyvezetőként a pályázaton, Polgár Csabával, mint leendő művészeti vezetővel. Igent mondott, ami ennek a színháznak a váratlan irányokból történő megújulásához több, mint ígéretes. Gáspár Máté az ezredforduló környéke egyik korszakos színházának, a Krétakörnek igazgatója volt, optikája éles, szakmai horizontja tág – méltatta kijelölt utódát Mácsai Pál.

A színház művészeti tanácsában Mácsai Pál  továbbra is benne maradna. Gáspár Mátét várhatóan még az év végén kinevezik, és maradna egy előkészületi év, amikor a régi és az új direktor együtt dolgozik, ahogy ez sok helyen természetes gyakorlat. Gáspár Máténak van színházi képzettsége és bölcsész diplomája is, Franciaországban tanult, és Krétakör után tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

A döntésekbe be kell vonni a sokaságot

A mostani igazgatói mandátum csak 2025-ben jár le, tehát ez egy előrehozott pályázat. A felvetésre, hogy ezzel az időzítéssel azt akarták elkerülni, hogy ha esetleg az önkormányzati választáson nyer a Fidesz, akkor beleszólna a vezetőváltásba, Mácsai Pál azt válaszolta: magán- és és közgondolkodásunkban is mindenkinek mindenről a politika jut eszébe, ebben sajnos semmi meglepő nincs, holott ez tisztán szakmai döntés volt: ma a színházban már azt az évadot tervezik, amikor az új igazgató munkába lép – ha nyer, hiszen ne feledjük, ez egy verseny, és ma még nem lehet tudni, van-e másik pályázó.

Szerinte egyébként szükséges a pályázati modell, mert a tehetség nem akkor jelentkezik, amikor a minisztériumban kiürül egy rubrika, hogy most éppen tudunk valakit támogatni, hanem a tehetség egyszer csak megjelenik a szabad televényben, köré gyűlik újabb öt tehetséges ember, és színházi előadás jön létre ott, ahol eddig nem volt. – Az ideális államigazgatásnak az lenne a feladata, hogy ezeket felismerje és helyzetbe hozza. Nem félnék egy önkormányzati váltás esetén sem, hogy az Örkényt bárki ki akarná nyírni, nota bene, ha mégis, akkor megtehetik akkor is, ha már ki van nevezve egy igazgató.

Megjegyezte továbbá: a jelen hatalma központosító hajlamú. Ők történelmileg ezt érzik helyesnek, ez vonatkozik a művészetfinanszírozásra, vagy az önkormányzatiságra is. – Én nem ennek vagyok a híve, én a hatalom szétterítésében hiszek, abban, hogy a döntésekbe be kell vonni a sokaságot. Ez tehát kétfajta felfogás. A függetlenek mára terméketlen és reménytelen helyzetbe kerültek. Éppen azok, akik a friss energia hordozói. Szép a hagyatékunk: a következő generációkra egy túlnépesedett, fuldokló bolygót hagyunk, és egy nagyon polarizált világot – tette hozzá.

Ami a Nemzeti Színházban történt balesetet illeti, Mácsai Pál azt mondta, tisztességes dolog a konzekvenciák levonása. –  Én magam természetesen nem szólok bele, ez Vidnyánszky Attila ügye. A pletykákra sosem szabad adni, csak a tényekre. A tény az, hogy két ember súlyosan megsérült, ami hatalmas trauma mindenkinek, a történteket pedig őszintén és alaposan ki kell vizsgálni – jelentette ki.

Mécs Imre és Vágó István a kitüntetés posztumusz díjazottja.